Suns pie profesionālas auklītes. Kristīne Leja
Suns pie profesionālas auklītes. Kristīne Leja


Mūsdienu pasaule ikvienam pavērusi plašas iespējas ceļot un atpūsties kopā ar suni, bet ir reizes, kad četrkājainais ģimenes loceklis diemžēl jāatstāj mājās. Ne visiem suņu saimniekiem ir “labie” kaimiņi, tuvu dzīvojošie radi vai draugi, un tad rodās jautājums - ko darīt ar suni?

Ārzemēs pakalpojumi suņu aprūpē nav nekas neparasts, un arī Latvija šajā jomā ir spērusi soli uz priekšu. Latvijā ir vairākas vietas, kur nodrošinās naktsmājas četrkājainam mīlulim jūsu prombūtnes laikā, tomēr, ne visur aizbildņi gādās par pilnu servisu, kas ļaus sunim justies gluži kā mājās.

Rīga ir sākuma punkts suņu saimnieku tuvākiem un tālākiem, īsākiem un garākiem izbraukumiem un ceļojumiem, un, gluži vai likumsakarīgi, visvairāk suņu viesnīcu ir tieši Rīgā un tās tuvākajā apkārtnē.

Piedāvājam iepazīties ar īstu suņu draugu - Kristīni Leju, kura, iespējams, būs ikviena suņa saimnieka lielākais glābiņš ārkārtas situācijā.

Kristīne ir 2006.gadā aizsākta projekta “Dod man ķepu!” idejas autore un vadītāja, un piedāvā pilna servisa suņu pieskatīšanas pakalpojumus. Pakalpojumu klāstā ietilpst gan viesnīca mājas apstākļos, uzņemot suņus pie sevis, gan suņu pieskatīšana un aprūpe klienta mājās, gan suņu pastaigu serviss. Bet vairāk par projektu nelielā intervijā pastāstīs Kristīne pati.

Foto no Kristīnes personīgā arhīva

Kā radās ideja par suņu servisu? 

Ar dzīvniekiem esmu saistīta no bērnības. Cik sevi atceros, man vienmēr paticis laiku pavadīt to klātbūtnē. Par to man jāpateicas tētim, kurš man no bērnības iemācīja mīlēt dzīvniekus. Pašai bērnībā bija kaķis, tad suns, putniņi, zivtiņas. Brīvlaiki un vasaras tika pavadītas laukos, aprūpējot lielus un mazus lauksaimniecības dzīvniekus. Tāpēc likumsakarīgi bija, ka pēc vidusskolas iestājos Lauksaimniecības akadēmijas Veterinārajā fakultātē. Diemžēl veselības apstākļu dēļ nepabeidzu, taču sapnis par darbu ar dzīvniekiem palika. Vēl pirms uzņēmuma izveidošanas, sāku pieskatīt draugu un radu mājdzīvniekus. Internetā ievietoju sludinājumu par to, ka saimnieku atvaļinājuma laikā pieskatu dzīvniekus. Tā man parādījās pirmie klienti un es redzēju, ka šāds pakalpojums ir pieprasīts. Sākumā tas bija kā hobijs. Tad nolēmu sākt nodarboties ar to profesionāli. Varu palepoties ar to, ka pirmā Baltijas valstīs izveidoju individuālo mājdzīvnieku pieskatīšanas servisu.

Kur suņi - klienti tiek turēti? 

- Es personiski piedāvāju komfortablus divistabu dzīvokļa apstākļus Rīgā, Imantā. Dzīvoklis jaunā projekta mājā ar skaistu skatu uz Imantas zaļo zonu. Apkārtnē ir labas pastaigas iespējas ar suni, daudz koku, mežs. Bieži braucam ar suņiem pastaigāties pa Jūrmalu. Ar aktīviem suņiem skrienam. 15 minūšu attālumā ar auto no manas dzīvesvietas atrodas lidosta, kas ir ērti klientiem, kuri lido. Suni var atvest pa ceļam un arī paņemt pa ceļam. Pavasara, vasaras un rudens sezonā varu piedāvāt suņiem pavadīt laiku privātmājā ar iežogotu teritoriju.

Noteikti ir reizes, kad pakalpojumi jāsniedz vairākiem klientiem vienlaicīgi. Vai tiekat ar visu galā?

- Tad, kad ir vairāk klientu, sadarbojos ar vairākiem kolēģiem, kuri pastāvīgi var piedāvāt privātmājas apstākļus Babītē, Āgenskalnā vai Jūrmalā.

Suņu saimniekiem noteikti interesē, kā klājas viņa mīlulim prombūtnes laikā..

- Regulāri sūtu informāciju un fotogrāfijas uz WhatsApp, SMS vai e-pastu - kā klientam ērtāk. Klients var man zvanīt jebkurā laikā. Dzīvnieks, protams, pats nevar izstāstīt, kā viņam ir klājies saimnieka prombūtnes laikā, taču pēc izskata un noskaņojuma var redzēt, piemēram, izkāmējis vai pārbarots, izķemmēts vai ar savēlušos spalvu, kā cilvēks ir rūpējies par dzīvnieku. Interesanti, kad suns aizbrauc mājās, īpaši, ja tā ir bijusi pirmā atstāšanas reize, man klienti dažkārt stāsta, ka suns ir apvainojies uz saimnieku vienu vai divas dienas.

