Ar otu rokās apkārt pasaulei. Elīna Strelita-Strēle
Ar otu rokās apkārt pasaulei. Elīna Strelita-Strēle


Mūsu četrkājainie draugi bieži vien ir mūzas visu veidu mākslā. Suns ir viens no populārākajiem gleznošanas, tēlniecības un fotografēšanas "priekšmetiem" kopš seniem laikiem, kas simbolizē aizsardzību, lojalitāti un beznosacījumu mīlestību. 

Šoreiz piedāvājam iepazīties ar talantīgo mākslinieci Elīnu Strelitu-Strēli no Liepājas, kura, lai kurā pasaules malā atrastos, ar lielāko prieku uzgleznos ikviena interesenta četrkājaino draugu.

Tu regulāri maini dzīvesvietas. Kur atrodies šobrīd?

- Šobrīd, nu jau 4 mēnešus, atrodos Spānijā, Valensijā. Pārvācos uz šejieni no Honkongas, kur nodzīvoju gandrīz 7 gadus. Pirms Honkongas dzīvoju Londonā - arī apmēram 7 gadus. Laikam tie ir kā tādi 7 gadu posmi, kad jūtu, ka kaut kas ir jāmaina, vai kad kāds dzīves posms ir beidzies vai sevi izsmēlis. Ja palikšu Spānijā 7 gadus, tad tiešām - man visām valstīm ir 7 gadu termiņš!

Kur apguvi gleznošanas prasmes? 

- Gleznošanas prasmes.. Teikšu tā - zīmēju un gleznoju no bērnības. Vienmēr bija labākā atzīme zīmēšanā un dažkārt braucu arī uz olimpiādēm. Man ir bakalaurs tēlotājmākslā, bet es neteiktu, ka universitātē iemācījos gleznot. Tur vairāk mums deva telpu, materiālus un iespēju izpausties. Lekcijas vairāk bija par citiem māksliniekiem, teoriju un bianālēm, kas man ļoti maz interesēja. Viens gads koledžā pirms universitātes gan bija interesants - tur apguvu interesantas tehnikas, kuras pati nebūtu iedomājusies pielietot! Bet tā - drīzāk teiktu, ka apguvu gleznošanu pašmācības ceļā, un talants tomēr ir asinīs, - mana krustmāte, tēta māsa ir brīnumtalantīga, kā arī vectēvs skaisti gleznoja.

Gleznošana ir brīnišķīgs arods, jo, lai kur arī atrastos, Tu vari nodoties savai sirdslietai…

- Jā, es tomēr jūtos kā brīvais gars, kuru nevar nekādi un nekur piesiet - tad es būtu gaužām nelaimīga. Man ir nepieciešama brīvība savos darbos. Pārvietošanās nebūt nav tik viegla, man ir ļoti daudz materiālu, ar ko es strādāju. Tā kā es gleznoju ar tintēm, tad man tās burciņas ir ap 60 - to visu pārvadāt ir mazliet sarežģīti, un papīru arī nevar tādu nopirkt kurā katrā veikalā, tikai speciālās vietās. Ja es kaut kur braucu uz ilgāku laiku, tad, protams, ņemu līdzi visu savu ekipējumu. Citreiz ir digitāli darbi, tad gan ir vienkāršāk. Ja kaut kur jāizskrien uz nedēļu vai divām, es sagleznoju visus pasūtījumus pirms tam un tad paņemu pauzi, un pieņemu jaunus pasūtījumus.

Foto no Elīnas privātā arhīva

Pēdējā laikā Tavos darbos galvenokārt redzami suņi. Kā nonāci līdz šādai izvēlei? 

- Viss sākās ar cilvēku portretiem, gleznoju liela formāta krāsainas sieviešu sejas, līdz vienu dienu paziņa pajautāja, vai varu tādā stilā uzgleznot viņas suni. Tad sapratu, ka man ļoti to patīk darīt, jo no sirds mīlu suņus, suņi mani iedvesmo. Tad kaut kā tā arī sanāca, ka vēl kāds pasūtīja, un Honkongā suņus ļoti mīl un katram ir vismaz pa 2 suņiem. Tagad arī gleznoju kaķus, trušus un citus dzīvniekus. Man bija suns - mans vienīgais pūkainais dzīves mīlulis - rotveilers Megija. Megija nodzīvoja ar mani skaistu dzīvi Liepājā, un aizgāja mūžībā sirma kundzīte. Man tas bija ļoti sāpīgi, tāpēc neesmu gatava vēlreiz iet tam cauri. Varbūt kādu dienu.. Tāpēc ar prieku gleznoju citu mīluļus un ar īpašu rūpību izpildu aizgājušo mīluļu portretus. Ārpus dzīvnieku portretiem es vēl sadarbojos ar alus darītavām, zīmēju etiķetes, mūzikas grupām albumu vāciņus un vēl projām - cilvēku portretus.

Cik ilgu laiku prasa viena darba realizēšana?

- Darba ilgums atkarīgs no lieluma, kādu izmēru pasūtītājs izvēlējies. Ļoti atkarīgs, kādas šķirnes suns, kāda krāsa sunim. Jo spalvaināks un specifiskāka krāsa, jo sarežģītāk un ilgāk. Vienkāršāki ir baltās un melnās krāsas dzivnieki. Vienreiz sieviete pasūtija 11 suņus un 1 kaķi uz viena darba, un visi šie mīluļi bija jau aizsaulē, un fotogrāfijas bija tikai no katra pa vienai, no filmiņas kameras, tas bija ļoti liels izaicinājums visu skaisti salikt kopā un lai ir līdzīgi. Tas aizņēma ap 2 nedēļām.

Vai Tava atrašanās vieta iedvesmo atšķirīgi vai tam īsti nav nozīmes?

- Labs jautājums, bet es domāju, ka uzturēšanās vieta neiespaido manu iedvesmu, drīzāk katrs pasūtījums atsevišķi. Parsvarā katram pasūtītājam ir savs stāsts. Cits vēlas uz jubileju, kāds grib pārsteigt māmiņu ar viņas aizgājušā sunīša portretu, kāds priekš sevis utt. Iedvesma rodas no pasūtījuma personības. Drīzāk jūtu atšķirību pasūtījumu intensitātē. Iepriekš biju iemīļota Āzijā. Biju nosaukta par TOP 5 Honkongas dzīvnieku mākslinieci. Tāpat arī Dubaijā man ir daudz klienti. Šobrīd esmu Eiropā un ir mazliet savādāk. Savādākas cenas, savādākas prasības un attieksme. Bet gleznoju visai pasaulei - aizsūtīt varu jebkur, vēl joprojām saņemu pasūtījumus no Āzijas.

Elīnas radošajām gleznošanas gaitām seko līdzi Eli.Paints.Inks Instagram un Facebook kontos, kā arī sazinies, lai veiktu sava mīluļa personalizēto gleznas pasūtījumu! 

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!