Gludspalvainais retrīvers - maigs, elegants un apdomīgs
Gludspalvainais retrīvers - maigs, elegants un apdomīgs


Turpinot iepazīt suņu šķirnes, kuras Latvijā popularitāti iemantojušas pavisam nesen, šoreiz iepazīsim gludspalvaino retrīveru

Liepājniece Agnese Liepiņa ir saimniece gludspalvainā retrīvera dāmai Kimi (pilnais vārds: Wave of Love Jurajska Gwiazda), kura nesen pasaulē laidusi 7 brīnišķīgus kucēnus. (FCI Seaside Tails)

Gludspalvainais retrīvers

Nē, tas nav melns zeltainais retrīvers vai garspalvains labradors retrīvers, arī ne melns īru seters. Gludspalvainais retrīvers - vidēja izmēra, aktīvs, maigs un mīlestības pilns suns. Darba suns. Tie ir ļoti aktīvi, taču atbilstoši nodarbināti, mājās ir mierīgi. Lielisks sabiedrotais visai ģimenei - no sporta līdz dīvānam, no medībām līdz izstādēm, kā ar bērniem, tā senioriem un jebkuru citu ģimenes locekli. Milzu vēlme izdabāt saimniekam, viegli apmācāmi.

Kā jau retrīveram - mutē gandrīz vienmēr kaut kas ir, vai tās būs pienestas čības, padota TV pults, atnests medījums vai sastrādātas blēņas, tas būs atkarīgs no saimnieka un kopā pavadītā laika kvalitātes.

Citviet pazīstama šķirne, pie mums ir teju retums, nepelnīti nepamanīts un nenovērtēts. Salīdzinot ar plašāk pazīstamajiem zeltaino retrīveru un labradoru retrīveru, gludspalvainais retrīvers ir maigākas dabas, smalkākas uzbūves, elegantāks, apdomīgāks.

Darba suns

Gludspavainais retrīvers tika veidots darbam medībās, putnu padevei gan uz sauszemes, gan no ūdens. No turienes arī viņa daba redzama sadzīvē - mīl ūdeni, peldēt teju cauru gadu un milzu vēlmi visu pienest saimniekam, turklāt tas viss ar izcilu pārliecību, mieru un stabilitāti. Tieši viņu augstās darba kvalitātes ir tās, kas gludspalvaino retrīveru padara par lielisku ģimenes suni. Tas ir suns, kas var strādāt gan muitā, gan medībās, gan sportot, doties pārgājienos un gulēt dīvānā kopā ar saimnieku. Taču - nevajag baidīties no vārda “medības”. Retrīvera darbs medībās nav nedz kādu dzīt, nedz plēst utt., viņa uzdevums ir pienest, turklāt, pienest nesabojājot.

Kas jāņem vērā?

Dzīve kopā ar gludspalvaino retrīveru - tas nav sētas suns, arī ne voljēra un kur nu vēl ķēdes - nē, nē, nē. Tas ir suns, kam saimnieks ir viss, tam ir nepieciešams ciešs kontakts ar saimnieku. Daudz. Visur. Visu laiku. Toties, ar tādu suni ir ļoti ērti strādāt, sportot, atrasties sabiedrībā un publiskās vietās - jebkur un jebko, tas būs priecīgs iederēties saimnieka ikdienā. Meklējot un izvēloties kucēnu, svarīgi, lai vecākiem būtu veiktas veselības pārbaudes un vēlams (daudzviet arī obligāts, bet pie mums, diemžēl, tikai vēlams) arī darba pārbaudes, jo tieši tās visprecīzāk parāda vecāku temperamenta atbilstību šķirnes standartam.

Foto no Agneses privātā arhīva

Lēnām fletu Latvijā paliek ar vien vairāk, krietni mainījusies arī to atpazīstamība un pieejamība.

Kad meklējām savu kucēnu, mūsu reģionā īsti nebija ne izvēles, ne piedāvājuma. Tas gan bija jau vairākus gadus atpakaļ. Neskaitot kucēna meklēšanu un gaidīšanu, gludspalvainais retrīvers mūsu ģimenē ir aptuveni trīs ar pus gadus un nu jau arī esam sagaidījuši mūsu Kimi pirmos kucēnus. Kimi pirms došanās “dekrēta” atvaļinājumā bija sportiski aktīvākā fletu meitene Latvijā. Diemžēl, covid-ierobežojumi atcēla vairumu oficiālo ieskaites sacensību, bet treniņsacensībās Kimi uzrāda stabilus rezultātus savā klasē. Manuprāt, jebkura suņa saimniekam, jau plānojot kucēna iegādi, būtu jāpiedomā arī par kādu kopīgu hobiju. Gludspalvainais retrīvers der gandrīz jebkam - retrīveru darba apmācības/sports, terapija, dejas, paklausības sports, meklēšana (pazuduši cilvēki, neatļautas vielas muitā, ievainots medījums utt).

Kopīgas aktivitātes sniedz daudz priekšrocību sadzīvē ar suni. Kā pirmo gribētos minēt attiecības - kopīgas aktivitātes tās uzlabo, taču ne mazāk būtiski - kopīgas aktivitātes atrisina fiziskas slodzes nodrošinājumu un atkrīt jautājumi par liekās enerģijas novirzīšanu. Mūsu kucēnu abi vecāki ir vairāku valstu junioru un pieaugušo izstāžu čempioni, tēvs nu jau arī veterānu čempions. Abi vecāki ir ar lielisku, šķirnei raksturīgu, temperamentu un teicamu veselību. Tā pat vecāki ir arī strādājoši, sportojoši un lieliski ģimenes suņi. Kucēnu tēvs dzīvo Čehijā, taču dzimis - Zviedrijā.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!