Latvijas labākā izstāžu audzētava 2020
Latvijas labākā izstāžu audzētava 2020


Jau kopš 2008.gada Latvijas Kinoloģiskā federācija rīko topu, kurā apkopoti visaugstāk vērtētie Latvijas izstāžu suņi.

2020.gads aizvadīts ar krietni mazāku izstāžu skaitu kā ierasts, taču ar to pietika, lai apkopotu rezultātus. Apkopotajā topā ir ne vien labākā izstāžu suņu nominācija, bet tiek noteikts arī labākais izstāžu kucēns, veterāns, skaistākais pāris un labākā audzētava. Šoreiz piedāvājam iepazīties ar Latvijas labāko audzētavu 2020.gadā - “Smiling Miracle”. Smaidīgo un draudzīgo samojeda suņu audzētava, kuras īpašniece ir ventspilniece Jekaterina Parijenko.

Samojeda suns. Kā nonācāt līdz šīs suņu šķirnes izvēlei? 

- Tālajā 2006. gadā, mūsu ģimene nolēma iegādāties šķirnes suni. Toreiz bijām pārliecināti, ka vēlamies Amerikāņu kokerspanielu. Nolēmām aiziet uz suņu šķirņu prezentāciju, kuru rīkoja Ventspils suņu klubs, cerībā, ka satiksim kādu kokerspanielu. Pie reizes nolēmām satikt un iepazīties ar kluba vadītāju. Kokerspanielu nesatikām, bet viena no prezentējamām šķirnēm bija samojeds. Tagad viennozīmīgi varu teikt, ko nozīmē “iemīlēties no pirmā acu skatiena”. Pirms tam pat nebija ne jausmas, kas tas tāds samojeds ir. Sākām meklēt. Latvijā, diemžēl, nebija. Skatījāmies, kur varētu dabūt kucēnu. Ņemot vērā, ka mums radinieki dzīvo Krievijā, tad vairāk sliecāmies uz Krievijas pusi, kur būtu vieglāk aizbraukt, un atvest suņuku. Sameklējām audzētavu, kurai bija adekvāta cena. Pirmo reizi pirkām šķirnes suni, un nebija saprašanas, uz ko ir jāskatās, ko ir jāizvēlās. Teicām audzētājai, ka vēlamies samojedu ar baltu spalvu. Un jau 2006. gada decembrī, mamma vilcienā veda mums mājās Beatrisīti no audzētavas BELYI VOLK.

Cik suņu Jums šobrīd ir? 

- Importētie samojedi mums ir tikai trīs. Divi no Krievijas un viena meitene - no Igaunijas. Ar samojediem “saslima” visa mūsu lielā ģimene. Samojedi dzīvo ne tikai mūsu mājās, bet arī pie mana tēvoča un māsīcas. Tāpat mums arī ir suņi līdzīpašumā. Bet, ja runā konkrēti par mūsu mājām, tad ar mums dzīvo 4 samojedi. Visas ir meitenes, no kurām trīs dzimušas mūsu audzētavā – māte (12 gadi), meita (6 gadi) un mazmeita (2 gadi). Un ceturtā ir Krievijas meitene, kurai šogad būs 10 gadi.

Samojediem ir balts, kupls kažoks. Kā to kopt? 

- Droši vien daudzi, ieraugot mūsu samojedus teiktu, ka šādu suni noteikti mazgā un ķemmē katru dienu, bet tas tā nav. Ļoti liela nozīme ir spalvas kvalitātei un krāsai. Ja sunim ir sniegbalta krāsa, tad baigā balināšana ar īpašajiem šampūniem nav vajadzīga.

Savus suņus mazgājam tikai pirms izstādēm, un ķemmējam izstādes laikā. Nav tāda termiņa, kas paredzētu, ka suni ir jāmazgā reizi nedēļā, mēnesī vai pusgadā. Tie suņi, kuri nepiedalās izstādēs, tos mazgājam atkarībā no sajūtām, respektīvi, ja ir sajūta, ka vajag izmazgāt, tad mazgājam. Ja grib sniegbaltu un koptu suni, tad jāmazgā biežāk kā reizi pusgadā. Arī ķemmēšanu vajadzētu veikt pēc sajūtām. Piemēram, kad suns sāk mest spalvu, ieteiktu biežāk paķemmēt, tādā veidā sunim ātrāk nomainās vecā spalva uz jauno.

Runājot par spalvas griešanu ar šķērēm, tad frizūras šiem suņiem netiek taisītas. Tās arī netiek atbalstītas gan audzētāju, gan ekspertu vidū. Runājot par izmaksām, samojedu salonā sakopt maksā dārgi, vairāk kā 100 eiro, tādēļ vienmēr iesaku iemācīties visu darīt pašam.

Foto no Jekaterinas Parijenko privātā arhīva.

Kādi ir augstākie sasniegumi Jūsu suņiem?

- Mūsu bērni ļoti veiksmīgi piedalās izstādēs daudzās valstīs un popularizē mūsu audzētavas vārdu. Ja runā konkrētāk, viens no lielākajiem sasniegumiem, protams, ir uzvara 2014. gadā Eiropas čempionātā Brno, Čehijā, kad mūsu audzētavas puika kļuva par Eiropas junioru uzvarētāju. Aprakstīt tās emocijas, ko guvu, nav iespējams. Sākumā bija grūti noticēt, bet jau vēlāk - pāris dienas tāda sajūta, ka nedaudz lidoju virs zemes. Tajā laikā mūsu audzētavai tā bija milzīga uzvara.

