Intelektuālais un godalgām bagātais
Intelektuālais un godalgām bagātais "veimārietis". Viktorija + Berils


Ārkārtīgi sirsnīgs un atvērts cilvēks, kura ikdiena ir kā virpulis un vienmēr kustībā - tā ir Viktorija Spārberga.

Viktorijas dzīvē īpašu vietu vienmēr ieņēmušas automašīnas, rīkojot dažādus ar auto saistītus pasākumus. Viktorijai lielu prieku sagādā darbs ar cilvēkiem. Apvienojot darbu autosalonā un studijas cilvēku resursu vadībā, visam pāri, Viktorija ir lieliska māte diviem pusaudžiem un saimniece izcilam Veimāras putnu sunim

Tavā ģimenē ir Veimāras putnu suns. Kā nonāci līdz šādas suņu šķirnes izvēlei?

- Tā bija mīlestība no pirmā acu skatiena. Pirmo reizi dzīvē satiekot veimārieti, šis suns man iekrita sirdī. Viņš ir enerģijas, grācijas un elegances iemiesojums, ar gudru, ziņkārīgu un draudzīgu skatienu. Par veimāriešiem saka - suns ar cilvēka intelektu. Interesējoties par man līdz šim nezināmo šķirni, arvien vairāk iemīlējos tajā un sapratu, ka ļoti vēlos vienu pelēcīti redzēt savā ģimenē.

Pastāsti par savu veimārieti..

- Excellent Beril Blessed By God jeb ģimenē vienkārši Berils, nācis no Kijevas, Ukrainā. Šogad, februāra beigās, viņam palika 2 gadi. Berilam ir ļoti labi gēni - viņa vecāki un vecvecāki nāk no labākajiem Polijas, Austrālijas, Čehijas, Baltkrievijas un Krievijas Veimāras putnu suņu audzētavu pārstāvjiem. No saviem radiem Berils ir mantojis fantastisku intelektu un raksturu, viņš ir ārkārtīgi gudrs, draudzīgs, zinātkārs, drosmīgs, aktīvs, smaidīgs, jautrs, uzticīgs un ar milzīgu mīlestības un maiguma pārpildītu sirdi. Tik grūti ir pāris vārdos aprakstīt viņu! Tik tiešām ļoti bieži sanāk vilkt paralēles ar drīzāk cilvēkiem raksturīgo rīcību un tad aizdomājies, bet - šis taču suns! Viņš nav cilvēks, bet, kad Berils nostājas blakus ieskatās tieši acīs, tu saproti, ka tas izstaro gudrību, laimi un mīlestību. Viņš ar vienu skatienu var pateikt - es tevi saprotu, es visu zinu, tu esi mana pasaule...

Šie ir medību suņi. Vai Tavā ģimenē ir kāds mednieks? 

- Neesam ar vīru mednieki, bet atbildot uz šo jautājumu, atļaušos nocitēt vienas manas labas paziņas mednieces vārdus: "Viens ņem medību suni tāpēc, ka viņš ir mednieks, bet cits - kļūst par mednieku, jo viņam ir medību suns." Sākumā par medībām nemaz nedomājām, bet mums apkārt ir daudz lauku un mežu teritoriju, ir ezers un, redzot ar kādu azartu, interesi Berils pastaigās pēta apkārtējo vidi, tas sāka rādīt interesi arī mums. Bijām pāris reizes ar viņu gājuši uz lauka apmācībām un sapratām, ka tā ir vesela pasaule, ar savu reglamentu un nosacījumiem un, lai izkoptu dotības, ar suni jāstrādā, viņu jāapmāca un profesionālā līmenī šobrīd nevaram to izdarīt, tāpēc ļaujam pastaigu laikā viņam pašmācības ceļā izkopt mednieka instinktus. Nākotnē - jā, ir plānos izmēģināt medības ar profesionāļu palīdzību. 

Tu aktīvi piedalies ar Berilu dažādās suņu izstādēs. Kā jums veicas? 

- Izstāžu karjeru sākām salīdzinoši vēlu. Pirmo reizi Berils izgāja ringā Daugavpils izstādē 10 mēnešu vecumā, apmēram pirms gada. Kaut arī esam piedalījušies ļoti daudzās izstādēs, to pašu pirmo vēl aizvien atceros - sajūtas līdzīgas kā skolā pirms eksāmena - sasprindzinājums, saviļņojums, kas mijas ar bailēm un cerību, skatītāju priekšā aiz uztraukuma trīc rokas un kājas… Arī tagad pirms katras iznākšanās ringā jūtu satraukumu, bet nu vairs nevis panisko, bet drīzāk ziņkārīgo, kā nu būs šoreiz. Ar manu saspringto dzīves stilu, visu paspēt neizdodas, ļoti bieži, laika trūkuma dēļ, jāizvēlas vai no kaut kā jāatsakās, tāpēc ar Berilu varam atļauties piedalīties izstādēs ne biežāk kā reizi vai divas mēnesī.
Mūsu pūles un sasniegumi Berilu ir padarījuši par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Jauno čempionu, esam noslēguši Baltijas Jaunā čempiona titulu. Pieaugušo suņu klasē Berils ir pārgājis salīdzinoši nesen un ir paspējis jau iegūt Latvijas un Igaunijas čempiona titulus. Papildus šiem tituliem Berils 3 reizes saņēmis "Labākais jaunais šķirnes pārstāvis (JBOB)"; 10 reizes "Labākais šķirnes pārstāvis (BOB)";  2 reizes "Labākais pretējā dzimuma pārstāvis (BOO)"; 3 sertifikāti "Starptautisko izstāžu čempiona kandidāts (CACIB)"; "Valmieras Jaunais uzvarētājs 2017"; "Reto Jaunais uzvarētājs 2017"; "Latvijas Jaunais uzvarētājs 2017", kā arī ieguvis uzvaras grupā: BIG1 x 2 reizes, BIG3.

