Suns, kurš vienmēr ceļā. Anna Darja Dudello + Azula
Suns, kurš vienmēr ceļā. Anna Darja Dudello + Azula


Pasaulē ir ap 340 oficiālu suņu šķirņu. Arī Latvijā laiku pa laikam parādās kāda jauna, līdz šim mūsu valstī neredzēta suņu šķirne. 

Suns, kura izcelsme meklējama tālajā 1889.gadā, līdzinās daudziem zināmajam Bernes kalnu sunim, un tomēr ir tik atšķirīgs. Suns, kas Latvijā nav pēdējās piecgades jaunums, un tomēr, ir visai reti sastopams, ar “mēlei neērtu” šķirnes nosaukumu - Entlebuhas ganu suns. Latvijā viens no aktīvākajiem šīs šķirnes pārstāvjiem noteikti ir Azula, kura kopā ar saimnieci Annu Darju Dudello bieži ceļo un apmeklē suņiem draudzīgas sabiedriskas vietas.

Entlebuhas ganu suns - šķirnes nosaukums izklausās cēls un nepopulārs. Kā Jūs uzzinājāt par šādu suņu šķirni? 

- Entlebuhas ganu suņi Latvijā ir ap 20. Nevaru apgalvot, ka šī šķirne nav pazīstama - dažiem suņu mīļiem pietiek ar "entlebuheru", un viņi uzreiz saprot par ko ir runa. Pirmos divus mēnešus uz garāmgājēja jautājumu "kas tā par šķirni", es skaļi lasīju nosaukumu no papīra, kurš bija vienmēr kabatā. 

Kas ir Azula? 

- Azula... Azula ir visslabākais, kas noticis ar mani šajā dzīvē. Pie manis viņa nonāca tieši tad, kad man bija smaga depresija. Mēs esam viens otram kā sargeņģelis - viņa palīdz man aizbēgt no ikdienas rutīnas un problēmām, bet es dāvinu sunim visu, kas viņai trūka.
Vienu vakaru man piezvanīja paziņa, un lūdza palīdzēt atrast jaunus saimniekus savam sunim. Viņai Zu atbrauca kā dāvana no aktīvistiem, kuri izglāba suņus no bada. Bet, diemžēl vai par laimi, viņas ģimene nav suņu fani. Un jau nākamajā vakarā kopā ar mani gultā snauda jauns draugs. Pateicoties mikročipam, ar grūtībām, tomēr uzzināju visus datus - dzimšanas datumu, dzimšanas vietu, kas Azulai ir Krievija utt. Sunim nebija pat pases. Viena no īpašībām - viņa nekad nerāda agresiju - ne pret suņiem, kuri mēģina iekost, ne pret bērniem, kuri skrien paglaudīt un nejauši uzkāpj uz astes.

Azulas Instagram kontā varam sekot līdzi suņa aktīvajam dzīvesveidam, un acīm redzami - suns vienmēr ir kustībā gan ceļojumos, gan sabiedrībā. Pastāstiet par jūsu kopīgo ikdienu. 

- Uz doto brīdi es strādāju, mācos vakarskolā un autoskolā, tāpēc daudz brīva laika neatliek. Drīz dosimies atpūsties uz Šveici, kur pavadīsim trīs mēnešus - uzlabošu savas jāšanas prasmes, bet Zuzai būs, kur paskriet. Dzīvojam Rīgā, taču tas nenozīmē, ka suns sēž mājās visu laiku. Mums ir vēl otrs suns - deviņgadīgs Vidusāzijas metiss Dembo, kurš gan nav tik sabiedrisks. Kad esmu darbā, mans vectēvs iet uz mežu ar abiem suņiem.
Kad man ir brīva diena, atkarībā no sezonas, mēs pavadām dienu kopā dažādās vietas. Vasarā dzīvojamies pa pilsētu, jo, cik rāda prakse, visi brauc prom pie dabas. Man ļoti patīk "dzīvā mūzika", tāpēc ideālais vakars - pasēdēt Vecrīgā kādā petfriendly (dzīvniekiem draudzīgā vietiņā), nobaudīt vīnu, noklausīties džeza dziedāšanas vokālu un mierīgi aizbraukt ar suni mājās. Ziemā braucam uz mežu, dodamies skrējienā. Skrienam vairāk pa nakti, lai suni varu netraucēti palaist bez pavadas. Kad dodos izjādē, Azula skrien līdzi.
Ja mēs dodamies ceļojumā, vispirms domāju par suni. Tieši no suņa ir atkarīgs mans maršruts, viesnīcas, muzeji utt. Uz doto brīdi esam apceļojuši visu Latviju un Lietuvu ar auto, bijām ar prāmi Zviedrijā, jūnijā lidosim uz Šveici, pēc gada vai diviem sapņojam aizlidot uz Ameriku un Kanādu.  Pēc autovadītāja apliecības iegūšanas, obligāti brauksim uz Pēterburgu un Maskavu pie draugiem un radiem.

Jūs esat arī milzīgs palīgs mūsu suņiem draudzīgo vietu projektā, regulāri ziņojot par Jūsu jaunatklātajām viesmīlīgajām vietām! Kāda ir Jūsu pieredze, dodoties uz sabiedriskām vietām, kurās iepriekš neesat kopā bijušas? 

- Gadās, ka mēs kopā ejam garām vietām, kur ar suni ieeja ir aizliegta. Mana pieredze, ka, ja pie durvīm akurāti pajautā un atrāda suni, 70% gadījumos ielaiž iekšā. Piemēram, Turaidas pils. It kā tur ir uzrakstīts, ka ar suņiem nedrīkst. Aizbraucām ar Azulu un vectēvu, piegāju pie kases un pajautāju, vai mēs drīkstam kopā ar sunīti pastaigāt pa teritoriju - parādīju maisiņus, bet suns sēdēja un skatījās man acīs. Kasieres viena balsī teica: "aaawww" un ielaida iekšā. Nevienai nebija iebildumu. Ja kaut kur apstājamies paēst, viesmīļi laipni piedāvā sunim atnest ūdeni.
Pils teritorijā mēs satikām divus mazus sunīšus, kuri sēdēja rokās. Esmu cilvēks ar raksturu, tāpēc arī man nepatīk tā diskriminācija - ja suns ir rokās, tad drīkst iet vietās, kur ir zīme "ar suni nedrīkst". Esmu ņēmusi Azulu rokās un gājusi uz veikalu. Apsardze tikai smējās.

Tātad, jūs vienmēr esat ceļā un Azula ir līdzās, lai kur Jūs ietu? 

- Man ar laiku radās doma, ka es gribu, lai suns visur būtu līdzās. Man patīk rādīt garāmgājējiem, ka suns var uzvesties mierīgi un nevienam netraucēt. 

Pastāstiet kādu pieredzi, ceļojot ar Azulu. 

- Labprāt ceļošu ar prāmi vēl daudzreiz! Februārī ar draudzeni izlēmām atpūsties. Viņa zina, ka man nenormāli patīk vēss laiks un "izdzīvošana", tāpēc prāmis bija ideālais variants.  Viens no apsargiem uz manu jautājumu, kur drīkstu staigāt ar suni, atbildēja: "Jūs varat staigāt visur, izņemot veikalu, bāru un kafejnīcu. Es labprāt ielaistu jūs arī tur, jo jūsu suns uzvedas daudz labāk kā vairums pasažieru, bet noteikumi ir noteikumi".

Kādas īpašas vietas esat kopā apmeklējuši?

- Reiz bijām SAC Liepa apsveikt iemītniekus Lieldienās, kur atļāva paņemt suni līdzi. Es biju pārliecināta, ka Azulai tur būs diskomforti, bet pēc dažām minūtēm viņa "atvērās" katram senioram un bija priecīga sazināties ar viņiem. 
To dienu es raudāju vairākas reizes. Bija grūti redzēt, ka cilvēki, kuri zaudējuši cerību, sāka smaidīt un stāstīt savas dzīves pieredzi. Viss, kas bija teikts, bija no sirds. 
Vēlāk mēs apmeklējām arī dažus bērnu namus un krīzes centrus. Ar bērniem gan man, gan sunim ir daudz grūtāk strādāt. 
Es nevaru nosaukt sevi un suni par kanisterapeitiem, jo mums nav nokārtots eksāmens, bet es ceru, ka atradīšu laiku un mēs nokārtosim licences.

Kādiem cilvēkiem Jūs iesakat Entlebuhas ganu suni?

- Varu ieteikt aktīviem cilvēkiem - neatkarība no vecuma, statusa un sapņiem. Šim sunim svarīgi būt blakus un just to slavēšanu un vēlmi kustēties uz priekšu.

Ko Jūs novēlat citiem suņu saimniekiem?

- Ceļojet ar suņiem. Suns nevar sēdēt dzīvoklī visu laiku, viņam arī ir interesanti uzzināt pasauli labāk un kopā ar jums izzināt vidi. Ir viegli atrast #petfriendly viesnīcas un restorānus, mēs taču dzīvojam 21. gadsimtā! Tā ir arī laba socializācija. 

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!