Populārais Zelta retrīvers. Anita Andersone + Greisa
Populārais Zelta retrīvers. Anita Andersone + Greisa


Teju katrā labāko, gudrāko un paklausīgāko suņu šķirņu reitingā, viena no vadošajām suņu šķirnēm visā pasaulē ir Zelta retrīvers. Iespējams, šķirne populāra palikusi daudzo filmu dēļ, kurās galvenajā lomā bijis Zelta retrīvers. Kurš gan nezina Badiju, kuram ir vesela filmu sērija - “Air Bad”, “Air Buddies”, Snow Buddies”, Super Buddies”, “Space Buddies”, “Spooky Buddies” un vēl vairākas Badiju filmas. Zelta retrīvers svarīgas lomas uzņēmies arī citās filmās.

Arī Latvijā Zelta retrīvers ir iemantojis cieņu un popularitāti. 1996.gadā pirmo Zelta retrīveru Latvijā ieveda komponists Zigmārs Liepiņš, taču šoreiz iepazīsimies ar Anitu Andersoni, kura ir saimniece brīnišķīgai Zelta retrīvera dāmai Greisai.

Rīdziniece Anita ir medicīnas studente, kura šogad, paralēli medicīnas studijām, ieguvusi kinoloģes diplomu. Anitai suņi patikuši jau kopš bērnības, un, mācoties vien 3.klasē, spējusi atpazīt visas suņu šķirnes. Jaunā kinoloģe neslēpj, ka bērnībā skatījusies filmas ar suņiem galvenajās lomās, bet tās nekad nav bijušas par pamatu šķirnes izvēlei.

Anitas ģimenes mīlule Greisa, iespējams, Latvijā ir populārākais Zelta retrīvers, kurai ir ne vien  savs Instagram konts un Facebook lapa, bet tiek radīts arī īpašs kalendārs ar suņa fotogrāfijām. Nesen tika aizsākts foto projekts "100 fotogrāfiju Latvijai", kurā 100 dienas pirms Latvijas simtgades Anita sāka publicēt katru dienu pa īpaši veidotai fotogrāfijai, kuras var apskatīt Greisas sociālajos tīklos. Projekta ietvaros arī notiek konkurss, kur iespējams iegūt īpašu Anitas veidotu Greisas kalendāru 2019.gadam.

Foto: Anita Andersone

Katrs, kurš redzējis kādu filmu, kurā piedalās Zelta retrīvers, iemīlēsies šajā suņu šķirnē.. Kas saveda Jūs kopā ar Greisu?

- Zeltainie retrīveri kā šķirne uzrunāja jau pirms daudziem gadiem, šķirstot savu pirmo suņu šķirņu enciklopēdiju, bet tā nebija vienīgā favorīte. Pirms 9 gadiem iepazinos ar jauku meiteni Sandru, kurai bija zeltainais retrīvers, un tas bija galvenais pavērsiens, kāpēc pēc 4 gadiem manās mājās ienāca Greisa.

Zelta retrīvers filmās tiek atspoguļots kā sportisks, izpalīdzīgs, ģimenisks un ārkārtīgi sirsnīgs suns. Kā ir realitātē?

- Pēc rakstura zeltainais, es teiktu, ir kompānijas dvēsele. Suns, kurš vēlas darboties ar saimnieku. Ļoti draudzīgs, inteliģents, pacietīgs, ar vēlmi mācīties un nopelnīt par to gardumus. Zeltainais ir ļoti rijīgs, tāpēc vienmēr jāseko līdzi svaram, jo šai šķirnei diemžēl ir ģenētiski noteikts paaugstināts aptaukošanās risks. Katrs suns ir personība, un viena metiena ietvaros var sastapt gan ziņkārīgos un enerģiskos, gan lēnīgos un flegmatiskos.

Un kāda ir Greisa?

