Joko. Topošais suns - pavadonis
Joko. Topošais suns - pavadonis


Saka, ka suns ir cilvēka labākais draugs. Bet suns - pavadonis ir kaut kas vēl vairāk – cilvēka labākais draugs, sirdsdraugs, acuraugs un pat sargeņģelis vienā. Tomēr, kā jau ar visu labo šajā pasaulē, arī suņu - pavadoņu Latvijā pietrūkst. 

Servisa suņu biedrība TEODORS šogad uzsāka projektu „Acis iet skolā". Ikviens var sekot līdzi projekta galvenajai varonei – 8 mēnešus vecajai labradoru šķirnes sunītei Joko. Joko ir visi priekšnoteikumi, lai kļūtu par palīgu kādam cilvēkam ar redzes invaliditāti. Lai to sasniegtu, priekšā vēl ir smags, neatlaidīgs un arī finansiāli prasīgs darbs.

Projekts „Acis iet skolā" vēlas savākt suņa pavadoņa apmācībai nepieciešamos līdzekļus un izglītot sabiedrību par servisa suņu audzināšanu un nozīmību. Projekts ļaus sekot Joko skolas gaitām un iepazīties ar cilvēkiem ar redzes invaliditāti, kuriem suņi-pavadoņi palīdz veikt daudzas mums, redzīgajiem, ikdienišķas un pašsaprotamas darbības. Suns pavadonis atrod un iedod rokās priekšmetus (nokritušas atslēgas, balto spieķi, čības), palīdz droši nokļūt darbavietā un atpakaļ mājās, palīdz iekāpt transportā, atrast veikalu, citiem vārdiem – palīdz dzīvot.

Latvijā suņus pavadoņus redz salīdzinoši reti, taču tie varētu palīdzēt simtiem neredzīgu cilvēku. Šobrīd Latvijā ir 9478 cilvēki ar redzes traucējumiem. Pēc Lauksaimniecības datu centra datiem šobrīd reģistrēti tikai 14 suņi pavadoņi. Tas nozīmē, ka uz 677 cilvēkiem ir tikai viens suns-pavadonis (šie ir pēdējie atjaunotie dati). Divpadsmit no reģistrētajiem suņiem-pavadoņiem ir sagatavojusi biedrība TEODORS, tie šobrīd veiksmīgi pilda dienesta pienākumus.

Projekta mērķis ir iegūt vismaz 20 000 eiro, lai izaudzinātu, apmācītu un reģistrētu vēl 2 servisa suņus. Lai sagatavotu vienu šādu suni, apmācībai un aprūpei jāvelta ne mazāk kā 2,5 gadi un viena suņa patiesās izmaksas ir 25 000 eiro, taču ar Servisa suņu biedrības TEODORS kinologu un brīvprātīgo darbu atbalstu, suņus iespējams sagatavot par minēto summu.

Aicinām arī uzņēmumus būt sociāli atbildīgiem. Mājas lapā ir iespējams iepazīties ar trīs dažādiem piedāvājumiem.

Ar „Acis iet skolā" aktivitātēm var iepazīties Facebook lapā Acis iet skolā, Joko ikdienas gaitām sekot līdzi vari Instagram @acisietskola, kā arī mājas lapā www.acisietskola.lv.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!