Arī uzvaras specializētās šķirnes izstādēs ir liels sasniegums, jo, kad tava meitene vairākus gadus pēc kārtas kļūst par labāko izstādes samojedu, milzīgā konkurencē, kur piedalās 50-80 samojedi, tas arī viennozīmīgi ir liels sasniegums priekš audzētavas.

2018. gadā piepildīju savu sapni pabūt Eiropas uzvarētāja fināla – BEST IN SHOW ringā. Mūsu meitene toreiz kļuva ar Eiropas Veterānu Uzvarētāju’18.

Stāstīt par izstādēm varu ļoti daudz, un katra liela vai maza uzvara mūsu suņiem ir liels sasniegums.     

Kā nolēmāt izveidot audzētavu? 

- Uzskatu, ka samojeds nebūtu samojeds, ja viņam nebūtu šī smaida, kas ir viena no galvenajām šķirnes īpašībām.

Kad piedzima pirmais metiens, mums bija jāizdomā “mūsu” nosaukums, ko liksim klāt mūsu pirmajam metienam. Man ļoti gribējās, lai nosaukumā ir šis “smiling” vārds. “Miracle” izvēlējāmies, jo mums šie suņi saistās ar brīnumu, kas vienmēr smaida, tādēļ saviem bērniem devām nosaukumu “Smiling Miracle”, kas tulkojumā - “Smaidošs brīnums”. Audzētavu nolēmām izveidot jau tad, kad sākām aktīvi piedalīties izstādēs, un mūsu bērnus sāka atpazīt tieši pēc šī nosaukuma “Smiling Miracle”. Lai paliktu atpazīstami, nolēmām, ka jātaisa audzētava, jāiet mācīties, un jāsaglabā šis nosaukums. Lai to darītu, bija nepieciešams izaudzēt divus metienus un saņemt kinologa apliecību. Lēni, bet pārliecinoši tuvojāmies savam mērķim, un jau pēc trim gadiem, kopš mūsu pirmā metiena, ieguvām tiesības būt par audzētavu “Smiling Miracle”.

Samojedi zināmi kā uzticami ģimenes kompanjonsuņi. Kāds ir Jūsu šīs šķirnes raksturojums?

- Samojeds ir lielisks draugs un kompanjons, kurš ļoti mīl bērnus. Vienmēr dzīvelīgi, izklaidīgi, aktīvi, sirsnīgi un priecīgi suņi. Tie vienmēr atbild ar smaidu.

Šos suņus var salīdzināt ar maziem bērniem, kuri pieprasa sev daudz uzmanības. Man ļoti patīk salīdzināt samojedu ar Pīteru Penu. Tie ir suņi, kuri nekad nepieaug dvēselē. Viņi necieš vientulību, tādēļ noteikti nav piemēroti ķēdēm, voljēriem, suņu būdām.

Ja skatās no vēsturiskā skatu punkta, tad Sibīrijā samojedi dzīvoja ar cilvēkiem, sildīja tos aukstajās naktīs, pieskatīja cilvēkbērnus un ganīja ziemeļbriežu pulkus. Šis uzvedības modelis samojedos ir saglabājies līdz pat mūsdienām, tāpēc samojeds vēlas būt plecu pie pleca ar savu saimnieku - tā ir samojeda vislielākā laime. Arī mīlestība pret bērniem saglabājusies līdz pat mūsdienām. 

Kā Jūsu suņi sadzīvo ar citiem cilvēkiem un suņiem?

- Viena no samojedu rakstura īpašībām - viņi ir ļoti draudzīgi un sabiedriski. Līdz ar to mani suņi ir ļoti draudzīgi pret visiem, kas ir labvēlīgi pret viņiem. Arī ar svešiem suņiem mani samojedi labprāt komunicē un draudzējas. 

Foto no Jekaterinas Parijenko privātā arhīva.

Kādiem cilvēkiem iesakat samojeda suni?

- Samojeds domāts aktīviem, dzīvespriecīgiem cilvēkiem, kas vēlas sev blakus lielisku draugu un kompanjonu, kurš dāvās savu smaidu un mīļumu. Šie suņi nav viegli apmācāmi, nederēs tādiem cilvēkiem, kuri gribēs suni, kas klausa no pus vārda. Raksturs viņiem ir spītīgs, tie ir suņi ar savu viedokli, kaut kur dvēselē arī brīvdomātāji, tāpēc apmācība prasa ilgāku laiku. Šīs šķirnes pārstāvji ir ļoti gudri, un ļoti labi jūt, kad “var uzkāpt saimniekam uz pleciem”, tāpēc, kā jebkuru suni, arī šos suņus ir nepieciešams apmācīt.

Samojeds ienākot ģimenē kļūst par pilnvērtīgu ģimenes locekli, kam ir savs viedoklis, kuram vajadzīga sava uzmanība, mīlestība un aktivitātes. Jebkuram topošam saimniekam jāsaprot, ka tādas šķirnes suns prasīs ne mazāk uzmanības, kā prasītu mazs bērns.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!