Amerikāņu pitbulterjers. Īsi un kodolīgi.
Amerikāņu pitbulterjers. Īsi un kodolīgi.


Amerikāņu pitbulterjera (APBT) šķirnes sākums meklējams Anglijā ap 1800 gadu, kad valstī populāra izklaide bija suņu cīņas ar vēršiem. Ar laiku valdība  aizliedza šo izklaidi un angļi izdomāja jaunu – suņu cīņas, kur radās nepieciešamība pēc suņa, kurš būtu nosvērts, ar stabilu psihi, mērķtiecīgs, spēcīgs, tajā pat laikā, ātrs, azartisks un neaptverami izturīgs. Apvienojot angļu buldogu un angļu terjeru, tika izveidota jauna šķirne ar visām nepieciešamajām īpašībām, kuras vēlējās redzēt angļi suņos, kuri cīnīsies ringā – Pit Dog jeb Janki terrier. Kāpēc šķirnes nosaukums ir APBT, ja šķirnes pamatlicēji ir angļi? Angļu imigranti pācēlās dzīvot uz ASV, kopā ar šiem suņiem, kad arī pa īstam sākās APBT laikmets. Amerikaņiem tik ļoti iepatikās šis suns, ka viņi sāka uzlabot šķirni un pilnveidot to, vaislojot tikai labākos šķirnes pārstāvjus, tādā veidā nostiprinot šķirnes īpašības. Suņi tika izmantoti kā ganu, sargu suņi un, protams, viņi tika izmantoti cīņās – šķirnes svaram, augumam, krāsai nebija nozīmes – cilvēkiem bija svarīgi šķirnes darba spējas un īpašības. Jau vēlāk, kad tika aizliegtas suņu cīņas, cilvēki sadalījās divās grupās: viena daļa sāka izveidot no APBT jaunu šķirni, kas mūsdienās zināma kā Amerikāņu Stafordšīras Terjers – šai šķirnei tika izveidots šķirnes standarts, kur ir nozīme svaram, krāsai, augumam utt., lai varētu piedalīties izstādēs, kā arī šķirne vairs nebija ar tik izteiktu zooagresiju.

Otra daļa cilvēku turpināja izmantot APBT suņu cīņās, kas arī deva mums iespēju iepazīties ar šo fantastisko šķirni ar visām viņas īpašībām, kādas piemīt viņiem arī mūsdienās – izturība, mērķtiecība, lojalitāte pret cilvēkiem un citas īpašības – viss tas ir iemantots tieši no suņiem, kuri tika izmantoti cīņās.  Mūsdienās sastopami dažādu krāsu, augumu, svara piti, viņu  šķirnes standarts ir vispārīgs – sunim ir jābūt pareizi anatomiski veidotam, harmoniski jāizskatās, atlētiskam, spēcīgam un kustīgam, bet galvenais - šķirnes temperaments – draudzīgs, attapīgs, mērķtiecīgs, azartisks, izturīgs, par sevi pārliecināts un ar vēlmi dzīvot  un izbaudīt to. 

