Filmu dzīvnieku koordinatore Daina Matskina
Filmu dzīvnieku koordinatore Daina Matskina


Mākslas filmās un reklāmās neviens dzīvnieks, vai tā būtu skudra, spārnos pacēlies baložu bars vai garām skrienošs suns, nav nejaušība - tie ir speciāli piemeklēti aktieri, kurus pieskata saimnieki un hendleri kopā ar dzīvnieku koordinatoru.

Latvijā viena no pazīstamākajām filmu dzīvnieku koordinatorēm ir Daina Matskina. Dainai ir maģistra grāds bioloģijā, ar specializāciju zooloģijā un dzīvnieku uzvedībā. Jau gandrīz 15 gadus Daina ir profesionāla un Latvijā atzīta zirgu trenere, un tikai 2017.gadā debitēja kino jomā kā dzīvnieku koordinatore filmā “Dvēseļu Putenis” (režisors Dzintars Dreibergs).

Dzīvnieku koordinatori ir speciālisti, kas palīdz filmu producentiem, vadoties pēc režisoru vēlmēm, piemeklēt lomām atbilstošākos dzīvniekus - aktierus. Ciešā sadarbībā ar saimniekiem norit ne tikai atlase un sagatavošanās ainām, bet arī pats filmēšanas process uz uzņemšanas laukuma. Ar dzīvnieku koordinatora piesaisti tiek atvieglots darbs producentiem, režisoram tiek piedāvāti dažādi izpildāmo uzdevumu risinājumi, vadoties pēc dzīvnieku spējām, kā arī tiek pieskatīts, lai dzīvniekiem un to saimniekiem uz filmēšanas laukuma ir viss nepieciešamais.

Šāds personāls ir iesaistīts ne tikai filmās un reklāmās, bet arī fotosesijās, videoklipos un sociālajās kampaņās. Nereti tiek piesaistīti arī dzīvnieku treneri, kas asistē dzīvnieku saimniekiem vai arī sagatavo un apmāca dzīvniekus no "nulles".

"Pēdējo piecu gadu laikā kopš kļuvu par dzīvnieku koordinatori, man ir bijusi tā iespēja sastrādāties ar vairāk nekā 20 dažādām dzīvnieku sugām un vairākiem desmitiem dzīvnieku saimnieku. Agrāk es sapņoju par šāda veida profesionālo novirzienu, taču man nebija ne jausmas, ka tāda profesija pastāv”, stāsta Daina.

Lai izvēlētos lomai piemērotākos dzīvniekus, ir svarīgi apzināt pēc iespējas vairāk variantus, tādēļ šī gada sākumā Daina kopā ar kolēģi Hristinu izveidoja pirmo kastinga aģentūru Latvijā, kas īpaši radīta aktieriem-dzīvniekiem - “Kino Fauna”. Tās mērķis ir paplašināt datubāzi, aicinot saimniekus pieteikt savus mājdzīvniekus, jo Latvija ar katru gadu kļūst arvien pieprasītāka dažādu starptautisku projektu filmēšanai.

Foto no Dainas Matskinas privātā arhīva

Kopš gada sākuma jau ir rīkotas vairākas portfolio izveides fotosesijas sadarbojoties ar Z Star, kurās pārsvarā piedalījušies suņi. Fotosesijas laikā ne tikai tiek uzņemtas bildes, bet Daina arī iepazīst suņa personību un spējas, lai saimniekam varētu piedāvāt atbilstošāko filmēšanas projektu.

Daži no projektiem, kuros piedalījušies suņi:

Filmas / seriāli:

2018 – Vācijas kopražojuma daudzsēriju filma “Die eiserne Zeit” rež. Philippe Bérenger ("Dzelzs laikmets") - Neapoles mastifs, bladhaunds, bezšķirnes suns

2019 – Latvijas filma “Dvēseļu Putenis” rež. Dzintars Dreibergs (“Blizzard of souls”) - garspalvainie vācu aitu suņi, bezšķirnes suņi, Beļģu aitu suns

2019 – Nīderlandes kopražojuma seriāls “Heirs of the Night” rež Diederik van Rooijen ("Nakts mantinieki") - Čehoslovākijas vilku suns, bezšķirnes suņi

2021 – Latvijas filma "Spogulī" rež. Laila Pakalniņa (“In the mirror”) - Čehoslovākijas vilku suns

2021 – Ungārijas kopražojuma filma “Természetes Fény” rež. Dénes Nagy (“Dabiskā gaisma”) - bezšķirnes suņi

2021 - Vācijas kopražojuma filma “SISI” rež. Sven Bohse (“Sisi”) - Pomerānijas špics

2022 - Latvijas filma “Revolūcija” rež. Mārcis Lācis - Krievu vēja suņi

(pēcapstrādē) - Latvijas filma “Māsas” rež. Linda Olte (“Sisters”) - bezšķirnes suņi, garspalvainais vācu situ suns, Cane Corso, šeltijs, Polijas Podhales aitu suns, bārdainais kollijs, haskijs, mazais vācu špics

(pēcapstrādē) - Anglijas kopražojuma filma “Raven's Hollow” rež. Christopher Hatton (“Kraukļa grava”) - garspalvainais vācu situ suns

Piedalīšanās kino projektos ir neaizmirstams piedzīvojums kā saimniekam tā sunim, taču ir jāapzinās, ka tas ir diezgan sarežģīts un pacietīgs process, jo vienas ainas filmēšana var aizņemt no 2 līdz pat 10 stundām. Lai uzzinātu vairāk, sekojiet līdzi facebook – “Kino Fauna” vai sazinieties ar Dainu +371 29456286 .

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!