Suns kā filmā. Sandra Līduma un trīs
Suns kā filmā. Sandra Līduma un trīs "Rekši"


Viena no pasaulē populārākajām suņu šķirnēm ir Vācu aitu suns. Suņu šķirnei, kas radusies 1899.gadā, izcelsmes vieta meklējama Vācijā. 

Vācu aitu suns ir viena no populārākajām suņu šķirnēm ne vien pasaulē, bet arī Holivudas filmās. Par populārāko filmu, kurā piedalās Vācu aitu suns, tiek uzskatīta “Komisārs Reksis”. Filma jeb seriāls, kas uzņemta daudzu gadu garumā, TV ekrānos rādīta no 1994. līdz 2008.gadam. Iespējams, tieši šis ir iemesls, kāpēc šī suņu šķirne iemantojusi popularitāti un daudzos pagalmos mīt pa kādam Reksim.

Vācu aitu suns galveno lomu atveidojis arī tādās filmās kā “Es esmu leģenda” (I am Legend) 2007.gadā, “K-9” 1989. un 2002.gadā, filmā “Rin-Tin-Tins”, kas uzņemta jau tālajā 1918.gadā. Visas populārākās filmas ar Vācu aitu suņu dalību ir drāmas, un tieši tik nopietna ir šī suņu šķirne pēc būtības.

Šoreiz ciemojamies pie Sandras Līdumas, kura ir saimniece trīs Rekšiem jeb, pareizāk, Vācu aitu suņiem. Sandra dzīvo Valdemārpilī, kur, kopā ar viņas ģimeni un jau minētajiem Vācu aitu suņiem, vecāku saimniecībā dzīvo vēl trīs suņi - Franču buldogs, mopsis un Jorkšīras terjers, kuriem ir savs stāsts, kā nokļuvuši Sandras gādīgajās rokās.

Sandra ir sirsnīga, atbildīga, ar nopietnu attieksmi, un par saviem "bērniem" - Vācu aitu suņiem - runā ar milzīgu degsmi. 

Kāpēc izvēlējāties šo suņu šķirni?

- Šīs suņu šķirnes suņi ir gudri, lojāli, spēcīgi, nosvērti un spēj sadarboties ar saimnieku.

Vai pasaules slavenās filmas ar Vācu aitu suņu dalību ir pielikušas pirkstu Jūsu izvēlē?

- Sākumā ar pirmo vācu aitu suni Megu, kurš man bija skolas gados, noteikti tā tas bija, jo viņa ienāca tieši Rex filmas iespaidā. Bet pēc viņas aiziešanas uz mākoņu maliņas, mamma skubināja meklēt citu vācu aitu suņa kucēnu, kuram veltīt to beznosacījuma uzmanību, ko Megai savu laiku, tā ienāca ģimenē Royza.

Kāpēc Jums neviens nav Reksis vai Rin-Tin-Tins?

- Nepatīk filmu vārdi, saviem suņiem noteikti tādus negribu. Vārdi maniem suņiem atnākuši paši. Royza - vārdu bija jau devuši audzētāji. Zofee un Cherif -uzzinot, kāds nepieciešams pirmais burts dokumentos, man bija tā laime, pašai dot vārdus. Zofee skaidri zināju, ka ikdienā saukšu par Sofiju. Skatījos google, kā šo vārdu raksta citās valodās un viens no variantiem bija Zofee. Cherif vārdiņš pats atnāca, kad ieminējos audzētājai, ka mūsu suns būs Šerifs.

Divi milzeņi būtu tā kā gana.. bet Jums ir trīs! Vai tā ir atkarība, kas prasa vēl un vēl..?

- Nesaukšu par atkarību, bet likteni. Tie nav arī paši lielākie suņi pasaulē. Royza atnāca no Ragciema. Zīmīgi, vecā vācu aitu suņa kapiņos atstāju sarkanu rozi, un jaunajam sunim vārds Royza, kā zīme - būs viss labi. Zofee ienāca, lai Royza nebūtu sētā vientuļa, to izjust varēja pēc rotveilera sirdstriekas. Otrajam sunim jau nopietni tika skatīti vecāki, pētīta tuvāk šķirne, ko vēlos, līdz iepazinu Haus Sonder saimi Jēkabpilī, un gaidīju lielo dienu, kad varējām braukt pēc mazās Zofee. Cherif, tā pat kā Zofee, nāk no Jēkabpils. Skatījos pie jau zināmā audzētāja Facebook galerijā, ka Zofee tētim ir braši puikas palikuši no citas mammītes. Viens pavisam iekrita sirdī, kaut kas neizskaidrojams. Kā vēlāk uzzināju, arī spēcīga rakstura puika. Izstāstīju ģimenei un braucām tieši Līgo dienā pēc Cherif - sanāca arī dāvana no ģimenes 30 gadu jubilejā, kura bija gaidāma augustā.

