Ar suni uz Balkāniem
Ar suni uz Balkāniem


Turpinām dalīties pieredzes stāstos par ceļošanu ar suni ārpus Latvijas.

Šoreiz piedāvājam iepazīties ar Bredlija un Nias ceļojumu uz Bosniju un Hercegovinu, kā arī Melnkalni.

Šī ceļojuma plānošana tika uzsākta jau 2020.gada rudenī. Galvenais brauciena mērķis - dalība suņu izstādēs, tāpēc viss maršruts tika pielāgots izstāžu grafikam.

Maršruts: Latvija - Lietuva - Polija - Čehija - Austrija - Slovēnija - Horvātija - Bosnija un Hercegovina - Melnkalne (un atpakaļ).

Arī naktsmājas meklējām un rezervējām laicīgi - pērnā gada rudenī, kad Covid-19 dēļ daudzas viesnīcas un apartamenti bija slēgtas vai piedāvāja krietni zemāku cenu kā sezonas laikā, turklāt nereti suņiem uzturēšanās naktsmājās ir bez papildus maksas.

Ņemot vērā, ka ne Bosnija un Hercegovina, ne Melnkalne nav Eiropas Savienības dalībvalstis, īpašu vērību jāpievērš suņu pārvadāšanas noteikumiem.

Kā zinām, ES noteikumi ļauj viegli ceļot uz citu ES valsti ar savu suni, ja:

 • tam ir mikroshēma (saskaņā ar tehniskajām prasībām ES regulas par lolojumdzīvnieku pārvietošanu II pielikumāvai skaidri salasāms tetovējums, ja tas veikts pirms 2011. gada 3. jūlija;
 • tas ir vakcinēts pret trakumsērgu;
 • tam ir veikta apstrāde pret lenteni Echinococcus multilocularis vajadzības gadījumā (nav vajadzības suņiem, kas ceļo tieši starp Somiju, Īriju, Maltu un Norvēģiju);
 • tam ir derīga Eiropas lolojumdzīvnieka pase, ceļojot uz citu ES valsti, vai ES veterinārais sertifikāts, ceļojot no ārpussavienības valsts.

BET, lai atgrieztos Eiropas Savienībā no Bosnijas un Hercegovinas, papildus jāveic testu “Antivielas pret trakumsērgas vakcīnas vīrusu” (asins analīzes, kuras testē aptuveni 10 dienas, izmaksā ap 70 EUR vienam sunim.) Rezultāts 0,5 IU/ml vai augstāka vērtība norāda, ka antivielu līmenis ir pietiekams aizsardzībai pret trakumsērgu. Šādu, Eiropas Savienībā atzītu testu, Latvijā veic BIOR laboratorija.   

Pirmo reizi asins analīzes laboratorijā nodevām nepilnus 3 mēnešus pirms ceļojuma, un labi ka tā - vienam no suņiem rezultāts uzrādīja nepietiekošu antivielu līmeni, tāpēc tika veikta atkārtota trakumsērgas pote (iepriekšējā tika veikta 2019.gada pavasarī, kas paredzēja nākošo potēšanos tikai 2022.gadā). Pēc potes jāgaida vēl vismaz 3 nedēļas un atkal jāved asins paraugu uz laboratoriju, jāveic atkārots maksājums un jāgaida atbilde no BIOR vēl 10 dienas. Tikai 3 nedēļas pirms došanās ceļā, saņēmām gaidīto testa rezultātu.

Kad ceļojums tuvojas, dažas dienas pirms izbraukšanas, ar šo testēšanas rezultātu jādodas pie veterinārārsta, kas veic pasē ierakstu par antivielām, kā arī par to, ka suns ir klīniski vesels. Un tas vēl nav viss. Ceļojot uz Bosniju un Hercegovinu, sunim nepieciešams veterinārais sertifikāts, kuram pieteikties var elektroniski PVD mājaslapā. Laicīgi sagatavojiet fotogrāfijas suņa pasei, kur var redzēt vārdu, mikročipa numuru, potes, vetārsta ierakstu, lai tās pievienotu sertifikāta pieteikumā. Veterināro sertifikātu izgatavo 1- 2 dienu laikā (iepriekš gan noskaidrojiet, kurā PVD pārvaldē jums jāiesniedz pieteikums).

Kad visi dokumenti gatavi, devāmies ceļā.

Cik draudzīga suņiem ir Bosnija un Hercegovina (BiH) un Melnkalne?

Lai arī šur tur klaiņo bezsaimnieku suņi, kopumā abas valstis ir ļoti draudzīgas suņiem! BiH uzkavējāmies ļoti īsu brīdi, taču tur noteikti ir, ko redzēt un darīt kopā ar suni.

Savukārt Melnkalnē uzkavējāmies ilgāk. Suņiem ieeja ļauta praktiski visur - gan pludmalēs (ar atsevišķiem izņēmumiem), gan kafejnīcās, gan viegli atrast naktsmājas, kur suņi uzturēties drīkst bez papildus maksas, gan dažādi apskates objekti apmeklējami kopā ar suni.

Foto no Bredlija un Nias privātā arhīva

Pievērs uzmanību - KARSTS!

