Dabas nedraugi – ērces!
Dabas nedraugi – ērces!


Mēdz teikt, ka vienīgais, kas spēj cilvēkam dāvāt patiesu mīlestību, ir suns. Saņemot šo mīlestību no ķepaiņa, vēlamies pretim sniegt tikpat sirsnīgu attieksmi, tāpēc mūsu mīluļiem ļaujam dzīvot savā mājoklī, ērti iekārtoties dīvānā, krēslā vai gultā, nemaz nenojaušot, ka viņa kažokā mitinās nevēlamie viesi - ērces.

Der atcerēties, īpaši, ērču aktīvajā sezonā, ka mājdzīvnieki var ienest ērces mājās, un tās var inficēt ne tikai mūsu mīluļus, bet arī mūs pašus. Aicinām domāt par preventīviem pasākumiem, rūpīgi pārbaudīt mūsu mīluļus un, ja ērce piesūkusies, to noņemt pareizi.  Ja pamanāt, ka ir piesūkusies ērce, tā nekavējoties jāizrauj. Tas attiecas gan uz saviem mīluļiem, gan mums pašiem. Ērti ērce izraujama ar īpašu ērču izraušanai paredzētu pinceti, ko var iegādāties aptiekās un arī veterināraptiekās. Būtiski ērci pārlieku nesaspiest un neko tai nesmērēt virsū. Tas ērcei var izraisīt vemšanu, un tā ir lielāka iespējamība inficēties ar slimībām, ko pārnēsā ērces. Pēc tam ērci vajadzētu iznīcināt. Ja nav pārliecības par savu spēju izraut ērci, šo darbu var uzticēt speciālistam. Kā pareizi izvilkt ērci, informācija ir atšķirīga un brīžiem pat pretrunīga, jo vieni saka, ka ērce jāvelk taisni uz augšu, citi, ka apļveida kustībām. Lai mazinātu nesaprašanu, Laimas slimības slimnieku biedrība ir noskaidrojusi Latvijas entemologa Voldemāra Spuņģa un ILADS viedokli:

Voldemārs Spuņģis skaidro: “Raut pa tiešo vai ar griezienu ir atkarīgs no tā, no kā mēs gribētu izvairīties. Galvenais ir nospiest gremošanas traktu (snuķi) ar diegu vai pinceti. Ja mēs nospiežam ērces gremošanas traktu (mute-siekalu dziedzeri-priekšzarna-viduszarna), tad encefalīta vīrusa gadījumā tas ir gandrīz vienalga, jo vīruss jau varētu būt ievadīts kopā ar siekalām. Tomēr ar šo nospiešanu mēs varētu samazināt ar siekalām ievadīto vīrusu daudzumu. Borēliju gadījumā nospiešana ir būtiska, jo baktērijas atrodas ērces viduszarnā. Saspiešana un izvilkšana ar pirkstiem noteikti var palielināt ērces viduszarnas satura iekļūšanu brūcē. Līdzīgi arī darbojas ērces pārklāšana ar eļļu vai spirtu, tas var izraisīt ērces elpošanas traucējumus un ērce sāk rīstīties (lai gan neelpo caur muti) un atvemj viduszarnas saturu brūcē. Cilvēki parasti ērci ierauga nākošajā rītā, kad tā jau piesūkusies. Ja ērce ir nesen piesūkusies - vairākas stundas, tad tā ir viegli izraujama ar jebkādiem līdzekļiem. Taču, ja pagājis ilgāks laiks - diennakts, tad ērce savu snuķi ar izdalītajiem dziedzeru sekrētiem it kā "iecementē" un tad pagriešana ir nepieciešama.”

Marija Škilna (Марія Шкільна), ILADS biedrs (Ukraina) norāda: “Ērci rekomendējam izvilkt ar Tick Twister, jo tādā veidā ādā netiek atstātas mutes atliekas, izvelk gan lielas, gan mazas ērces, kā arī to var izdarīt pāris sekunžu laikā bez sāpēm. Ja netiek izvilkta ērces galva, ir augsts infekcijas risks.”

Savukārt Slimības kontroles un profilakses centrs apgalvo, ka “izvilkšanai var izmantot smailu pinceti, ar ko satvert ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un ar lēnu apļveida kustību izvelk ērci ārā”.

Lai mazinātu ērces piesūkšanās risku, aicinām sagādāt pretērču līdzekļus saviem mīluļiem pirms došanās pastaigā, piemēram, speciālo pretērču siksniņu, smidzināmus aerosolus, pilienus uz skausta u.c., un, protams, pēc katras pastaigu reizes, pirms viņš dodas atpūsties uz mīļā dīvāna, viņu rūpīgi pārbaudīt, nomazgāt dušā.

Laimas slimības slimnieku biedrība tāpat atgādina, ka ērces piesūcas esot ķermenim miera pozīcijā, kas nozīmē, ka piesūcas pēc aktīvās pastaigas un vēl ir brīdis, lai tās likvidētu.

 

Citi informatīvie materiāli:
✔️Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (Europian Center for Disease Preventation and Control): https://www.ecdc.europa.eu/…/Documents/Travellers_Leaflet_h…
✔️ILADS: https://www.ilads.org/…/brochure-lyme-disease-a-bacterial-i…
✔️Slimību kontroles un profilakses centrs: https://www.spkc.gov.lv/…/Bukle…/buklets_ercu_encefalits.pdf
✔️Centers for Disease Control and Preventation: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!