Ausu veselība - kas par to jāzina?
Ausu veselība - kas par to jāzina?


Ar veselību nedrīkst "pa ausu galam"

Ausis suņiem ir tik svarīgas! Tās spicējas, pieglaužas, kustas - tās kalpo ne tikai dzirdēšanai, bet arī izteiksmīgi piedalās ķermeņa valodā!
Lai arī saimnieki savu suņu ausis redz (un cerams) arī bužina katru dienu, bieži gadās, ka ausu problēmas tomēr tiek atpazītas samērā vēlu un tas apgrūtina diagnozes noteikšanu un pareizas ārstēšanas uzsākšanu! Jāņem vērā, ka suņiem apmēram 90% ausu iekaisumu ir saistīti ar alerģijām! Esam pieraduši, ka cilvēkiem alerģijas izpaužas kā iesnas, sapampušas, asarojošas acis, klepus, pat astma.. Suņiem tie paši alergēni izraisa galvenokārt ausu un ādas iekaisumus! Pie tam, alergēni var būt gan apkārtējā vidē, gan suņu barībā. Ja veterinārārstam un Jums rodas aizdomas par barības alerģiju - tad jāsāk izslēgšanas diēta, bet vides alergēnu alerģijām ir pieejama gan diagnostika, gan specifiska ārstēšana - hiposensitizācija. Sīkāk par šiem jautājumiem varat jautāt gan savam veterinārārstam, gan rakstīt mums uz info@vetfonds.lv.  

Kā savlaicīgi atpazīt ausu problēmas suņiem un kā rīkoties?! Ir svarīgi, lai pirmās pazīmes atpazīstat tieši Jūs - suņu saimnieki!

Vispirms jāsāk ar to, ka radināt savu suni, ka varat skatīties tam mutē un ausīs un ka zināt kā viss izskatās, kad suns ir vesels! Tad būs vieglāk pamanīt arī nelielas izmaiņas! Sākotnējie simptomi ir neizteikti - ausis kļūst siltākas un apsārtušas, to pamanīsiet tās taustot un bužinot. Problēmai turpinoties, būs vairāk izdalījumu no ausīm un var būt arī izmaiņas ausu smaržā. Šajā posmā iekaisumam nav pievienojušās baktērijas, raugi, sēnītes vai ausu ērces, parasti šajā posmā suņiem patīk, ja īpaši paņurca auss pamatni tur, kur ir skrimšļaudi.
Ja pamanāt augstāk minētās izmaiņas ausīs, pievērsiet uzmanību, vai apsārtums nav arī padusēs, cirkšņos un vai suns nelaiza ķepas vai starp pirkstiem. Kādēļ?! Tādēļ, ka ausu un ādas iekaisumi un nieze ir pirmās alerģiju izpausmes suņiem.
Šis būtu ideālais brīdis doties pie veterinārārsta un izstāstīt visus savus novērojumus un izmaiņas un tālāk rīkoties pēc veterinārārsta ieteikumiem!

Ja tomēr vizīte ir jāgaida ilgāku laiku, varat uzlabot sunim pašsajūtu mazinot saskari ar alergēniem - maigi tīrīt iekaisušās ausis, padušu un cirkšņu vai citu iekaisušo vietu tīrīšanai var lietot aptiekās pieejamas salvetes (piemēram, Cutania Skin Control Wipes) vai mitru, mīkstu lupatiņu. Noteikti nenāks par sliktu arī biežāka mitrā mājas uzkopšana.  
 
Kas notiek, ja pirmās pazīmes nepamanām? 

Problēmai ieilgstot pievienojas baktērijas vai rauga sēnes (malasēzijas) - tad ausu izdalījumiem mainās krāsa un tie var ļoti nepatīkami smirdēt. Šajā posmā nieze jau ir izteikta un suns var sākt purināt galvu, pieliekt to uz vienu pusi (sāpīgā puse uz leju), būs ļoti liela vēlme ar ķepu kasīt ausi. Suns var mēģināt galvu berzēt pret kādu priekšmetu, kas ir ērtā augstumā (piemēram, dīvāna stūris). Ja iekaisums ir smags un suns izjūt stipras sāpes, kasot ausi, suns var arī kunkstēt vai pat iesmilkstēties.
Ja pie veterinārārsta dosieties šajā posmā - nebūs iespējams noskaidrot kā tieši viss sākās - vispirms būs jāārstē akūtais iekaisums. Veterinārārsts paņems paraugu ar vates kociņu un materiālu izmeklēs ar mikroskopu - tā var redzēt iekaisuma šūnas, baktērijas, rauga sēnītes un ausu ērces! Veterinārārsts var veikt bakterioloģisku izmeklēšanu, lai noskaidrotu kādas baktērijas ir savairojušās un kādas antibiotikas būs efektīvas.  

