Iepazīsties - Somu Lapzemes suns
Iepazīsties - Somu Lapzemes suns


Gadsimtiem ilgi sāmu iedzīvotāji Fennoskandijas ziemeļu daļās un Krievijā ir izmantojuši tāda tipa suņus kā Somijas Lapzemes suns. Tie tika izmantoti kā ziemeļbriežu gani un sargsuņi. Pirmo Lapzemes ganu suņu standartu 1945. gadā izveidoja Somijas Kennelklubs.

1967. gadā šķirnes nosaukums tika mainīts uz Lapzemes suns. 1970. gados šķirnes tips un īpašības stabilizējās, standarts tika vairākas reizes pārskatīts un šķirnes nosaukums 1993. gadā atkal tika mainīts uz Somu Lapzemes suns (Finnish Lapphund). Šķirne īsā laikā kļuva viendabīga un šodien ir ļoti populāra galvenokārt kā gimenes mīluļi un ganu suņi visā Somijā.

Somu Lapzemes suns ir vidēja izmēra suns ar špicam tipisko uzbūvi. Ideāls augums suņiem 49 cm, bet suņu dāmām 44 cm. Svars 18-21 kg.

Apmatojums ir bagātīgs, it īpaši suņiem ir biezas krēpes. Kažoks ir garš, mīksts un blīvs. Biezais kažoks labi pasargā no nelabvēlīgiem laika apstākļiem. Lai arī apmatojums ir bagātīgs, tas prasa tikai nelielu kopšanu. Ieteicams iknedēļas kažoka ķemmēšana visa gada garumā, izņemot apmatojuma maiņas laikā, kad var būt nepieciešama biežāka ķemmēšana.

Somu Lapzemes sunim ir ļoti dažādas krāsas. Šķirnes standartā ir atļauta jebkura krāsa, bet pamatkrāsai jābūt dominējošai. Citas krāsas apmatojums var būt uz galvas, kakla, krūtīm, vēdera, kājām un astes. Viena no visbiežāk sastopamajām krāsu kombinācijām ir melns suns ar brūnām kājām un brūnu masku. Pamatkrāsas var būt krēmkrāsa, melna, brūna, vai vilka krāsa.

Vidējais dzīves ilgums 12–15 gadi.

Foto no Daces Jansones privātā arhīva.

Somu Lapzemes suns ir ļoti draudzīgs gan ar cilvēkiem, gan citiem suņiem. Šī izcili iejūtīgā šķirne ir viena no draudzīgākajām. Somu Lapzemes suns ir ļoti inteliģents, viegli apmācāms, drosmīgs, mierīgs un paklausīgs. Šī šķirne ir izcili piedalījusies tādās aktivitātēs kā adžiliti, paklausības apmācība, rallija apmācībā, ganāmpulka ganīšanā un terapijā.

Pirmais Somu Lapzemes suns Latvijā tika ievests 2016.gada decembrī no Somijas. Šobrīd Latvijā zināmi vien 5 šīs šķirnes pārstāvji, un viena no laimīgajām saimniecēm ir Dace Jansone, kura nesen ieguvusi afiksu "Spitz Family". Daces ģimenē ir ne vien retais Somu Lapzemes suns Kaiku, bet arī Eirāzietis Junise. Pēc rūpīgas Somu lapzemes suņu šķirnes izpētes, 2018.gada jūnijā no Somijas mājās atveda Kaiku. "Spitz Family" drīzumā gaidāmi Somu Lapzemes suņu kucēni, kas būs pirmais metiens Latvijā.
 
Vairāk par šķirni uzziniet facebook lapā Spitz Family
© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!