Baltais Šveices aitu suns - skaistuma un draudzīguma iemiesojums
Baltais Šveices aitu suns - skaistuma un draudzīguma iemiesojums


Baltais Šveices aitu suns ir tiešs vācu aitu suņa pēcnācējs. Atdalīšanas process sākās pēc 1920.gada, un tikai 1970. gadā parādījās audzētāji, kuri sāka mērķtiecīgi audzēt baltos aitu suņus, un tajā liela loma bija amerikāņu entuziastiem. Šveicē šie suņi kā atsevišķa šķirne ar nosaukumu Baltais Šveices aitu suns tika reģistrēti un oficiāli atzīti tikai 1991. gadā. 2003. gadā šķirni atzina Starptautiskā kinoloģiskā federācija (FCI).

Baltais Šveices aitu suns ir dinamisks, temperamentīgs, veikls, maigs, uzmanīgs, saprotošs, ar brīnišķīgu raksturu. Ideāls kompanjons un patiess draugs.

Viņa raksturs ir maigāks un atturīgāks nekā vācu aitu sunim. Tājā pašā laikā, īpašības, kas piemīt dienesta sunim, raksturīgas arī baltajiem aitu suņiem: spēks, izturība, lieliska reakcija, ass prāts. Tos izmanto kā glābējus, ceļvežus, un meklēšanas darbos. Temperamentīgi un dzīvespriecīgi, viņiem nav vienaldzīgs sports (Obedience, adžiliti, kanikross, dejas ar suni, IPO u.c. ), piedzīvojumi, ceļojumi, tiem patīk peldēt un spēlēt bumbu.

Mīļie un rotaļīgie Baltie Šveices aitu suņi labi saprotas ar visiem ģimenes locekļiem, tostarp mājdzīvniekiem, kaķiem. Ļoti uzmanīgi izturas pret bērniem, un bērnu palaidnības tiek uztvertas ar piekāpīgu izpratni. Pavadot laiku ar mazuļiem un par sevi mazākiem dzīvniekiem, aitu suns bieži izrāda ganu instinktus un sāk tos “ganīt”, cītīgi un modri par tiem rūpējoties. Šīs šķirnes suņi labprātāk nenonāk saskarsmē ar svešiniekiem, viņi cenšas ievērot distanci, ja vien nav apmācīti uzvesties savādāk.

Maigajiem Baltajiem Šveices aitu suņiem ļoti nepieciešama saimnieku uzmanība, viņu klātbūtne un glāsti. Tai pat laikā suns mierīgi var sagaidīt savu cilvēku no darba, zinot ka nepieciešamo mīlestības devu obligāti saņems. "Baltie" var labi justies gan privātmājas pagalmā, gan dzīvoklī, tikai jāatceras, ka tas ir suns kam vajag aktivitāti gan fizisko, gan mentālo.  

Apmacība

Balto Šveices aitu suņu audzēšana un apmācība ir patiess prieks. Viņi vienā mirklī saprot un iegaumē saimnieka komandas, un viņu dzīvā inteliģence un entuziasms paātrina  komandu apgūšanu. 

Ir nepieņemami izmantot brutālo apmācību metodi attiecībā uz Baltajiem Šveices aitu suņiem, un tas nav nepieciešams - suņi ir paklausīgi no dzimšanas.

Foto: Z Star photography

Veselība

Suņa baltā krāsa nebūt nenozīmē, ka tam būtu raksturīgas fizioloģiskas patoloģijas. Baltais Šveices aitu suns ir diezgan spēcīgs dzīvnieks, kas izceļas ar labu veselību. Bet, kā jebkurai dzīvai būtnei, šīs šķirnes suņiem arī mēdz būt veselības problēmas.  

Gūžu/elkoņu displāzija viena no nopietnākajām kaitēm, tāpēc pirms kucēna iegādes obligāti jāpainteresējas, vai vecākiem ir veiktas atbilstošās veselības pārbaudes. 

Audzētavā Argenta Stelo veic katram sunim, kas piedalās vaislā, arī ģenētiskos testus:
Deģeneratīva mielopātija DM;
Ļaundabīga hipertermija MH;
Paaugstinātā jutība pret konkrētas grupas ārstnieciskiem medikamentiem (MDR-1).

Audzētava Argenta Stelo

Audzētavas īpašniece Jelena Gamperte un viņas ģimene ar Baltiem Šveices aitu suņiem kopā ir kopš 2014 gadā. Šobrīd audzētavā dzīvo 4 brīnišķīgi suņi: 3 dāmas un kungs. 

Vecākā meitene Albine Guardian Angel īsta kompānijas dvēselē. Fantastiski saprotošs suns. Viņa nav vienkārši paklausīga, - viņa jūt katra ģimenes locekļa noskaņojumu, zina, kad jānāk spēlēties, kad jāpienāk pažēlot, kad labāk pagaidīt... Mēs saprotamies pat bez komandām - pietiek ar acu skatienu. Viņas īstā kaisle ir jūra un viss, kas ar to saistīts.

Džentelmenis Alkhabor Almira Glorius Stelo de Sorto ir ļoti gudrs un spēcīgs. Labākā aukle visiem kucēniem, bērniem un pat cāļiem. Suns, ar kuru var mierīgi iet sēņot, cītīgi meklējot sēnes nevis vērojot suni. Viņš vienmēr būs blakus, neskatoties ne uz ko. Galvenā kaisle - mašīna. Viņš vienmēr priecājas par jebkuru braucienu.

Donna Roza Incredible Dog - īsts aitu suns, kas nepieciešamības gadījumā spējīgs aizstāvēt, bezgalīgi mīļa ar ģimenes locekļiem un stingra ar svešiniekiem. Ļoti aktīva un spēcīga, vienmēr gatava kustēties un darboties. Gudra un patīk mācīties. Lielākā kaisle - ūdens, gatava peldēt stundām ilgi.

Argenta Stelo Una Victoria - mūsu jaunākā princese. Suns, kam galvā vienmēr ir domas. Suns, kam spēles un izklaides ir saistītas ar mentālo. Suns, kam patīk meklēt, vērot, iepazīt. Bezgalīgi mīļa pret visiem. Pagaidām lielākā kaisle - kārumi, bet viņa vēl tikai iepazīst pasauli.

Argenta Stelo audzētava ir par skaistiem, veseliem un LAIMĪGIEM suņiem, kā arī par atbildīgiem saimniekiem, līdz ar to vienmēr atvērti un pieejami cilvēkiem, kas grib tuvāk iepazīt šķirni. Ja Baltais Šveices aitu suns iekaroja tavu sirdi un vēlies klātienē iepazīties ar šīs šķirnes suņiem, tad vienmēr var sarunāt tikšanos un izrunāt visu, kas uz sirds.

Argenta Stelo audzētavas aktivitātēm vari sekot līdzi gan  Argenta Stelo mājaslapā, gan Facebook lapā, kā arī Instagram kontā. Tāpat arī personīgai saziņai varat zvanīt audzētavas īpašniecei Jelenai: +371 26094554

Argenta Stelo audzētava ir Latvijas Aitu un Ganu Suņu Audzētāju kluba (LAGSAK) biedrs. LAGSAK dibināts 2007.gadā un pieņemts Latvijas kinoloģiskās federācijas sastāvā. 

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!