Pastaigu takas Līgatnē
Pastaigu takas Līgatnē


Līgatne atrodas Cēsu novadā. Pilsētai piemīt sava unikalitāte - gleznainie dabas skati ar smilšakmens iežu atsegumiem Gaujas un Līgatnes upju ielejās kādus neatrast nekur citviet Latvijā. 

Līgatne ir valdzinoša ar saviem taku līkločiem, kas ved caur klinšainajiem pakalniem, turpat līdzās ikdienas mierīgajai vietējo ļaužu dzīvei. Līgatne ir tūristu iecienīta mazpilsēta, un tās apkārtnē ir, ko redzēt.

Lai arī Līgatnes dabas takās ar suņiem ieeja liegta, Līgatnē atradīsi arī citas, turklāt suņiem draudzīgas pastaigu vietas, lai izbaudītu dabas burvību un kārtīgi izlocītu kājas. Pašā pilsētas sirdī ir takas, kurās saelpoties meža svaigo gaisu un lūkot skatus, kas neatstās vienaldzīgu nevienu.

Variāciju, kā izstaigāt klinšaino Līgatni, ir simts un viena, pastaigu sākām no pilsētas centrā esošā autostāvvietas (bezmaksas). Uzreiz devāmies augšup pa Gaujas nacionālajā parkā tradicionālajām trepēm, lai apskatītu Lustūzi un turpat esošos pagrabus. Tiesa, nu pagrabi ir aizslēgti, jo joprojām vairāki pagrabi kalpo iedzīvotājiem, kur uzglabāt ziemas krājumus. 

Pirmie pagrabi šeit veidoti ap 1770. gadu celto miltu dzirnavu un tajās dzīvojošo iedzīvotāju vajadzībām. Daži no tiem veidoti samērā plaši, kas veicinājis ieža nobrukumus, līdz ar ko līdz mūsdienām saglabājušies daļēji.

Lustūzis ir ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis, kas atrodas Līgatnes upes labajā krastā un stiepjas 250 m pa straumi uz leju, 50 m gar meža malu uz dienvidrietumiem un 50 m uz dienvidaustrumiem. Platība 4,454 ha. 

Tālāk devāmies pa taku cauri mežam, kur izveidots skatu laukums, kas paver skatu uz Līgatnes Papīrfabrikas teritoriju. Tālāk mūsu ceļš veda pa kāpnēm uz leju, cauri Pavāru mājas dārzam (starp citu, Pavāru māja ir atvērta arī draudzīgiem suņiem), līdz nonācām pie Līgatnes Papīrfabrikas ieejas vārtiem. Turpinājām pastaigu Līgatnes centra virzienā, līdz nonācām pie centra dīķa, kur mūs "sveicināja" vietējie gulbji. 

Foto no OZI Home privātā arhīva

Labiekārtotās taciņas ved vairākos virzienos, lai gan - veidotas tā, lai vienmēr veiksmīgi atgrieztos sākumpunktā. Mēs devāmies pa taku gar upi, līdz nonācām pie slūžām, kas izveidotas, lai nodrošinātu fabriku ar ražošanai nepieciešamo ūdeni. Turpat atrodas skaistās un iespaidīgās Anfabrikas jeb "Handfabrikas" klintis, kuras slejas 16 metru augstumā. Savu nosaukumu vieta ieguvusi, pateicoties Līgatnes papīrfabrikas pirmajām ēkām, kas reiz tur būvētas. Tur 19. gadsimtā celta arī "Handfabrika" jeb roku darbu fabrika, un tieši tāpēc arī klintis ieguvušas šādu nosaukumu.

Pastaigā pavadījām aptuveni 40minūtes, un godīgi sakot - visas takas  nemaz neizstaigājām. Bez tam, turpat ir veikals un kafejnīca, kur var iegādāties saldējumu vai kādu atspirdzinošu dzērienu, un uzkavēties laimīgajā zemē - Līgatnē vēl kādu brīdi ilgāk.

Fakti.

Līgatnes teritorijā atrodas 12 valsts aizsardzībā esoši kultūras pieminekļi.

Līgatnes teritorijā atrodas septiņi novada nozīmes kultūras pieminekļi:

  • K.Jansona veidotais piemineklis 1. Pasaules karā kritušajiem karavīriem
  • Ķempju muižas ēku komplekss
  • Ķempju luterāņu baznīca
  • 2. pasaules karā kritušo karavīru brāļu kapi Augšlīgatnē
  • 2. pasaules karā kritušo karavīru brāļu kapi Līgatnē
  • Ratnieku muižas apbūves komplekss
  • pārceltuve – prāmis pār Gauju
© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!