Izlemjot par suņa iegādi, vai uzreiz sapratāt, ka jūsu suns piedalīsies izstādēs?
- Mani uzrunāja veimārieša raksturs, un Berilu meklēju tikai kā ģimenes mīluli. Viņa lieliskiem ciltsrakstiem pat nepievērsu uzmanību, jo tolaik par izstādēm zināju tikai tik daudz, cik tas, ka reizi gadā pavasarī izstāžu centrā Ķīpsalā var redzēt suņus un kaķus, bet mana nostāja bija diezgan skeptiska un vienmēr devu priekšroku Zooloģiskajam dārzam. 
Izstāžu karjeru sākām pavisam nejauši kā socializācijas elementu un tajā mirklī atklājām sev jaunu, interesantu, aizraujošu un plašu pasauli. Izstādes deva iespēju satikt sev līdzīgus, iepazinu ļoti daudz interesantu cilvēku un atradu jaunus draugus.

Gatavošanās suņu izstādēm tomēr prasa daudz laika.. Kā jums notiek gatavošanās?

- Lai izprastu izstādēs valdošo kārtību un noteikumus, iesākumam apmeklēju hendlinga apmācības nodarbības. Tur mums ar Berilu iemācīja pareizo uzvedību ringā, eksperta nozīmi un vērtēšanas sistēmas principus un kritērijus. Protams, pirmās nodarbības, pat drīzāk pirmie nodarbību mēneši bija vairāk socializācija, nekā sagatavošanās izstādei, bet pakāpeniski soli pa solim nonācām līdz paklausībai un rezultātiem ringā. Šeit ir liela nozīme regulārai praksei un treniņiem. Kādu nedēļu vai divas pirms izstādes katru dienu ar Berilu atkārtojam zināšanas un prasmes, biežāk to darām mājās pastaigu laikā paši, bet citreiz apmeklēju arī nodarbības, jo tur ir cita atmosfēra, ir nepazīstami suņi un parādās izstādes efekts, kas ir ļoti noderīgi.

Vēl pavisam nesen Berils kļuva par Latvijas čempionu suņu izstādē. Bet šā gada martu noslēdza ar vēl kādu čempiona titulu. Pastāsti par to! 

- Šogad, martā vidū Starptautiskajā izstādē Ķīpsalā, Berils ir ieguvis Latvijas čempiona titulu, bet jau marta beigās mūs sagaidīja jauni izaicinājumi. Šī gada sākumā, plānojot izstāžu aktivitātes, ģimenes apspriešanās laikā nejauši izskanēja ideja - mūsu suns ir nācis no Ukrainas, lūk, jācīnās vai kaut vai jāmēģina arī par šīs valsts čempiona titulu. Tā no šīs trakās idejas bija tapis plāns. Nācās pārvarēt šī plāna birokrātisko daļu, kas attiecās uz dzīvnieku izvešanu un ievešanu Eiropas Savienībā. Nebija vienkārši, bet finālā tomēr paspējām visu sakārtot laicīgi. Ieguldītās pūles atmaksājās, jo abas izstādes dienas Berils ir izmantojis pilnvērtīgi, nopelnot divus nepieciešamos sertifikātus Ukrainas čempiona titula noformēšanai, kā arī abās dienās saņemot labākā šķirnes pārstāvja titulu un izcīnot uzvaras grupā. Mājās atgriezāmies ar Ukrainas čempiona titulu ķepās.

Vai iesaki arī citiem šo suņu šķirni? Kas jāņem vērā izvēloties Veimāras putnu suni?

- Galvenais ieteikums - pirms pieņemt lēmumu ņemt ģimenē burvīgo pelēcīti ar fantastiski skaitām debeszilām actiņām un mīkstām plīša austiņām, lūdzu, izvērtējiet, vai suņa temperaments un vajadzības sapasēs ar jūsu dzīves stilu un iespējām. Pieaudzis Veimāras putnu suns augumā var sasniegt līdz pat 70 cm ar svaru līdz 40 kilogramiem. Der atcerēties arī to, ka lielas šķirnes kucēni aug ļoti ātri un, kaut vai izskatās jau pieauguši, tomēr prātā līdz gada vecumam (citiem drusku ilgāk), tie vēl aizvien ir suņu bērni ar bērniem raksturīgo vieglprātību, neizsīkstošu vēlmi spēlēties un enerģiju. Neskatoties uz saviem izmēriem, veimārietis nav paredzēts dzīvošanai ārā, viņam nav arī sargsuņa īpašības, bet savu saimnieku aizsargāt viņš ir spējīgs. Ļoti mīl bērnus, miermīlīgi sadzīvo ar kaķiem un ir viegli kopjams. Nepieciešamas regulāras fiziskās nodarbības un pastaigas. Veimārietis ir ārkārtīgi orientēts uz cilvēku, viņš jums sekos absolūti visur, viņš pacietīgi gulēs pie jūsu kājām un acu mirklī celsies augšā, tiklīdz spersiet soli. Šīs šķirnes suņi pieķeras uz visu mūžu vienam saimniekam un grūti pārdzīvo šķiršanos. Ja uzdrīkstēsieties, tad veimārietis dāvās jums visu savu bezgalīgo beznosacījuma mīlestību, uzticēšanos un dzīvesprieku. Stalts skaistulis ir inteliģents dzīves biedrs ar cilvēka acīm un aktīvu prātu.

Vēlējums citiem suņu saimniekiem..

- Lūdzu atcerieties, ka mēs esam atbildīgi par tiem, kurus esam pieradinājuši.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!