Suns kā filmā. Laura Anna Allika un basethaunds
Suns kā filmā. Laura Anna Allika un basethaunds


Basethaunda izcelsme meklējama Francijā. Šī ir otrā suņu šķirne, kas radīta zaķu medībām, un tā nosaukums radies no franču vārda “bas”, kas nozīmē “zems”. Īso kāju dēļ, suns atrodas tuvu zemei un spēj labāk pildīt savu uzdevumu medību laikā. Īso kāju dēļ šīs šķirnes suņi ir slikti peldētāji.

Pasaulē slavenākie basethaunda saimnieki reiz bijuši rokenrola karalis Elviss Preslijs un kino leģenda Merilina Monro, turklāt šo suņu šķirni izvēlējušās vēl citas slavenības, piemēram, dziedātāja Šakira, mūziķis Ronijs Vuds un aktieris Džordžs Klūnijs.

Basethaunds ir piedalījies arī dažādās filmās, vairāk gan spēlējis otrā plāna lomas. Basethaundu var redzēt tādās filmās kā, piemēram, “A Bird of the Air” (“Gaisa putns”, 2011.gads), “Christmas With Holly” (“Ziemassvētki ar Holliju”, 2012.gads) un dažās īsās ainās parādās arī “12 Dogs of Christmas” (“12 suņu Ziemassvētki”, 2005.gads), “American Pie” (“Amerikāņu pīrāgs”, 1999.gads) un citās.

Latvijā šī suņu šķirne nav populāra, tāpēc basethaundu uz ielas sastaps retais. Valmieriete Laura Anna Allika ir basethaundu mīlētāja un, ne nejaušībās pēc, arī saimniece šīs suņu šķirnes pārstāvei Roonai.

Basethaunds mūsdienās ir reta suņu šķirne. Kā šīs šķirnes pārstāvis nonāca Jūsu ģimenē?

- Šis stāsts ir diezgan interesants… Jau bērnībā vēlējos suni ar lielām ausīm, kuras karājas līdz zemei, bet nezināju, kas ir šī suņu šķirne. Biju šo suni redzējusi filmās, kurās izskatījās kā liels lempis, kam ausis lido vējā. Šajās ausīs iemīlējos, un šī suņa lempīgajā gaitā arī. Kad man bija kādi 15 vai 16 gadi, veikalā ieraudzīju lielu rotaļlietu, kas izskatījās tieši kā suns filmās. Pastāstīju to vecākiem un Ziemassvētkos saņēmu šo suni - rotaļlietu. Biju ļoti laimīga, bet tāpat - vēlējos īstu suni, ne rotaļlietu. Pēc pāris gadiem nejauši ieraudzīju ss.lv portālā basethaunda šķirnes kucēnus un sapratu, ka tas ir īstais suns, ko vēlos. Pastāstīju to draugam Elvim, kurš man šo skaisto kucēnu uzdāvināja tieši Ziemassvētkos. Roona ir mans Ziemmassvētku brīnums.

Pastāstiet par savu suni..

- Roonas pilnais vārds ir Vangoba Roona (Rūna). Mēs viņu saucam par Roonu, bet mīļvārdiņi ir visādi, piemēram, Ronis, Gumzis, Roņa, Roņka utt. Roonai tagad ir jau trīsarpus gadi, dzimusi 21.augustā 2014.gadā. Viņa ir trīskrāsu skaistule - brūnā, melnā un baltā krāsā, kura bija mazākā meitene no savām māsām un brāļiem. Mēs paši esam no Valmieras, bet Roona nāk no otra Latvijas gala - no Venspils puses, bet pirmo reizi Roonu satikām Rīgas autoostā, kur kucēnu audzētāja ar autobusu atveda Roonu mums. Mazo kucēnu ieraugot, nevarēju beigt smaidīt, jo viņas ausis bija lielākas nekā viss ķermenis, vismaz pirmajā mirklī tā likās. Kad Roona bija maziņa, viņa bija bailīga no visa apkārt notiekošā, bet tagad ir rotaļīga un aktīva suncene, kas moca arī divas Pekiniešu māsas - Peku un Bellu, kuras Roonai kož ausīs un ķer aiz astes. Roonai patīk garas pastaigas, pēc kurām var ielīst savā gultiņā un gulēt stundām ilgi, lai pēc tam varētu darīt visādas blēņas, kā, piemēram, zagt kārumus, spēlēties, modināt saimniekus no rīta, lai tiktu izvesta laukā vai lai iedotu ēst un pēc tam blakus gulētu tālāk līdz nākamajām aktivitātēm.

