Ar suni uz Šveici
Ar suni uz Šveici


Pirms aptuveni 5 gadiem sākām plānot ceļojumu uz Šveici, taču vienmēr uzradās kāds cits galamērķis, kas pasteidzās plāniem pa priekšu. Tajā laikā mums bija tikai viens suns, bet šajos gados esam "apauguši" jau ar četriem. Tiesa, tikai 3 suņi ir ceļotāji (jo ceturtais pārsniedzis 12 gadu slieksni). Beidzot pienāca laiks apmeklēt sen gaidīto galamērķi - Šveici.

Šveice atrodas Centrāleiropas kalnu reģionā, 41300 km² platībā. Šveice ir mazāka par Latviju, toties pārspēj to ar iedzīvotāju daudzumu - 7,4 miljoni. Alpi aizņem 60% valsts teritorijas. Alpi ir unikāli ar savu floru un faunu, ar neskaitāmām pastaigu takām un lieliskām atpūtas vietām. 

Uz Šveici devāmies augustā. Šogad augusts Eiropā uzkarsa pamatīgi, tāpēc braucienu nācās rūpīgi apdomāt. Mums vienmēr pirmajā vietā ir suņi, tāpēc garo braucienu nācās sadalīt krietni vairāk apstāšanās reizēs - biežāk jādod padzerties. Lai arī pastaigu laiks tika atvēlēts krietni vairāk, tomēr gaisa temperatūras dēļ (33 - 44C) ārā ilgi uzturēties nebija iespējams. 

Mūsu maršruts: Latvija - Lietuva - Polija - Vācija - Šveice - dažas naktis Francijā - un atpakaļ. 

Pirmā apstāšanās (naktsmājas) mums bija Belistokā, Polijā, kur viens no mūsu suņiem piedalījās izstādē. Arī otro nakti pavadījām Polijā - pie Vācijas robežas. Trešā nakts jau Šveicē, kur ieradāmies līdz ar tumsu. Nakšņojām viesu namā, kuru ieskāva kalni, apkārt pļavas. Rīts nesa īpaši skaistu skatu pa logu - Alpu kalni, kurus apspīdēja saule. 

Foto no OZI Home privātā arhīva

Pirmo dienu pavadījām dodoties pārgājienā pa kalniem. Kandersteg pilsētā noparkojām auto (par autostāvvietu var norēķināties Šveices frankos, kā arī ar mobilo aplikāciju - un nebija dārgi) un tālāk ar vagoniņu devāmies augstāk kalnos. Suņiem ieeja ir ļauta gan vagoniņā (par papildus samaksu), gan kalnu takās, taču tiem jābūt pie pavadas. Kalnos ganās govis un aitas ar Šveicē raksturīgajiem zvaniem kaklā. Mūsu pastaiga veda gar ezeru Oeschinen (baidos tulkot nepareizi). Ārā bija tiešām karsts, bet suņu laimi - skaistajā ezerā, kas kalnu ieskauts, atļauts peldēt un peldināt suņus! Izmantojām šo iespēju 4 reizes. Kalnos ir daudz un dažādu maršrutu - īsāki, garāki - katra vēlmēm un spējām. Galvenais nenokavēt pēdējo vagoniņu, kas ved pa kalnu lejā.

Otrā un trešā diena pagāja Ženēvā (daudz neko no pilsētas neredzējām, jo piedalījāmies izstādēs). Šajā laikā nakšņojām Francijā, jo izmaksu ziņā tas noteikti ir izdevīgāk. 

Tālāk devāmies uz Interlaken pilsētu, kuru izstaigājām krustu šķērsu - gan pilsētas centru, gan devāmies pārgājienā. Āra kafejnīcās suņi ir gaidīti, iekštelpās - ne visur, taču svarīgākais, ka visi parki (vismaz mūsu izvēlē) bija suņiem draudzīgi.

Noslēdzošo dienu pavadījām pastaigā pa Lauterbrunnen ieleju, kur varēja vērot vairākus ūdenskritumus. Trümmelbach ūdenskritums atrodas kalna iekšienē un šo mums neizdevās redzēt, jo suņiem ieeja liegta. Visticamāk, drošības dēļ.

Šveice noteikti ir vieta, kur atgriezties, taču, ja ar suni, tad ne vasaras mēnešos. 

Kā sagatavoties ceļojumam uz Šveici?

Dzīvniekam ir jānodrošina:

  • Identifikācija (mikročips);
  • ES parauga lolojumdzīvnieku  pase;
  • Derīga vakcinācija pret trakumsērgu.

Papildus darbības pēc pašu ieskatiem. Mēs, kā ierasts, vedām suņus pie vetārsta vispārējai apskatei un attārpot, ko vetārsts atzīmēja pasēs.

Vai Šveice ir draudzīga suņiem?

Pilnīgi noteikti, Šveice ir suņiem draudzīga valsts. 

Svarīgi!

  • Šveicē jāiegādājas vinjete, kā arī dodoties uz Ženēvu, jāiegādājas "air-stick" uzlīme.
  • Suņiem nedrīkst izmantot savelkošās "karātavas" tipa kakla siksnas un ķēdes.
  • Suņus nedrīkst vienus atstāt automašīnā.
  • Suņi nedrīkst būt agresīvi. (Šveicē ir ļoti strikti noteikumi suņu turēšanā, labklājībā un apmācībā.)
  • Automašīnā sunim jāatrodas konteinerā, nodalītā drošā bagāžas nodalījumā vai jābūt piesprādzētam ar drošības jostu!
  • Ceļojot, neaizmirsti līdzi paņemt medikamentus. Tāpat kā saimniekam, arī sunim stresa vai kādu citu iemeslu dēļ var piemesties caureja vai sāpēt vēders, tāpēc svarīgi līdzi paņemt zāles pret caureju, sāpēm, kā arī kādu apsēju un dezinfekcijas līdzekli brūcēm.
© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!