Intelektuālais garspalvainais kollijs
Intelektuālais garspalvainais kollijs


Garspalvaino kolliju vēsture aizsākās pēc 1860. gada, kad tie parādījās Lielbritānijas galvaspilsētā: tie tika transportēti no Skotijas dzelzceļa būvniecības laikā. Aristokrātijas vidū kļuva moderni iegūt kolliju šķirnes suni, pateicoties karalienei Viktorijai, kuru pārsteidza viņu inteliģence un skaistums.

Pirmais vārds, kas nāk prātā, aprakstot šo suņu šķirni, - karaliska cieņa. Ar maigām un graciozām kustībām, ķermeņa uzbūve proporcionāla, muskuļotas ķepas, kažoks garš un biezs, gara, pūkaina aste un ļoti krāšņas krēpes un apkakle. Mandeļveida, slīpas acis ar inteliģentu izskatu, mazas ausis, šaura ķīļveida galva un īpašs, smaidošs purns atšķir šo suni no simtiem citu šķirņu.

Garspalvainie kolliji ir ne vairāk kā 61 cm augstumā, svars līdz 30 kg. Šīs šķirnes suņiem standartā atzītas tikai trīs krāsas: sabuļkrāsa (toņi no gaiši zeltaina līdz tumšam), trīskrāsains (melns ar dzeltenbrūniem marķējumiem uz kājām un galvas) un zila marmorkrāsa (tīra sudraba zila krāsa ar melniem plankumiem un svītraini un kastaņbrūni marķējumi uz kājām).

Kurtu asiņu klātbūtne DNS, visticamāk, noteica viņu neparasto veiklību un ātrumu, kā arī neuzticēšanos svešiniekiem. Garspalvainais kollijs neizrāda draudzīgumu pret svešiniekiem, bet nav arī agresīvs. 

Garspalvainie kolliji var lieliski dzīvot pilsētā, tikai jānodrošina ikdienas kustību deva, lai uzturētu viņu perfektā fiziskajā un garīgajā līdzsvarā. Šis ir lielisks ģimenes suns ar ļoti stabilu personību. Kopumā šīs šķirnes suņi ļoti labi sadzīvo ar citiem dzīvniekiem un bērniem, taču ar tiem jāiepazīstina agrīnā vecumā. Tas nesaplēsīs jūsu māju gabalos un nedziedās dziesmas jūsu kaimiņiem. Garspalvainais kollijs - ļoti ērts suns visu mūžu.

Garspalvainais kollijs ir ļoti viegli apmācāms, - komandas un jebkuru triku apgūst ātri. Ar kolliju var nodarboties ar paklausību, triku apmācību, dejām ar suni, ganībām un pat adžiliti.

Viena no spilgtākajām iezīmēm ir izteiksmīgums. Viņš izmanto veselu virkni žestu, kustību un triku, lai jūs zinātu, kādā noskaņojumā viņš ir un kādas viņam ir vēlmes, un to pavada ļoti dažādas skaņas. Vilnas ķemmēšana ir meditatīva procedūra, un, izlaižot vilnu caur pirkstiem, jūs sajutīsiet patiesu baudu.

Foto: Irina Kuprijanova

Irina Gareviča-Jureviča ir garspalvaino kolliju audzētāja - afiks IRSEDGARD (LKF/FCI), kura savu pirmo šīs šķirnes kucēnu atveda 2015. gadā no Lietuvas - lieliskais Atoss (ATAS VEJO VAIKAI). Sākotnēji Irinai nebija plānu nodarboties ar audzēšanas aktivitātēm, bet Atoss bija tik labs šķirnes pārstāvis, ka nolēma viņu parādīt izstādē, un tagad viņam ir Starptautiskā čempiona tituls un skaisti pēcnācēji. 2018. gadā Irinas ģimenei pievienojās Lipa no pazīstamās Latvijas audzētavas RISING LIGHT un tā aizsākās audzēšanas darbība. Tagad Irinai ir 3 vaislas suņi un viens mājas mīlulis: Atos-ATAS VEJO VAIKAI, Lipa - RISING LIGHT OLYMPIC GIRL, Daria - DEAR SKY SWALLOW IRSEDGARD, Tykovka - RISING LIGHT ROYAL WILL.

Šā gada martā Lipai piedzima 8 skaisti kucēni: 3 tumši sabuļkrāsas un 2 trīskrāsu puisīši, un 3 tumšas sabuļkrāsas meitenītes. Vecāki ar veselības pārbaudēm: klīniski tīras acis, lielisks rezultāts locītavu displāzijai AA 00, un abi vecāki izturējuši pārbaudi uz ganu instinkta esamību, kucēnu mammai arī ģenētiskais tests uz deģeneratīvu mielopātija - vesels, turklāt kucēnu vecāki ir dažādu valstu multičempioni, bet kucēnu māte ir arī starptautiskā skaistuma čempione. Kucēni ar lielisku psihi un labu veselību būs gatavi iepriecināt savus topošos saimniekus. Šobrīd pieejami daži tumši sabuļkrāsas kucēni - gan puisīši, gan meitenītes. 

Lai uzzinātu vairāk par šķirni, kā arī pieejamiem kollija kucēniem, aicinām sazināties ar audzētāju Irinu:

Audzētāja Irina Gareviča-Jureviča ir Latvijas Aitu un Ganu Suņu Audzētāju kluba (LAGSAK) biedrs. LAGSAK dibināts 2007.gadā un pieņemts Latvijas kinoloģiskās federācijas sastāvā. 

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!