Vasara ir aktīva ausu iekaisumu sezona. Veicinošie faktori:
  • augsta alergēnu koncentrācija gaisā - grūti alerģiskiem suņiem!
  • karstums
  • mitrums/peldēšanās
  • garas, nokarenas ausis, kuras nevēdinās.
Visi augšminētie faktori var darboties katrs atsevišķi vai pa vairākiem kopā. Te nu kļūst skaidrs, ka labākā stratēģija ir profilakse! Nākošās veterinārārsta vizītes laikā pajautājiet kas būtu labākā ausu kopšana tieši Jūsu suņa ausīm. Bet šajā rakstā varam sniegt vispārējus ieteikumus "vidējā suņa" "vidējām ausīm".
 
Cik bieži jātīra veselas ausis? 
- veselas ausis var nemaz netīrīt, bet ļoti vēlams tās apskatīt katru nedēļu, lai Jūs zinātu kā tās izskatās, kad ir veselas. Ņemiet vērā, ka pārāk bieža un/vai agresīva tīrīšana arī var radīt problēmas! Ja jūsu sunim ir nokarenas ausis un/vai patīk peldēties - ausis būs jātīra biežāk kā reizi pāris mēnešos, ideāli pēc katras peldes - tas nodrošinās ausīs normāu pH, kas kavē baktēriju savairošanos.

Ar ko tīrīt? 
Universitātes Vetfondā ikdienas tīrīšanai ir pieejams jau ilgstoši iemīļots VetSelection ausu tīrīšanas šķidrums, var izvēlēties arī Neoxide šķidrumu. Šie un daudzi citi veterinārajās klīnikās un aptiekās pieejamie produkti normalizē ausu pH.  Ja sunim ausu iekaisumi atkārtojas jādomā par alerģiju diagnostiku, bet ausis jātīra regulāri un noteikti pēc katras peldes. Aptiekās un klīnikās ir pieajami arī speciāli bambusa ausu kociņi (pagarināta uzsūcošā virsma un nelūztoši kātiņi), kas būtiski atvieglo darbu, ja ausis jātīra divas reizes dienā (saslimšanu gadījumos). Un, protams, atkarībā no tā, ko dakteris ir konstatējis mikroskopā - ir īpaša pret baktērijām un/vai rauga sēnītēm vērsta ārstēšana (piemēram Abelia GlycoZooAbelia Zn-Otic)

Kā tīrīt?
1. ar īkšķi un rādītājpirkstu paceliet ausi, pievērsiet uzmanību kā izskatās auss kanāls (ādas krāsa, izdalījumi ?) neliels daudzums izdalījumu var būt normāla parādība.
2. samitriniet vates piciņu ar ausu tīrāmo šķidrumu un tīriet ap auss kanālu
3. iepiliniet dažus pilienus ausu tīrīšanas šķidruma auss kanālā. Pudeli varat turēt virs kanāla, tās atvere nav jābāž auss atverē, lai nesavainotu gļotādu.
4. maigi pamasējiet auss kanālu, lai palīdzētu tīrīšanas šķidrumam izplatīties pa visu auss kanālu
5. ar tīru vates piciņu savāciet lieko šķidrumu, kamēr auss ir tīra. Iztīriet arī visas ādas krociņas.
6. atkārtojiet procesu arī ar otru ausi.
7. ja jums veterinārārsts ir izrakstījis kādus ārstnieciskos pilienus - tad tie jāpilina ausī pēc tīrīšanas - tā zāles labāk piekļūs ādai, tām netraucēs ausu vasks, baktērijas, raugi )

Tīrot ausis, esiet maigi un rūpīgi, ja nebūsiet ļoti agrsīvi suņa bungādiņu Jūs nevarat traumēt, jo suņiem auss kanāls aizliecas 90 grādu lenķī, kur ar pirkstu vai kociņu piekļūt ir grūti. Bet atcerieties, ka spēcīga fiziska beršana var radīt iekaisumu.

Universitātes Vetfonda aptiekā Jelgavā zinošie un pieredzējušie speciālisti palīdzēs izvēlēties tieši Jūsu dzīvniekam piemērotāko un vajadzīgo!
Vēlamies, lai ikviens dzīvnieku saimnieks sniedz labāko aprūpi savam mīlulim. Tāpēc Facebook un Instagram dalamies ar aktuālām problēmām un to risinājumiem. Pieseko @vetfonds! 
 
Spicējam ausis un esam nomodā par savu un savu zvēru veselību!
© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!