Vai gadās tā, ka jāatsaka kādam klientam?

- Uz svētkiem vietas jārezervē savlaicīgi, jo tad ir īpaši daudz klientu un nereti nākas atteikt. Īpaši daudz klientu ir uz Ziemassvētkiem, Jauno gadu, Lieldienām, Līgo svētkiem, arī skolēnu brīvlaikos. Parasti ņemam vienu dzīvnieku vai viena saimnieka dzīvniekus. Atsevišķos gadījumos, kad ir liels pieprasījums, var būt arī vairāki dzīvnieki, taču tiek ievērots drošības princips, ja dzīvnieki savā starpā “nedraudzējas”, tad mēs nodrošinām apstākļus, lai dzīvnieki nesatiktos viens ar otru.

Kādi ir kritēriji vai prasības no suņu saimniekiem? 

- Tā kā šajā darbā cilvēkam ir ļoti ciešs kontakts ar dzīvnieku, tad galvenais nosacījums, ka sunim vajadzētu būt draudzīgam pret cilvēku. Ja suns ir agresīvs, bet maza auguma, es tādu arī pieskatu, jo zinu, ka tikšu galā. Pat ja tāds mazs, agresīvs suns iekodīs pieaugušam cilvēkam, tas nenodarīs nopietnus miesas bojājumus. Bet lielus, agresīvus suņus gan neņemu. Pirms mēs piekrītam pieskatīt suni, lūdzam iepriekš atbraukt un savstarpēji iepazīties.

Pirms suņa nodošanas, jāaizpilda anekta ar dažādiem jautājumiem par suņa ieradumiem, dienas kārtību, barošanu utt. Slēdzam līgumu. Nepieciešama potēšanas pase, kā arī līdzi jādod barība, kaklasiksna ar pavadu, bļodiņas, spēļmantiņas, gultasvietiņa. Personiskās lietas palīdzēs suņukam ātrāk iejusties.

Vai esat skaitījusi, cik suņi-klienti Jums ir bijis “Dod man ķepu!” 11 gadu pastāvēšanas laikā?

Nē, neesmu gan skaitījusi, bet ļoti daudz, apmēram starp 150-200.

Kādu šķirņu suņi Jums ir bijis visvairāk?

- Par cik mūsu klienti ir mājas mīluļi, tad visbiežākais atstāj mazos dekoratīvos suņus, īpaši populāri ir Jorkšīras terjeri. Vēl populāri ir labradori. Pie maniem kolēģiem, kuriem ir privātmājas, atstāj dažādus medību suņus, jo slēgtajā teritorijā šie ļoti aktīvie suņi var brīvi izskraidīties bez pavadas. Uztic arī jaukteņus, kuri paņemti no patversmēm.

Katram sunim tomēr jāpieiet individuāli. Vai ir bijuši kādi sarežģījumi?

- Esmu izgājusi kinologa kursus, tāpat izieti kursi pirmās palīdzības sniegšanā suņiem. Manā praksē ir bijuši divi smagāki gadījumi. Viens no tiem - pieskatot malamutu šķirnes suni vasarnīcā Ādažos. Sākumā suns likās ļoti mierīgs, taču otrā dienā sāka rakt zemi zem žoga, mēģināja pārlēkt žogam, naktī nevarēju gulēt, visu nakti viņš gaudoja. Kopš tā laika haskijus un malamutus neņemu, jo šie suņi ir ļoti aktīvi, izturīgi un tiem ir raksturīga klaiņošana. Mēs neturam dzīvniekus voljēros, tāpēc nevaram nodrošināt to, ka šāds suns neaizbēgs.

Protams, katram sunim, tāpat kā cilvēkam, ir savs raksturs, taču tāpat suņiem ir daudz kas kopīgs. Piemēram, reti, kuram sunim nepatīk pastaigas. 

Padalaties ar kādu interesantu vai smieklīgu notikumu suņu aprūpes laikā.

- Man prieku un smaidu rada, kad redzu, kā suns rotaļājās. Tad var bieži ieraudzīt dažādus komiskus atgadījumus. Interesanti ir tas, ka suņi no citām valstīm, ātri iemācās galvenos vārdus, komandas latviešu valodā. Piemēram, sēdi, iesim ārā... Un kas gan var būt patīkamāks par buču un mīlestību, ko saņemu kā uzticēšanos un pateicību no dzīvnieciņa!

Ieteikums suņu saimniekiem..

Nākamajiem suņu īpašniekiem iesaku labi apdomāt, kādu suni gribat iegādāties, savākt informāciju par šķirni – ņemt vērā tās īpatnības, ne tikai ārējo izskatu. Ja jādodās ceļojumā vai komandējumā, tad nevajadzētu baidīties suni uzticēt profesionāļa – dzīvnieku auklītes rokās. Maldīgs ir postpadomju uzskats, ka drošāk suni uzticēt draugiem, paziņām, kaimiņiem. Profesionāls dzīvnieku pieskatītājs daudz atbildīgāk izturēsies pret jūsu dzīvnieku, vairāk veltīs tam laika un viņam ir lielāka pieredze, zināšanas par suņiem nekā vairumam cilvēku.

Mīliet savus suņus, rūpējaties par tiem, apmāciet tos! Tad arī jūsu suns jūs mīlēs un cienīs!

© 2017, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo