Marta Kaņepe - Latvijas labākā jaunā hendlere 2019.gadā
Marta Kaņepe - Latvijas labākā jaunā hendlere 2019.gadā


"Visi domā, ka viņu suns ir labākais. Un neviens nekļūdās," tā teicis V.R.Purče (W.R.Purche). Daži izvēlās ar suni piedalīties dažādās sacensībās, daži vienkārši pavada laiku kopā ar savu mīluli, bet ir cilvēki, kuri izvēlās savu suni vest uz suņu izstādēm. 

Suņu izstāžu ietvaros tiek rīkoti jauno hendleru konkursi. 2019.gadā Latvijas labākā hendlera titulu ieguva rīdziniece Marta Kaņepe, kura mācās Rīgas Juglas vidusskolas 10.klasē. Iepazīsim Martu un hendlingu tuvāk...

Ņemot vērā nodarbošanos un iegūto titulu, Tev noteiki ir suns...

- Kopš sevi atceros, mums mājās vienmēr ir bijuši suņi - baseta šķirnes suņi. 20 gadus mana mamma bija šīs šķirnes audzētāja. Tad vairāku skumju apstākļu rezultātā, pēc tam, kad pēdējā baseta meitene Frīdiņa devās uz citiem medību laukiem, baseti mums vairs nav, taču mūsu mājā parādījās Amerikāņu kokerspaniela meitene Ašlija. Viņa pie mums nokļuva pavisam nejauši.
2017.gadā, kad biju Beļģijā suņu izstādē, Amerikāņu kokerspanielu audzētājs piedāvāja man Ašliju paņemt pie sevis uz laiku, lai es viņu apmācītu un izstādītu izstādēs, lai veiktu viņai grūmingu. Sākums nebija viegls. Tā kā Ašlija pusotru gadu dzīvoja audzētavā, viņai nebija iespēja satikt cilvēkus un līdz ar to viņa bija diezgan bailīga. Sākumā nodarbojos ar viņas socializāciju, kopā braucām ar sabiedrisko transportu, ļoti bieži gājām uz hendlinga nodarbībām, katru brīvu brīdi veltīju Ašlijai. Darbu atviegloja tas, kas  Ašlija ir tendēta uz mani, mani viņa ir izvēlējusies par savu saimnieci. Ašlija veiksmīgi noslēdza Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas čempiona titulus. Iepriekš minēju, ka Ašliju iedeva tikai uz laiku, taču mēs Ašliju iemīlējām tik ļoti, ka nevarējām viņu atgriezt audzētājam. Vairākkārt mums bija pārrunas un finālā mēs vienojāmies, ka Ašlija paliek pie mums. 

Kā nolēmi kļūt par hendleri? 

- Mana mamma ir cieši saistīta ar izstāžu organizēšanu un no pavisam agras bērnības gandrīz katras brīvdienas, izstādē biju vai nu kā dalībnieks kopā ar mūsu basetiem, vai arī kā mammas palīgs. Pats pirmais mans izgājiens ringā bija 2012.gadā Tallinā kopā ar basetiņu Frīdiņu. 
Hendlinga sākums bija vienkārša vēlme piedalīties jauno hendleru konkursā. Atceros, tas notika 2013.gadā starptautiskā izstādē Rīgā. Sākās fināla konkursi un lielajā ringā tika pieteikts jauno hendleru konkurss. Es to uzmanīgi noskatījos un pateicu mammai vienu frāzi: “Es arī tā gribētu”. Uz to brīdi mums mājās bija tikai cienījama vecuma baseti, kas ne pavisam nav tā šķirne, ar ko uzsākt hendlinga treniņu. Laimīgas sagadīšanās dēļ, pāris dienas vēlāk, mums atrakstīja Bišon frizē audzētāja Ingrīda Gierkena un izteica piedāvājumu trenēties ar viņas Bišonu vārdā Kardināls. Grūti pateikt, kurš kuru mācīja - es Kardinālu vai otrādi, taču mēs lieliski atradām kopīgu valodu. Kardinālu man uzticēja arī izstādīt ringā un ar Kardinālu veiksmīgi startēju Jauno hendleru konkursā ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs.

Foto no personīgā arhīva un alexdesign.lv

Kas īsti jādara hendleriem?

- Jaunais hendlers, kas piedalās konkursos un hendlers, kurš izstāda suni ringā, nav īsti viens un tas pats. Jauno hendleru konkursam ir izstrādāts īpašs nolikums, kurā ir ietvertas dažādas prasības, kuras jāiemācās. Tā piemēram:

  1. Hendlers nedrīkst aizsegt suni, t.i. suns vienmēr atrodas starp ekspertu un hendleru. Ja eksperts mēģina apiet sunim, tad hendlers nekavējoties maina pozīciju, lai suns netiktu aizsegts;
  2. konkursā, hendlers pilda figūras, tādas figūras, kā “T”, “ Starptautiskajā Jauno hendleru nolikumā pavisam nesen ir veiktas izmaiņas, un tieši: vairs nav jāpilda tāda sarežģīta figūra, kā “8”;
  3. hendlerim brīva izvēle, kādu sunīti ņemt uz konkursu, taču svarīgi, lai starp sunīti un jauno hendleru būtu labs kontakts, lai sunītis būtu priecīgs, un nekādā gadījumā nebūtu agresīvs.

Ne visi sunīši var piedalīties Jauno hendleru konkursā. Viņš varbūt lielisks savas šķirnes pārstāvis, bet dažādu iemeslu dēļ (labi izstādās tikai ar saimnieku vai ir jauns, un nevar mierīgi nostāvēt ilgāku laiku u.c.) saimnieki atsaka suņus.

Šeit varu ar prieku piebilst, ka sākotnēji pat necerēju, taču Ašlijas apmācībām ir tik labs rezultāts, ka viņa labprāt piedalās Jauno hendleru konkursā. 

Savukārt ringā izstādot suni, ir tikai viena, bet ļoti svarīga prasība, kura nav nekur īpaši atrunāta: ringā hendlerim suns ir jāparāda pēc iespējas labāk. Sunim jāļauj, lai eksperts viņu aptausta. Apraksta veikšanas brīdī ir nekustīgi jāstāv, savukārt kustībās ir iespēja parādīt gan suņa tempermentu, gan soļa platumu. Kaut arī šķietami, ir tik maz prasības, kas hendlerim ir jādara ringā, taču, lai to kvalitatīvi, konkurētspējīgi izpildītu, ir nepieciešami treniņi.

Kur apguvi hendlingu?

- Mana pirmā skolotāja bija Līna Groma, kura iemācīja ne tikai pašus pamatus, bet arī tādas zināšanas, kuras nekur grāmatā nav aprakstītas, iemācīja pārliecību un drosmi. Esmu ļoti pateicīga Līnai par to laiku, ko viņa man veltīja, par iespēju būt viņas skolniecei.

Šobrīd, kad es kā jaunais hendlers iesoļoju finiša taisnē (konkursā var piedalīties tikai līdz 18 gadiem, un man šobrīd ir 17), droši varu apgalvot, ka Jauno hendleru konkursam nepieciešamās zināšanas esmu apguvusi pilnībā, tādēļ konkursam vairs trenēties nav nepieciešams, taču profesionāla hendlera statusa iegūšanai, nepieciešams nemitīgs darbs un treniņi, semināru apmeklēšana un vienkārši citu profesionālu hendleru vērošana. Hendlera treniņi man aizņem visu manu brīvo laiku. Gadās, ka ir pat 5 treniņi dienā. Un šeit mana trenere ir Viktorija Kenigsvalde. Par Viktorijas pasniedzēja spējām un zināšanu apjomu ir atsevišķs stāsts, tikai varu apliecināt, ka visi, kam ir palaimējies nokļūt Viktorijas grupā, jau pirmajā treniņa gūst “miljona vērtas” zināšanas.       

Vai Tavā ģimenē vēl kāds nodarbojas ar izstāžu suņu prezentēšanu?

- Ģimenē esmu vienīgais bērns, tādēļ ar suņu hendlingu ģimenē nodarbojos tikai es.

Cik izstādēs gadā piedalies kā hendlere un kā tajās veicās? 

- Šeit būtu jānodala  - jaunais hendlers (konkursā) un hendlers (ringā).

Kā jaunais hendlers – 2019.gadā es piedalījos 22 izstādēs, no tām 19 izstādēs ieņēmu 1.vietu.

Kā hendlers ringā – 2019.gadā es piedalījos 46 izstādēs. Izstādīju suņus ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs: Lietuvā, Igaunijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Čehijā, Portugālē, Somijā, Polijā, Anglijā, Krievijā.

Kas ir grūtākais hendlera darbā?

- Manuprāt, grūtākais hendlera darbā ir būt pārliecinātam par sevi, būt parliecinātam par to ko dari un vissvarīgākais neuztraukties ringā, jo suns ļoti jūt, kad kāds blakus viņam nervozē, suns pats var sākt nervozēt, un ringā neuzvesties tā kā hendlers vēlas.

Pastāsti, lūdzu, par suņiem, ar kuriem piedalies konkursos? 

- Latvijā konkursos diemžēl ir aizliegts piedalīties ar vienu no manām mīļākajām šķirnēm - Afgāņu kurtiem’, bet, kad šī šķirne nebija aizliegta, izbaudīju katru minūti ringā. Pārsvarā konkursos ļoti patīk piedalīties ar šķirnēm, kuras ļoti labi spēj parādīt kustības. Man ļoti uzticams pavadonis konkursos ir Faraona suns Paša, kurai gandrīz 11 gadi. Mums kopā ir tik daudz neaizmirstamu uzvaru un mirkļu. Protams, patīk arī piedalīties ar mazākam šķirnēm, 

kā, piemēram, papilonu Huma, kuram arī drīz būs 11 gadi, bet, manuprāt, viņš neatbilst savam vecumam, jo vienmēr ir gatavs doties ringā un strādāt ar mani. Baseti nav vieglākā šķirne priekš hendleru  konkursa, bet es tiešām izbaudu ar šo šķirni piedalīties konkursos un rezultāti arī liecina, ka tomēr var ar viņiem piedalīties, jo tomēr eksperts hendleru konkursā tiesā, cik labi hendlers spēj parādīt savu izvēlēto šķirni.

Foto no personīgā arhīva un alexdesign.lv

Kāds ir Tavs augstākais sasniegums šajā profesijā? 

- Pie saviem, kā jaunā hendlera sasniegumiem varu uzskaitīt:

  1. 2015.gadā, Brno, Čehijā piedalījos savā pirmajā hendleru konkursā ārzemēs un ieguvu 3.vietu no 34 hendleriem ar Bišonu frise.
  2. 2015.gadā, 4x dienu izstādē no vairāk kā 20 hendleriem ieguvu 3x 1.vietas un 2.vietu.
  3. 2015.gadā, Prāgā, Čehijā ieguvu 1.vietu ar Bišonu frise.
  4. 2015.gadā, Igaunijā, Baltic W izstāde ieguvu 2.vietu ar Basendži.
  5. Latvijas labākais hendlers 1 – 2015., 2016.gadā;
  6. Kā Latvijas labākais hendlers 2017.gadā pārstāvēju Latviju Cruft izstādē un ar papilona šķirnes suni iekļuvu finālā (Top 10);
  7. Latvijas labākais hendlers 2 – 2017., 2018.gadā;
  8. 2017.gadā piedalījos konkursā Eiropas suņu izstādē, ar Norfolkas terjeru izturēju atlasi un iekļuvu finālā (Top 9);
  9. 2017.gadā, Beļģijā ar Papilonu ieguvu 2.vietu no vairāk kā 30 hendleriem.
  10. 2017.gadā, Somijā, izstādē FIN W’ ar Rodēzijas Ridžbeku ieguvu 1.vietu savā vecuma grupā;
  11. 2018.gadā Zviedrijā, izstādē ar Norfolkas terjeru ieguvu 1.vietu;
  12. 2018.gadā Horvātijā, izstādē ar Amerikāņu kokerspanielu ieņēmu 4.vietu;
  13. 2018.gadā Portugālē, izstādē Porto W, ar baseta šķirnes suni ieguvu 1.vietu;
  14. 2019.gadā pārstāvēju Latviju Pasaules suņu izstādē, Ķīnā.
  15. 2020.gadā pārstāvēju Latviju Cruft izstādē.

Saskaņā ar Latvijas Kinoloģiskās Federācijas Jauno hendleru nolikumu, par dalību Latvijas izstādē, atbilstoši ieņemtajai vietai, tiek piešķirti punkti. Ir nosacījumi arī papildus punktu piešķiršanai. Gada beigās tiek sagatavots iesniegums, kurā jānorāda 10 (desmit) rezultatīvākās izstādes.