Šīs šķirnes suņus izvēlējušās arī vairākas slavenības, piemēram, Elvis Preslijs un Merilina Monro, turklāt nereti parādās arī dažādās filmu ainās. Vai Jūs jūtaties īpaša un atšķirīga, ejot pastaigā ar Roonu?

- Super, ka arī slavenībām patīk šie diezgan lempīgie suņi. Esmu redzējusi bildi, kur Merilina Monro ir ar savu basethaundu. Gan Merilinas kleita, gan suņa ausis plīvo vējā, kas izskatās tik superīgi un graciozi. Prieks arī par to, ka mans suns ārzemēs ir diezgan populārs filmās, jo pati šo sugu iemīlēju tieši šādu filmu dēļ, ko biju redzējusi tīņu gados. Atšķirīga jau esmu visu dzīvi no citiem ar savu raksturu un uzskatiem par visu apkārt esošo. Pastaigājoties ar Roonu vienmēr jūtos īpaši, jo gandrīz katru reizi kādam cilvēkam ir jāpastāsta, ka Roona ir basethaunds - ne bīgls, kā daudzi domā.

Basethaundam ir skumjš acus skats. Vai tas ir maldīgs?

- Šis skatiens ir maldīgs, jo, piemēram, Roona ir mīlīgākais suns, ko zinu ar visu savu skumjo skatienu. Galvenais, kā pats izaudzini kucēnu un viņa skatienam vairs nav nozīme, ja zini kāds suns ir patiesībā. Roona priecājas par katru sīkumu, ieraugot saimnieku, no laimes lēkā un vienmēr ir blakus, kad to vajag visvairāk. Tas ir pats galvenais, ne skatiens...

Kādiem cilvēkiem Jūs iesakat basethaundu?

- Basethaunda suņi būs piemēroti cilvēkiem, kuriem jau ir bērni, drīzumā būs vai bieži ciemos ierodas draugi ar bērniem. Esmu lasījusi, ka, ja basethaunds nezog, tad tas nav īsts basethaunds. Vislabāk šos suņus iesaku dzīvošanai privātmājā, jo, vismaz Roonai, nepatīk palikt vienai un tad viņa rej.

Jūs esat nolēmusi apvienot basethaundu saimniekus…

- Jau esmu apvienojusi ļoti daudz Basethaunda šķirnes īpašniekus Roonas Instagram kontā. Visā pasaulē šie sugas suņi ir ļoti populāri, bet, diemžēl, Latvijā tas ir diez gan liels retums, tāpēc gribu tos Latvijas basethaunda mīluļus apvienot vienā Facebook grupā, ko nesen izveidoju. Vēlos šo to vairāk uzzināt no citiem īpašniekiem, redzēt Latvijas basetus bildēs, izveidot diskusijas par šo šķirni, pat satikties.

Aicinājums un novēlējums esošajiem un topošiem basethaundu saimniekiem..

- Ja vēlaties mīlīgu suni ar lielām ausīm, kas tiešām vējā un skriešanas laikā lido, tad šis ir īstais variants jums. Basethaunds ir super jauks suns. Dieviniet šo šķirni, jo, kā jau minēju, Latvijā tie ir ļoti maz...

Arī mēs, Ar suni komanda, aicinām atsaukties visus Latvijas basethaundu saimniekus!

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!