Mūsu ceļojums bija karstākajā laikā - jūlija beigās (+30 / +38*C). Lai kur arī dotos, vienmēr jāgādā, ka līdzi paņemts dzeramais ūdens gan sev, gan sunim. Tāpat arī rūpīgi jāizplāno diena, lai neapdraudētu suņa veselību karstuma dēļ - celiņi ir tik karsti, ka suņi var apdedzināt ķepas. Mēs izvēlējāmies celties agrāk, lai suņi no rīta pl.7 - 10 paspēj gan izstaigāties, gan izpeldēties un dienas karstākajā laikā mierīgi atpūstos vēsā telpā, un ārā atkal dotos līdz ar saules rietu. Savukārt automašīnā katram sunim pie būra tika piestiprināti ventilatori.

Suņu pārvadāšanas automašīnā prasības

Katrā valstī suņu pārvadāšanas automašīnā prasības atšķiras. Ja neviens nav apstādīnājis un aizrādījis, tas nenozīmē, ka nav nekādas prasības. Tā, piemēram, Austrijā suņiem automašīnā jābūt piesprādzētiem vai jāatrodas bagāžas nodalījumā ar aizsargrežģi/sietu, lai avārijas gadījumā suns "neielidotu" automašīnas salonā, kā arī mazāka izmēra suņiem jāatrodas transportēšanas būrī. Austrijā sunim aizliegts izmantot savelkošās kakla siksnas, kā arī atstāt suni vienu slēgtā automašīnā. Līdzīgi noteikumi ir arī Slovēnijā - sunim jāatrodas būrī, norobežotā bagāžniekā vai jābūt piesprādzētam ar drošības jostu. Lai arī Bosnijā un Hercogovinā, un Melnkalnē nav noteikti suņu pārvadāšanas noteikumi, iesakām rūpēties par savu un sava mājdzīvnieka drošību, novietojot suni būrī vai piesprādzējot. 

Mūsu ceļojuma laikā suņi atradās divvietīgā VarioCage būrī (atzīts kā pasaulē viens no drošākajiem būriem, ražots Zviedrijā), ko iegādājāmies pie SUBARU oficiālās pārstāvja AD REM Auto . Būrī ievietojām ūdens trauku, lai suņi padzerties var jebkurā sev vēlamajā laikā.

Pilns vēders arī ceļojuma laikā

Ceļojums ilga 2 nedēļas. Staigāšana pa veikaliem nebija mūsu plānos, tāpēc svarīgi paņemt līdzi pietiekami daudz ēdiena sunim. Svaigēdājiem šāds ceļojums savas korekcijas noteikti ieviesīs ēdienkartē, jo ne vienmēr un ne visur pieejami veikali, kur iegādāties sabalansētu svaigo ēdienu. Mūsu atbalstītājs Hill's Pet Nutrition sagādāja pietiekami daudz ēdamo, lai pietiktu visam ceļojumam un atvestu vēl nedaudz mājās - ērti un suņiem garšo. Tāpat arī Hill's kārumus suņi baudīja dažādās skaistās vietās - te Bosnijas kalnos, te Melnkalnes pludmalē.  

Foto no Bredlija un Nias privātā arhīva

Svarīgi!

 • Ceļojot neaizmirsti līdzi paņemt medikamentus. Tāpat kā saimniekam, arī sunim stresa, karstuma vai kādu citu iemeslu dēļ var piemesties caureja vai sāpēt vēders, tāpēc svarīgi līdzi paņemt zāles pret caureju, sāpēm, kā arī kādu apsēju un dezinfekcijas līdzekli brūcēm.
 • Paņem līdzi arī pietiekoši daudz maisiņu suņu izkārnījumu savākšanai.

Atgriežoties Horvātijā, uz robežas vienmēr pārbauda pases. Ja vairākus robežpunktus šķērsojām neuzrādot suņu pases, tad iebraucot Horvātijā no Bosnijas un Hercegovinas, uzrādījām ne vien suņu pases, bet arī iepriekš saņemtos veterināros sertifikātus. Var paveikties un par suņiem uz robežas neviens neko nejautās vai veterinārajos sertifikātos neiedziļināsies, taču labāk sagatavoties atbilstoši likumiem un noteikumiem.

Informācijai

Dodoties ar automašīnu uz Melnkalni jārēķinās ar papildus izmaksām.

 • Poliju šķērsojām bez papildus izdevumiem, taču Čehijā, Austrijā un Slovēnijā obligāti iegādājies vinjetes (pretējā gadījumā būs jāmaksā sods 150 - 300 EUR apmērā). Čehijā vinjetes cena - 12 EUR/10 dienas, Austrijā 15 EUR/10 dienas, Slovēnijā 15 EUR/7 dienas. Cenas var atšķirties no internetā piedāvātajām cenām, kā arī no vietām, kur tās iegādājies (benzīntankā, veikalā, robežpunktā).
 • Horvātijā vinjetes nav jāpērk, taču jāparedz vismaz 85 EUR maksas ceļiem.
 • Bosnijā un Hercegovinā nav ne maksas ceļu, ne arī jāpērk vinjete un tur derēs ES noslēgtā OCTA polise.
 • Melnkalnē iebraucot jāuzrāda zaļā karte, kuru varat iegādāties pie jebkura apdrošināšanas pakalpojumu sniedzēja. Mums tā izmaksāja 7 EUR / 15 dienām, turklāt bez papildus maksas, drošības pēc iekļāvām arī Bosniju un Hercegovinu.
 • Vislētākā degviela mūsu maršrutā - Bosnijā un Hercegovinā (~1,15 EUR/l)
 • Visdārgākā degviela - Horvātijā un Austrijā (~1,55 EUR/l)

*Seko līdzi Bredlija un Nias ikdienas gaitām facebook lapā vai Instagram kontā.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!