Japāņu suns Šiba un Dace Amoliņa
Japāņu suns Šiba un Dace Amoliņa


Kamēr Latvijā retums, populārākā suņu šķirne Japānā ir Shiba Inu. Japānā selekcionētās suņu šķirnes gan nav daudz (zināmas tikai 13), tomēr lielākā daļa no tām, kā, piemēram, Shiba Inu, Akita, Japāņu špics un Japāņu hins iekarojušas daudzu sirdis visā pasaulē.

Aktīvā dzīvesveida piekritēja, kuras ikdiena tiek aizvadīta sportiski aktīvu domubiedru veidotā uzņēmumā MySport, ir Dace Amoliņa. Darbs MySport veikalā Dacei ir sirdslieta, turklāt tas lieliski velk paralēles kopā ar hobijiem un aktīvo ikdienas dzīvi. Dace ir saimniece Latvijā visai reti pārstāvētās Shiba Inu suņu šķirnes pārstāvim Eikou.

Shiba Inu Latvijā nav populāra šķirne. Kāpēc tāda izvēle?

- Jau sen zināju, ka vēlos sev suni, biju noskatījusi pavisam citu šķirni, kas līdzinās tikai savā aktivitātē, bet noskatītajam suņu pārim metiens neizdevās. Tad sapratu, laikam man tas nav tajā brīdī lemts un kļuvu par kaķa saimnieci. Pagāja gads, un prātu nepameta doma, ka kaut kas man tomēr pietrūkst un sapni vēl neesmu piepildījusi. Biju pāris reizes manījusi dzīvē Shiba inu šķirnes suni, neko par to nezināju, tikai to, ka prātā tā ir aizķērusies. Pavadīju mēnesi meklējot visu iespējamo informāciju, un atradu, ko gribēju. Aktīvu suni, sarežģītu raksturu, ietiepīgu un spītīgu, grūti, bet zinu, man pašai ar sevi arī nav viegli. Apņēmība man smēlās pāri visām malām, jo zināju, ja to visu pārvarēšu, iegūšu sirds draugu un uzticamu kompanjonu, kurš dosies man līdzi visās aktivitātēs.

Pastāsti par savu suni!

Suņa vārds ir Eikou Smollis San. Bija man brīnišķīga iespēja izvēlēties vārdu, bet bija gan noteikumi - vārdam jāsākas ar burtu "E" un jābūt japāņu izcelsmes. Par japāņu vārdiem man nebija nekādas izpratnes, ilgu laiku pavadīju meklējot internetā kādus paskaidrojumus un vārdu nozīmes. Līdz nonācu līdz šim vārdam, tam tulkojumi var būt dažādi, bet izteiktākie būtu "slava","mūžība", "spēks".
Shiba Inu -  aizsākumi šai šķirnei meklējami 3000 p.m.ē. senā pagātnē, kaut gan mūsdienu Shiba Inu ir izveidojusies tikai pēc Otrā pasaules kara, kad tīrasiņu Shiba nebija vairs gandrīz atrodama, un senākie šķirņu paveidi izveidoja to, ko mēs redzam tagad.
Savu suni atradu, pateicoties sievietei, kurai pašai pieder divi Shiba Inu šķirnes suņi. Viņai draudzene Baltkrievijā nodarbojas ar šo suņu audzēšanu. No sākuma likās, ka nevar iegādāties suni nemaz to neapskatot dzīvē, bet manu sirdi sasildīja šīs sievietes entuziasms stāstot par suņiem. Jau pēc pāris stundu sarunas, es sapratu, jā, šis suns ir īstais. Tālāka komunikācija notika pateicoties internetam, noskaidroju suņa izcelsmi, tā ciltsrakstus, tika parādīti kucēni, kuri ir pieejami un viens īpaši iekrita sirdī. Katru dienu gaidīju kādu foto un video, redzot, kā mans izvēlētais kucēns aug.

Tavam sunim ir savs Instagram konts ar skaistām bildēm. Vai esi arī fotogrāfe?

- Ar fotogrāfiju esmu aizrāvusies jau sen, bet nekad tam nav pieticis tik daudz laika, cik gribētos, tādēļ vairāk varu teikt, ka tas ir mans hobijs. Fotokamera man gandrīz vienmēr ir līdzi, uzskatu, ka ķeru pati sev atmiņas. Un reizēm noķeru arī kādu profila bildi draudzenēm. Bet ķert kadrus ar dzīvniekiem man pat šķiet grūtāk, laikam man patīk izaicināt sevi arī darbos, tādēļ tas aizrauj vairāk.

