5.decembris - Latvijas Policijas diena
5.decembris - Latvijas Policijas diena


5.decembrī Latvijā tiek atzīmēta Policijas diena, un šogad, tāpat kā Latvijai, ir apaļa “dzimšanas diena” - aprit 100 gadu kopš tās dibināšanas.

1918. gada 5. decembrī Tautas Padome apstiprināja “Pagaidu noteikumus par iekšējās apsardzības organizēšanu”, kas regulē policijas struktūru veidošanu un tās galvenās funkcijas.

Mūsdienās policijas loma ir aizsargāt personu dzīvību, veselību, tiesības, kā arī īpašumu, sabiedrības un valsts intereses no noziedzīgiem un citiem prettiesiskiem apdraudējumiem.

Tikai pirms trīs gadiem Latvijas Saeima vienbalsīgi - 5. decembri, atzina par oficiālu Policijas darbinieku dienu, to iekļaujot arī likumā „Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”. Līdz ar to, novērtējot šo profesiju pārstāvju ieguldījumu, Latvijas drošības sistēmas attīstībā tika nolemts viņus godinot arī valstiskā līmenī.

Pasaulē gan nav vienotas Policijas dienas. Piemēram, Ēģiptē to atzīmē 25.janvārī, Dienvidāfrikā - 27.janvārī, bet Amerikas Savienotajās valstīs - 15.maijā.

Šoreiz iepazīstināsim ar diviem smaidīgiem, bet tajā pašā laikā - nopietniem Siguldas Pašvaldības policistiem.

Siguldas Pašvaldības policijas inspektore Vika Stalmane.

Jau mācoties 4.klasē, Vika vēlējās kļūt par policisti. Nodarbojoties ar sportu, apmeklējot jaunsardzi un vēlāk - izvēloties mācīties Policijas skolā, Vikai izdevies sasniegt iecerēto mērķi. 2005.gadā Vika ieguva kvalifikāciju - Policists, un nu jau 7 gadus strādā šajā jomā.

Vika ir īsta suņu mīļotāja, un pašai pieder Amerikāņu Stafordšīras terjers vārdā Rafaella, kurai ir 5 gadi. Iespaidīgā un agresīvā izskata dēļ, tieši Amerikāņu Stafordšīras terjers iekritis sirdī, lai gan, Vika atzīst, ka patiesībā šīs šķirnes suņi ir ļoti labsirdīgi un cilvēka mīlestību griboši suņi. "Pie pareizas suņa audzināšanas, tas izaug kā īsts ģimenes kompanjons," saka Vika.

Vika reiz izmēģinājusi dalību Robežsargu biatlonā, kas izvērties par īstu piedzīvojumu. "Sacensības notika jaukta apvidus trasē, kura bija ap 10km gara. Sunim bija jāizpilda dažādi uzdevumi kopā ar saimnieku. Vistrakākais bija dubļu grāvis, kurš sniedzās man līdz jostasvietai, bet Rafiņa bija ar tik lielu darba sparu, ka izvilka mani tur tik ātri cauri, ka ieguvu sunenei iesauku BULDOZERS, un komandas vērtējumā ieguvām 1.vietu. Individuālajā vērtējumā ierindojāmies 3.vietā. Tās bija ļoti lielas emocijas, turklāt, 30 grādu karstumā," stāsta Vika. 

 
 

Siguldas Pašvaldības policijas inspektors Edmunds Fogels. 

Edmunda sapnis par policista karjeru bijis jau bērnībā. Vēlme uzturēt kārtību un drošību savā pilsētā bijusi tik liela, ka pirms 7 mēnešiem kļuvis par Pašvaldības policistu.

Edmunds ir saimnieks 7 gadus jaunai Nordai, kura ir Vācu aitu suņu šķirnes pārstāve. Izrādās, jau bērnībā Edmunds sapņojis ne vien par policista karjeru, bet arī Vācu aitu suns bijis jaunā policijas inspektora sapnis.

Edmunds stāsta, ka reiz bijis jābrauc uz pasākumu un nav bijis neviens, kas pabaro suni un pieskata māju. "Palūdzu labu draugu, ko suns pazīst, to izdarīt. Viss, protams, bija lieliski, līdz bija jādodas projām, - suns ķēra pie bikšu stara un ārā nelaida. Tikai ar ilgām pārrunām izdevās īstenot iespēju iziet no sētas," stāsta Edmunds.

Atkarībā no darba pienākumiem, policijā tiek izvērtētas suņu šķirnes īpatnības, un rūpīgi izvēlēti potenciālie policijas suņu kucēni.

SitStay” blogs apkopojis 6 labākās policijas suņu šķirnes.

Nav pārsteigums, ka Vācu aitu suns ir ne vien populārākā, bet arī labākā suņu šķirne policijas darba pienākumu izpildē. Šīs šķirnes suņi ir daudzpusīgi, neticami lojāli un viegli apmācāmi, un veiksmīgi strādā kopā ar savu partneri. Vācu aitu suns noteikti ir arī populārākais “aktieris” dažādās filmās par policistiem.

Visticamāk, pārsteigums būs tagad, jo kā otra labākā suņu šķirne policijai tiek vērtēta - bīgls. Bīglam ir lieliska oža, tāpēc šīs šķirnes pārstāvji nereti tiek izmantoti narkotiku meklēšanā lidostās, pierobežas zonās un citās darba uzdevuma vietās. Bīgls ir mazs, bet ar milzīgu personību, tāpēc tie ir lieliski mājdzīvnieki un tikpat lieliski policijas suņi.

Trešajā vietā tiek ierindots Beļģu aitu suns (Malinuā). Beļģu aitu suns tiek dēvēts arī par Vācu aitu suņu brālēnu, un šķirne ir ļoti atbilstoša aizsardzības jomā. Šī šķirne pazīstama ne vien policijā, bet arī militārajā dzīvē, un laiku pa laikam tiek nodarbināti kā terapijas suņi.

Tālāk sarakstu papildina Bladhaunds. Šī šķirne Latvijā nav plaši pazīstama, tomēr policijas darbam šis suns tiek augsti vērtēts viņa ožas dēļ. Šķirne veidota medību nolūkos, un policijā savu misiju veiksmīgi pildītu pazudušu cilvēku meklēšanā.

Jau daudzus gadus par lieliskiem policijas suņiem tiek uzskatīti arī rotveileri. Rotveilers ir uzticīgs un uzticams suns, ar saprātīgu prātu un spēcīgu miesasbūvi.

Labāko policijas suņu šķirņu sešinieku noslēdz labradors. Labradors ir populārs visā pasaulē, un tie ir pazīstami kā visai maiga šķirne. Labradors būs lielisks sabiedrotais medībās, tāpēc, pareizi apmācot šīs šķirnes suni, tas būs labs narkotiku meklēšanas suns. Labradori ir lojāli un spēj aizsargāt, ja tas ir nepieciešams.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!