Vikmestes taka. 4,5 km
Vikmestes taka. 4,5 km


Vikmestes dabas taka (GPS: 57.1790199, 24.8227603), saukta arī par Neskartās dabas taku, to 1990.gadā kopīgi veidoja Gaujas NP darbinieku bērni un jauniešu grupa no ASV. Gaujas NP ar Latvijas Vides fonda palīdzību nojauca betonētās ūdens pārgāzes uz Vikmestes, lai Vikmestē varētu nārstot lašveidīgie. Vikmestes vārds cēlies no lībiešu valodas, iespējams - Mežupīte. Vikmestes krastos atrodas Krimuldas pilsdrupas un Vikmestes pilskalns.

Vikmestes upīte agrāk bijusi Turaidas un Krimuldas zemju dabiskā robeža. Ielejā paslēpušies vairāki gleznaini smilšakmens iežu atsegumi.

Takas garums ir aptuveni 3 km, taču, apvienojot ar citiem tuvumā esošajiem apskates objektiem (kā, piemēram, Gūtmaņu alu, Taurētāja kalnu), maršrutu var krietni pagarināt. Mūsu pastaiga izvērtās 4,5 km garumā.

Sākām bezmaksas stāvlaukumā Turaidas-Raganas ceļa malā pretī Reiņa trasei (Gravzaķi), taču pastaigu var sākt arī citur - piemēram, pie gaisa vagoniņa stāvlaukumā, kas atrodas pie Krimuldas muižas.

Foto no Bradley privātā arhīva

Ņemot vērā, ka taka nav pārāk populāra un apmeklēta, šī noteikti ir piemērota vieta pastaigai ar suņiem.

Jau pašā takas sākumā ļāvām suņiem izskrieties, suņus pie pavadas likām tikai vietās, kad parādījās citi cilvēki, kā arī Krimuldas muižas teritorijā.

Taka ietver vairākus tiltiņus pāri upītei, kura pavada teju pusi no maršruta, ir arī nedaudz trepītes. Kad aptuveni pēc kilometra sekojām norādei uz Vikmestes pilskalnu, nonācām plašā pļavā (visticamāk, pilskalnu tā arī nepamanījām vai palaidām garām), kur pārredzamā milzu teritorijā suņi varēja baudīt skrējienu pēc līdzpaņemtās bumbiņas.

Turpinājām ceļu gar lauku, kur izstaigāta taciņa, līdz nonācām Krimuldas muižas teritorijā. Tālāk devāmies uz Krimuldas pilsdrupām (un tur arī ir vieta, kur mainīt maršrutu, dodoties lejup pa serpentīna ceļu). Pie Krimuldas pilsdrupām atkal sekojām norādei uz Vikmestes pilskalnu, turpinot ceļu, nonācām vietā, kur veicām pirmo pagriezienu uz Vikmestes pilskalnu un tālāk atpakaļ uz auto stāvvietu. Taka ainaviski skaista, taču virsmu sedz "mulča", kas gan lietainā laikā pārvēršas tādā kā muklājā un vietām to labāk ir apiet pa malu.

Foto no Bradley privātā arhīva

Mūsu pastaiga aizņēma 1,5 stundas.

Pastaigā devās Bradley un Nia.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!