Atsevišķi vēlos izcelt Cruft izstādes dalībnieka noteikumus. Ja ierasti, dalībnieks konkursā piedalās ar paša sagādātu suni, tad Cruft konkursā tā nav. Iepriekš ir jāraksta pieteikums, kurā norāda suņa šķirnes (divas), ar kurām ir vēlme piedalīties konkursā. Konkursa organizētāji uzņemas sagādāt vienu no izvēlētajām šķirnēm. Tāpēc nekad nevar zināt, ar kādu suni nāksies piedalīties konkursā.

Savukārt, ringa hendlera sasniegumi:

2015.gadā-BIG 1 – Bišons frise;
2016.gadā-BIG 1- Bišons frise;
2016.gadā- BIS 3- Bišons frise;
2016.gadā- BIS 2- Bišons frise;
2017.gadā – BIS 2 - Bišons frise;
2017.gadā- BIS 2- Kavaliera karaļa spaniels;
2017.gadā- BIS 3- Gludspalvainais retrīvers;
2017.gadā -BIG 1 – Bavārijas asinspēdu dzinējsuns;
2017.gadā- BIG 1 – Amerikāņu kokerspaniels;
2017.gadā – BIS 4 – Amerikāņu kokerspaniels;

 

2018.gadā-BIG 2- Jakutijas laika;

2018.gadā – BIS 1 - Bavārijas asinspēdas dzinējsuns;

2018.gadā- BIS 1- Amerikāņu staffordšīras terjers;

2018.gadā- BIG 1- Afgāņu kurts;

2018.gadā – BIG 1 (X 3) – Basets;

2019.gadā- BIS 3- Mopsis;

2019.gadā – BIS 1 – Mazais pūdelis

2019.gadā- BIS 3- Afgāņu kurts;

2019.gadā- BIG 1- Klamberspaniels;


Ar kurām suņu šķirnēm Tev patīk vislabāk strādāt un kuras šķirnes ir īsts izaicinājums?

- Man visvairāk patīk strādāt ar Kurtiem, dekoratīvajām šķirnēm, spanieliem un retrīveriem, un protams suņiem no 6.grupas. Šīs šķirnes es vislabāk pazīstu un tāpēc jūtos ļoti ērti ar viņiem ringā. Manuprāt, man neviena šķirne nav izaicinājums, jo ar visiem sunīšiem var iegūt kontaktu un parādīt viņus no labākās puses.

Pastāsti par kādu piedzīvojumu ringā!

- Viens atgadījums notika Polijā. Es biju pieteikusies hendleru konkursam, bet man nebija suns, ar kuru piedalīties, jo uz izstādi devos ar papilona kucēnu, kurš vēl nebija gatavs šādam konkursam. Bija palikušas mazāk kā 5 minūtes līdz konkursa sākumam un man vēl jo 

projām nebija suņa, bet, ejot uz hendleru ringu, ieraudzīju ļoti skaistu lielo pūdeli baltā krāsā, nenobijos pajautāt saimniecei, vai varu paņemt viņu uz konkursu, un saimniece piekrita. Skrēju uz hendleru ringu, bet sapratu, ka es pat neesmu iepazinusies ar suni, ja nu viņš no manis nobīsies? Bet laika vairs neatlika un bija jau jādodas ringā. Ringā, kamēr eksperte apskatīja citus hendlerus, es laiku izmantoju lietderīgi un iepazinos ar suni. Pienāca mūsu kārta uz apskati, mēs visu izdarījām perfekti un eksperte mūs sūtīja uz lielo finālu. Lielā fināla eksperte novērtēja ļoti ātri un iedeva mums 1.vietu!

Vēl viens piedzīvojums - ar mammu devos uz izstādi Pērnavā un pusceļā sapratām, ka mani izstāžu kostīmi ir palikuši mājās. Es, protams, ringā varu iet džinsos un t-kreklā, bet man nebūs ērti, jo tomēr es prezentēšu ne savus suņus, bet gan klienta suņus. Nav tāds noteikums, ka hendleram jābūt kostīmā, bet, manuprat, hendleram vienmēr jāizskatās profesionāli. Tāpēc mēs ar mammu apgriezāmies un devāmies pakaļ maniem kostīmiem. Pārģērbos mašīnā, jo laika pirms ringa sākuma bija palicis ļoti maz. Atbraucām uz izstādi, es ātri skrēju uz ringu un visu paspēju. Pēc šī piedzīvojuma vienmēr pārbaudu, vai esmu paņēmusi savus kostīmus. 

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!