Ko un cik kilogramu dienā Jūsu suņi apēd?

- Ēdienkarte ir ļoti dažāda. Pamatā gaļas subprodukti no vistas un liellopa, kvalitatīva sausā barība, papildus savārīti ķirbji, burkāni, rīsi, pa reizei auzu pārslas, biezpiens, olas, dārzā tiek našķoti āboli un ogas, īpaši garšo saldie ķirši. Nekad neskaitu kilogramus, gramus viss uz acu mēra, izņemot sauso barību, vitamīniem, kur dota tabula. Rudeņos, ziemā pārtika aiziet vairāk, vasaras periodā - mazāk. Mani vilki pieticīgi.

Tad sanāk, ka Jums nepieciešama vesela noliktava, kur glabāt visu barību, lai katru dienu nebūtu jāiet uz veikalu..

- Jā, ir saldētava suņu pārtikai, ko uzpildām 1 reizi nedēļā, vedot gan no Rīgas, gan veikaliem nepieciešamos gaļas subproduktus. Sausā pārtika glabājas speciālās uzglabāšanas kastēs.

Šie suņi tomēr nav arī nekādi gulētāji. Vai palīgā nāk kāda “sportiska aukle”, kas nodarbina tos ikdienā? 

- Sportisku aukļu mums nav. Royza ir nopietns ganu suns, kurš ikdienā palīdz ģimenei zemnieku saimniecībā pārdzenot govis no vienām ganībām citās. Ar Zofee vasarā tiek noskrieti 6 km un vairāk ikdienā - veselība gan viņai, gan man. Mums abām liels mērķis -  atgriezties otro reizi Rēzeknē suņu biatlonā, kur izturībai un sadarbībai ir liela nozīme. Cherif mācās, tā pat kā vecākās suņu meitenes, Talsu suņu skoliņā - gan aizsardzību, gan socializāciju – turpina tradīciju.

Filmās Vācu aitu suņi pārsvarā atspoguļoti kā sargi. Vai Jūsu suņi ir sociāli?

- Noteikti. Tikai liela teritorijas apziņa un ar to jārēķinās. Ārpus mājām, kā diena pret nakti,  -komunikabli, strādāt griboši suņi. Zofee maza aktrise - vienmēr vēlas būt uzmanības centrā.

Un kā ar suņu skolu? 

- Esam Talsu kinoloģiskā kluba sastāvā. Tur izejam no mazotnes apmācību, socializāciju, aizsardzību, liekam eksāmenus un piedalāmies pasākumos. Lielu paldies sakām arī kinoloģei - instruktorei Ilzei Čuhnovai-Rancānei, kura ļauj izmantot treniņu laukumu.

Daudzi pie “Rekšiem” tikuši filmu iespaidā. Kuriem jeb kādiem cilvēkiem iesakat šo suņu šķirni?

- Neaizmirst - par “Reksi” nepiedzimst, par “Reksi” kļūst ilgu apmācību rezultātā, kurā mācās gan saimnieks, gan suns. Vācu aitu suni ieteiktu tādam cilvēkam, kuri neseko modei, bet reāli var rast savam “Reksim” laiku suņu skoliņā. Ikdienā veltīt savu uzmanību, kopīgas, regulāras pastaigas, kuram nav vienalga suņa fiziskā, garīgā veselība, kurš grib, var atļauties nodrošināt visu, lai suns dzīvo pilnvērtīgu laimīgu suņa dzīvi. Patiesībā, šīs lietas iesaku visiem topošajiem suņu saimniekiem neatkarīgi no izvēlētās šķirnes. Mode pāriet, seriāli reiz beidzas, bet suņu dzīves un vajadzības paliek!

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!