Foto: www.facebook.com/OTSphoto

Mūsdienās var dalīt šķirni divās daļās: Show klases suņi, kuri piedalās izstādēs - tie parasti ir liela izmēra sporta suņi (springpole, dog pulling, weight pull sprint, high jump, wall climbing utt.), kur viņi arī parāda visas savas īpašības, kas piemīt pitbulam. Jāpiemin, ka sporta suņi ir maza auguma, vieglāki svarā. Vēl viena šķirnes īpašība ir pārliecinātība par sevi – kucēns var būt uzmanīgs pret svešiem, brīnīties par jaunām lietām, skaņām, ko viņš ievēro pirmo reizi, bet viņš nekādā gadījumā nedrīkst baidīties no cilvēkiem. Pitbuls nedrīkst izrādīt nekādu agresiju pret cilvēkiem – NEKĀDU. Jau no pašiem pirmsākumiem suņus, kas izrādīja agresiju pret cilvēkiem, netika izmantoti vaislas darbā un pat tika nonāvēti. Kaut gan pitus sauc par cilvēkēdājiem, par to runā cilvēki, par to raksta laikraksti, par to runā TV – pitbuls nav slepkava, nav agresīvs pret cilvēkiem, jo no pašiem pirmsākumiem viņš netika veidots, lai sargātu cilvēkus no cilvēkiem. Šai šķirnei gan piemīt zooagresija - kādam vairāk, kādam mazāk, vai vispār nav.  Zooagresija ir viena no šķirnes īpašībām, bet neviens neveidoja šķirni, lai kūdītu to pret cilvēku. Pitbuls, kurš izrāda agresiju pret cilvēku ir brāķis un visas šķirnes apkaunojums. Jebkurā gadījumā, kāds izaugs kucēns, ir atkarīgs tikai un vienīgi no saimnieka.

Pits ir suns, kurš vienmēr būs gatavs katrai jūsu avantūrai. Gatavs gan īsai pastaigai, gan garam pārgājienam, braukt uz izstādēm, sporta sacensībām vai vienkārši pagulēt kopā ar jums dīvānā. Tas ir suns kompanjons, tāda ir viņa mūsdienu piederība cilvēkam.  Pitiem vajag veltīt tik pat daudz laika, kā jebkuram citam sunim. Garas pastaigas, kociņu, bumbiņu mētāšana.. 

Foto: www.facebook.com/OTSphoto

Ingas Lupančukas stāsts par šo šķirni sākās pirms 7 gadiem, kad pastaigājoties ar savu angļu bulterjeru, iepazinās ar kādu jaunkundzi, kura iepazīstināja ar šo šķirni. Tagad Inga ir pateicīga par visām sniegtajām zināšanām. Savu pirmo pitbulu Inga iegādājās pavisam nesen – pagājušā gada novembrī. Unique Mango Milcom Of The Ammonites  jeb mājās saukts par Mango vai Mancīti - tas ir Ingas jaunais ģimenes loceklis.  Mango piemīt visas šķirnes īpašības - aktīvs, gatavs piedzīvojumiem, tendēts uz saimnieku, mēķtiecīgs, viegli apmācāms, azartisks, pagaidām, bez zooagresijas.

Svarīgo ciltsrakstu dēļ, Mango tika atvests no Ukrainas. Ar Mancīti piedalās izstādēs – viņam ir tikai 9 mēneši, bet jau paspējis noslēgt JLČ titulu, saņēmis godalgas kucēnu klasēs, vairākkārt kļuvis par Best In Show suni kucēnos, un junioros dabūjis 1.vietas. Mango apmeklē paklausības nodarbības pie Ilzes Fogeles un cer nolikt normatīvus - BH, Obidience. Inga ir pārliecināta, ka savus un Mango spēkus izmēģinās arī sportā.

Inga stāsta, ka šobrīd Latvijā ir 3 audzētavas:  Carpe  Potentia, Terra Incognita un BRANDT'S. 

Šobrīd audzētavā Carpe Potentia ir divi kucēnu metieni, un šobrīd savus jaunos saimniekus meklē 10 brīnišķīgi kucēni no lieliskiem vecākiem, kuriem veiktas veselības pārbaudes, vecāki ar stabilu psihi, vairāku valstu čempioni, sporta sacensību uzvarētāji. 

Foto: www.facebook.com/OTSphoto

Šīs šķirnes suņi būs piemēroti cilvēkiem, kuriem ir vēlme darboties un veltīt savu laiku pitbulam. Šķirne nav vieglākā savas zooagresijas dēļ. Noteikti saimniekam jābūt ar spēcīgu raksturu, jo pits vienmēr pamēģinās "uzsēsties uz kakla" un parādīt savus ragus. Jaunajiem kucēnu saimniekiem jābūt pieredzei ar līdzīgu šķirni. 

/Teksts: Inga Lupančuka/

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!