Ceļo ar suni uz Norvēģiju
Ceļo ar suni uz Norvēģiju


Šoreiz pastāstīsim par ceļošanu ar suni uz Norvēģiju

Norvēģija ir Skandināvijas valsts, kuru aptver kalni, ledāji un piekrastes fjordi ir neatkārtojamu dabas skatu zeme. Norvēģija ir lielisks galamērķis tiem ceļotājiem, kuri alkst pēc pārgājieniem, zvejas, slēpošanas, vēsturisku vietu aspkates vai neskartas dabas vērošanas.

Uz Norvēģiju devāmies 4 suņu kompānijā, tiesa, ne lai baudītu dabu un atpūstos, bet pastrādāt suņu izstādēs, tāpēc par ikdienu ar suni pilsētvidē plašu ieskatu neguvām.

Mūsu maršruts: Latvija (Ventspils) - Zviedrija - Norvēģija - Zviedrija - Latvija. 

No Ventspils uz Nīnashamnu Zviedrijā devāmies ar Stena Line prāmi. Tā kā mūsu ceļojums bija atvaļinājumu laikā - jūlijā, kad ļoti daudzi izvēlas ceļot, prāmja biļetes iegādājāmies vismaz 2 mēnešus pirms ceļošanas, taču arī tas nav diez ko savlaicīgi. Turpceļam paspējām iegādāties kajīti, kurā drīkst uzturēties ar mājdzīvniekiem, diemžēl atpakaļceļam visas mājdzīvniekiem draudzīgās kajītes bija jau rezervētas un suņus nācās atstāt mašīnā.

Prāmis ceļā pavadīja aptuveni 9 stundas. Ja uz Zviedriju ceļošana notika naktī un suņi visu laiku pavadīja ar mums kajītē, tad atpakaļceļš notika no pl.9.00 un Ventspilī ieradāmies ap pl.20.00 (laika maiņa). Tātad, visu atpakaļceļa laiku suņiem nācās pavadīt mašīnā un tos apmeklēt drīkstēja tikai vienu reizi prāmja personāla pavadībā. Mums tika dotas aptuveni 30minūtes, lai suņus uzvestu uz 5.klāju - suņu “pastaigu” zonu nokārtoties. Jāpiemin, ka šī “pastaigu” zona aprobežojās ar nelielu eju uz  speciāli izveidotu mākslīgo zaļo zonu, kas smirdēja jau vairākus metrus pa gabalu, un lieki piebilst, ka suņiem (īpaši mazizmēra) tur pat savu kāju negribējās spert.

Būtiski, ka, ja sunim nav paredzēta vieta kajītē, autumāšīnai uz klāja svarīgi atrasties ēnā (ne uz augšējā klāja), ko jūs kā ceļotājs diez vai spēsiet ietekmēt. Ja sunim vasarā uz augšējā klāja 9 stundas jāpavada automašīnā tiešā saulē, negribas pat iedomāties iznākumu… Mums paveicās, ka tieši atpakaļceļā automašīna atradās zemākā klājā - ēnā, un, tā kā suņu būris mums ir aizslēdzams, atstājām bagāžnieku atvērtu - gaisa cirkulācijai.

Par uzturēšanos uz prāmja

StenaLine noteikumi nosaka, ka suņi drīkst atrasties uz klāja (mazie suņi konteinerī, lielie suņi ar uzpurni), bet ne ēdināšanas zonā un veikalos, tomēr realitātē suņus uz klāja neļāva turēt (tikai kajītēs un jau minētajā “pastaigu” zonā). Nevienu suni gan ar uzpurni neredzējām, tomēr uz to paļauties nevajadzētu (drošības pēc līdzi paņemat!). Ierašānās uz prāmja vismaz 90 minūtes pirms tā atiešanas.

Mūsu ceļojums ietvēra arī Norvēģijas iekšzemes prāmi (Moss–Horten) - par suņiem netika piemērota maksa!

Foto no OZI Home privātā arhīva

Kā sagatavoties ceļojumam uz Norvēģiju?

Tā kā mūsu ceļojums notika caur Zviedriju, tad viens būtisks sagatavošanās solis jāveic arī pirms iebraukšanas Zviedrijā - jāreģistrējās un jāsaņem ieceļošanas atļaujas kods (to gan neviens nepārbaudīja, bet atkal - neriskē, jo Skandināvijā pārkāpjot/neievērojot noteikumus dzīvniekus uz robežas var eitanizēt!)

Dzīvniekam ir jānodrošina:

  • Identifikācija (mikročips);
  • ES parauga lolojumdzīvnieku  pase;
  • Derīga vakcinācija pret trakumsērgu;
  • Papildus prasība attiecībā uz suņiem - tiem obligāti  jābūt veiktai apstrādei pret parazītu - Echinococcus multilocularis. Apstrādei jābūt veiktai ne mazāk kā 24 stundas un ne vairāk kā 120 stundas (5 dienas)  pirms iebraukšanas Norvēģijā;
  • Pirms brauciena veterinārārstam jāveic suņa apskate un pasē jāieraksta, ka suns ir klīniski vesels. 

Vai Norvēģija ir draudzīga suņiem?

Ar suņiem esam apmeklējuši vairāk kā 20 valstis, un, diemžēl Norvēģiju nevaram ierindot suņiem draudzīgāko valstu sarakstā. Tomēr, kā stāsta Norvēģijā dzīvojošā franču buldoga saimniece Ineta Veinšteine: “Norvēģijā daudzos parkos ir ierīkoti suņu laukumi. Restorānus ar suni drīkst apmeklēt tikai āra terasēs.”

Svarīgi!

  • Automašīnā sunim jāatrodas konteinerā, nodalītā drošā bagāžas nodalījumā vai jābūt piesprādzētam ar drošības jostu!
  • Ceļojot, neaizmirsti līdzi paņemt medikamentus. Tāpat kā saimniekam, arī sunim stresa vai kādu citu iemeslu dēļ var piemesties caureja vai sāpēt vēders, tāpēc svarīgi līdzi paņemt zāles pret caureju, sāpēm, kā arī kādu apsēju un dezinfekcijas līdzekli brūcēm.
© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!