Daudzpusīgais Holandes aitu suns
Daudzpusīgais Holandes aitu suns


Turpinot iepazīt suņu šķirnes, kuras Latvijā popularitāti iemantojušas pavisam nesen, šoreiz tas ir Holandes aitu suns

Agnese Grabovska ir saimniece divām Holandes aitu suņu šķirnes meitenēm Nokei (pilnais vārds Carlijn v.Breezand’s Bravoure) un Harpūnai (pilnais vārds Harpuna de Alphaville Bohemia).

Holandes aitu suns

Holandes aitu suns ir vidēja izmēra, aktīvs un uzticams darba suns, kura pamanāmā ārējā pazīmē ir svītrains kažoks. Šķirnei trīs apmatojuma variācijas – īsspalvaina, garspalvaina un asspalvaina, taču biežāk sastopami ir īsspalvainie suņi. 

Holandes aitu suns sākotnēji ir veidots kā ganu suns, kurš palīdzēja pārvietot aitu ganāmpulkus. Taču šie suņi tika izmantoti arī citos fermas darbos, piemēram, mājputnu un liellopu ganīšanā, piena ratiņu vilkšanā, gan arī kā mājas sargs. Kad 20.gs. sākumā aitu skaits Nīderlandē būtiski samazinājās, šo suņu darba spējas sāka izmantot policijā, kā pēddziņus un meklēšanas suņus. 

Lai raksturotu Holandes aitu suņus, ļoti bieži lieto vārdu “daudzpusīgi”, jo šie suņi tiešām tādi ir. Mūsdienās Holandes aitu suņi ir daudzu Eiropas valstu un ASV policijas un citu iestāžu dienestos, tāpat viņus izmanto cilvēku meklēšanā un glābšanā, kā arī viņi tiek apmācīti dažādos sporta veidos (Obedience, IGP, IGP-R, mondiorings, adžiliti, kanikross u.c). Protams, joprojām šos suņus izmanto aitu ganīšanai. 

Holandes aitu suņiem nav izplatītas ģenētiskās saslimšanas, taču vaislas suņiem ir jāveic elkoņu un gūžu displāzijas pārbaudes, uzvedības pārbaudes un vēlams veikt DNS testus uz konkrētām saslimšanām.

Foto no Agneses privātā arhīva

Dzīvot ar Holandes aitu suni

Aiz šķietami neizteiksmīga izskata slēpjas fantastiskas darba spējas, ļoti rosīgs prāts un nebeidzama vēlme kaut ko darīt. Jārēķinās, ka šie suņi kā daudzi aitu suņi ir stalkeri - viņi vienmēr un visur sekos savam saimniekam. Šie suņi ir veidoti, lai strādātu komandā kopā ar cilvēku. Tādēļ viņi ir viegli apmācāmi. Holandes aitu sunim ir jābūt draudzīgam pret cilvēkiem, citiem suņiem un citiem dzīvniekiem. 

Regulāri nodarbināts suns būs ļoti ērts sadzīvē, priecīgs par jebkurām kopīgām aktivitātēm, bet mājās labprātāk gulšņās. Savukārt, ja ar suni nenodarbosies, tad viņš var pievērsties destruktīvām aktivitātēm, jo kaut kur lielā enerģija būs jāliek. Tādēļ šie suņi ir piemēroti aktīviem cilvēkiem un ideāli, ja ir kāds kopīgs hobijs, kur suns var darboties kopā ar saimnieku.

Lai gan Eiropā Holandes aitu suņi nav retums un pat Lietuvā un Igaunijā ir vairāki šīs šķirnes suņi, Latvijā šobrīd ir tikai daži Holandes aitu suņi. 

Agnese pašu pirmo Holandes aitu suni Noki uz Latviju atveda 2016.gadā no Nīderlandes, kas ir šīs šķirnes izcelsmes valsts, audzētavas. Otrs viņas suns nāk no zināmas Čehijas darba suņu audzētavas un tika atvests 2020.gadā. Abi suņi ir apmācīti, tiek trenēti vairākos sporta veidos, piedalās sacensībās, suņu izstādēs, kā arī dodas pārgājienos.

Janvāra vidū piedzima Latvijā pirmais Holandes aitu suņu metiens - 5 kucēni – 2 puikas un 3 meitenes. Kucēnu tēvs ir brīnišķīgs darba suns no Nīderlandes, kas ir apmācīts cilvēku meklēšanā. Daži kucēni ir pieejami.

Vairāk informācijas par Holandes aitu suņiem var uzzināt Nokes un Harpūnas Instagram kontā vai rakstot viņu saimniecei Agnesei.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!