- Greisas oficiālais vārds ir Katt Kathew Explorer Sanbukki. Viņa ir dzimusi Latvijā, bet dižciltīgie senči ir gan no zeltaino dzimtenes Lielbritānijas, gan Zviedrijas, Lietuvas un citām valstīm. Greisa raksturā ir aktīva, es pat teiktu - hiperaktīva, bet pati jau izvēlējos metiena aktīvāko kucēnu. Un labi, ka tā, jo arī es esmu aktīva dzīvesstila piekritēja.
Šogad ar ilgadējo speciālo torti nosvinējām Greisas piekto dzimšanas dienu. Greisa ir īpaša arī ar to, ka ēd tikai mājās gatavotu ēdienu, nevis rūpnieciski ražoto sauso barību. Tas, protams, aizņem vairāk laika, bet tas noteikti ir tā vērts!

Jūsu suns ir ļoti fotogēns… Instagram kontā  sunim ir daudz skaistu un tematisku fotogrāfiju. Kas ir fotogrāfiju autors un kā rodas idejas par dažādu svinamdienu iemūžināšanu?

- Greisai ļoti patīk fotografēties, jo viņa ļoti labi zina, ka par labu pozēšanu dabūs dažādus gardumus. Pietiek tikai parādīt fotokameru vai kaut kādus priekšmetus, un Greisa jau saprot, ka atkal būs izklaides. Jau sen aizsākām veidot dažādas tematiskās fotogrāfijas. Fotogrāfe parasti esmu es, bet idejas, noformējumi top kopā ar mammu, kura man ļoti palīdz fotosesijās. Man patīk fotografēt, apstrādāt pēc tam fotogrāfijas pašai, lai būtu tieši tā kā iztēlojos es, kā arī veltīt kaut stundu fotografēšanai, kamēr tiek "uzķerts" atbilstošs kadrs.

Foto: Anita Andersone

Fotografēšanās jau aizņem gana daudz laika. Ko vēl jūs darāt kopā?

- Kopā ar Greisu arī sportojam. Ejam garās pastaigās, reizēm pat vairāk nekā 20km. Mēdzam arī kopā doties skriet, ja Greisai ir atbilstošs noskaņojums. Greisa ir apceļojusi teju visu Latviju! Kad dodamies izbraucienos pa Latviju, viņa vienmēr ir pirmais līdzi braucējs, jo pilnīgi dievina braukšanu mašīnā, vilcienā, autobusā u.c. transportlīdzekljos. Pat nezinu, no kā viņai tāda mīlestība pret braukšanu. Ceru, ka tuvākajā nākotnē Greisu būs iespējams paņemt līdzi kādā tālākā ceļojumā.

Greisai ir nopietna un cēla suņa skatiens. Vai piedalaties arī suņu izstādēs?

- Greisa savu cēlumu ļoti labi apzinās un brīžiem kļūst gana iedomīga. Izstādēs sākām piedalīties, kad Greisai bija tikai 5 mēnesīši. Pa visiem šiem gadiem Greisa ir kļuvusi par Latvijas Jaunās čempiones, Latvijas čempiones, Igaunijas čempiones, Krievijas & Krievijas Kinoloģiskās federācijas čempiones titulu īpašnieci. Kā arī ir vairākkārtēja šķirnes uzvarētāja un godalgotu vietu ieguvēja grupu konkursos. Titulu saraksts noteikti drīzumā papildināsies!

Jūs noteikti daudz laika pavadat ārpus mājām. Pastāstiet kādu lielisku pieredzi vai piedzīvojumu pastaigā ar suni!

- Pateicoties Greisai, esmu ieguvusi daudz jaunu draugu, kam arī suņi ir sirdslieta. Ar Greisu šad un tad patīk atpūsties pie jūras, kaut gan viņa, netipiski retrīveram, nav milzīga ūdens mīļotāja. Iemīļota pastaigu vieta mums ir Vecrīga, kur ar Greisu ļoti sajūsminās tūristi, kas reizēm pat palūdz nofotografēties ar suni. Esmu priecīga, ka suņiem draudzīgo vietu saraksts Latvijā aug, bet aizvien ļoti bieži kaut kur ejot, nākas saskarties, ka ar suni neielaiž. Ceru, ka Latvijā suņu saimnieki kļūs atbildīgāki par to, ko pieradinājuši un arvien vairāk sapratīs, ka suņi ir pilnīgi adekvāti un piemēroti sabiedriskajai dzīvei.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!