Vai Eikou tiek visur ņemts līdzi?

- Ņemot vērā, ka suns ir tikai kucēns, vēl neesam pabijuši ļoti daudzās vietās, jo vēl nezinu, kā viņš mācēs uzvesties. Viens gan ir skaidrs - mājās vienu atstāju tikai, kad jāiet uz darbu. Ciemos pie draugiem ņemts līdzi tiek vienmēr. Bet, runājot par publiskām vietām, pagaidām priecājamies par ziemu un cenšamies apskatīt pēc iespējas vairāk mūsu dabu. 

Foto no Daces Amoliņas privātā arhīva

Vai ir kāda pieredze, dodoties uz kādu suņiem draudzīgu vietu?

- Pagaidām vēl īsti neesam bijuši tādās vietās. Bet noteikti zinām, ka pirmā vieta būs restorāns "Cepiens" Meža ielā, regulāri tur gājām jau kopā ar kaķi, un, kad viesmīles uzzināja, ka būs arī suns, jau teica, ka nevar sagaidīt mūsu kuplo ģimeni ciemojamies. Tikai vispirms gribas parūpēties par to, lai kucēns iemācītos pieklājīgi uzvesties.

Shiba Inu Latvijas ielās nav bieži sastopams. Vai uz ielas cilvēki atskatās?

- Šķiet, nav bijusi tāda pastaiga, kad kāds nevēlētos apjautāties vai apčubināt suni. Lielākā daļa Eikou sauc par lapsiņu un reti kurš par šo šķirni ir dzirdējis. Priecē, ka ir tik daudz vecāki, kuri vispirms apjautājas, vai viņu bērns drīkst paglaudīt suni. Un šobrīd arī ļaujam, visi viņam ir draugi un mīļš ir pret visiem. Un lielākais prieks ir par siltajiem smaidiem pēc šādām tikšanās reizēm.

Tu sporto un esi aktīva dzīvesveida piekritēja. Vai suns kādā veidā ir motivators biežāk iet ārā?

- Suns ir nevis motivators, bet pienākums iet ārā. Pirms darba, pēc darba, vēlreiz vakarā vai papildus no rīta. Tas ir vienkārši jādara un tur nepastāv tāda lieta - man negribas. Ja esmu uzņēmusies būt saimniece sunim, es gribu dot viņam visu labāko. Tā kā aktivitāte un sports man pašai ir tuvs, tad droši vien man tas nāk vieglāk, un meklēju veidus, kā mūsu āra aktivitātes var papildināt mūs abus. Turiet mani pie vārda, jo, kad Eikou būs pieaudzis, es noteikti gribētu pamēģināt noskriet kādu kanikrosa distanci. Bet pagaidām, slodze kucēnam nedrīkst būt, tikai pietiekoši daudz aktivitāte. Tāpēc ļoti labprāt aizbraucam uz kādām vietām, kur neesam bijuši un kārtīgi izstaigājamies. Stundas pastaiga ar ķeršanas, skriešanas un paklausības elementiem Eikou nokausē kārtīgi.

Kā Tu raksturotu Shiba Inu?

- Lapsas izskats apbur, bet personība šiem suņiem ir ļoti liela un spēcīga. Šie suņi ir ļoti inteliģenti, bet tai pašā laikā ietiepīgi. Viegli ir iemācīt ko jaunu, bet, vai viņš gribēs to izpildīt? Brīžiem šķiet, ka raksturs un uzvedība ir ļoti līdzīga kaķiem. Cilvēkiem, kas apsver sev par kompanjonu izvēlēties Shiba Inu, noteikti iesaku padomāt, vai tiešām pietiks pacietība, apņēmība un laiks, jo laiks šai šķirnei ir nepieciešams ļoti daudz. Ja netiks veltīta pietiekoši daudz uzmanība, var sanākt vilties. Turpretī, ja visi augstāk minētie nosacījumi tiek izpildīti, iegūsiet uzticamāko draugu.
Nekad neaizmirsīsim, ka visām šķirnēm ir kādas raksturīgākās iezīmes, bet to personību lielā mērā veidojam arī mēs paši.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!