Komondors - milzīgais ungāru aitu suns ar drediem
Komondors - milzīgais ungāru aitu suns ar drediem


Šoreiz piedāvājam iepazīties ar suņu šķirni, kuras pārstāvju skaits Latvijā skaitāms burtiski uz vienas rokas pirkstiem - Komondors jeb Ungāru aitu suns.

Lielākā daļa cilvēku ungāru ganu dzīvē nav redzējuši. Un nav nekāds brīnums, jo visā pasaulē ir vien aptuveni 10 tūkstoši šīs šķirnes suņu. Ungāru aitu suns ir viens no lielākajiem suņiem pasaulē: tēviņu skausta augstums pārsniedz 80 cm, un garais baltais kažoks, kas saritināts oriģinālās auklās, padara suni vēl masīvāku. Lielākā daļa no visiem dredainajiem suņiem mūsdienās, protams, dzīvo Ungārijā. Zinātnieki uzskata, ka komondors ir vairāku seno ganu un vilku šķirņu krustošanas rezultāts. Ungāriem ir leģenda, kas vēsta, ka komondors parādījās vilka un aitas "laulības" rezultātā. Komondori ir viena no vecākajām suņu šķirnēm. Mūsdienu ungāru aitu suņu senči droši pasargāja aitas un kazas no bīstamiem plēsējiem: vilkiem, lāčiem un pat zagļiem. Spēcīgās komondora "auklas" aizsargā dzīvnieku no kodumiem un brūcēm. Suns nebaidās no lietus un vēja, kā arī zemas temperatūras - vilnas pārvalks labi saglabā komondora iekšējo siltumu un nelaiž cauri aukstumu. Šis ir lielisks darba sargsuns, lieliski pielāgojas dzīvei pilsētvidē. Komondori ļoti labi pielāgojas aitu ganu darbam: pateicoties vilnai, tas pielāgojas aitu ganāmpulkam. Interesanti, ka darba uzdevumā komondori vienmēr paliek kopā ar savu ganāmpulku, neļaujot plēsējam viņu aiznest vajāšanā.
Komondora raksturs ir mierīgs un stabils suns. Viņi ir labi paklausībā un ātri apgūst jaunas prasmes. Ungāru aitu suns paklausa pavēlēm, bet īstajā laikā var pieņemt lēmumus pats. "Suņu karalis" ir jauks pat pret savvaļas dzīvniekiem, pret vilkiem, ja tie, protams, viņam neuzbrūk; tomēr, ja vilks uzbrūk cilvēkam vai aitu un aunu ganāmpulkam, suns ir gatavs uzbrucēju atvairīt. Labākais veids, kā apmācīt komondoru, ir rotaļīgā veidā.
Audzētavā Evaland šī brīnišķīgā šķirne tika iegūta 2018. gadā no Čehijas audzētavas un atvesta uz Latviju. Tas bija kucēns vārdā EIRA DOLMAR Z ALKAZARU. Šķirne tika noskatīta jau senāk, bet sirdis atkausēja Pasaules čempionātā 2017.gadā redzētie suņi. Liela loma šīs šķirnes iegādē bija tam, ka Evaland audzētavas saimnieku fermā ir aitas un kazas. Audzētavas DOLMAR Z ALKAZARU suņi nes darba līnijas, kas nozīmē, ka atvestajam kucēnam būs garantēta lieliska fiziskā un emocionālā stresa noturība un spēs parādīt visas viņas darba īpašības, kas raksturīgas kucēna ģenētikai. Latvijā bez Eiras reģistrēti tikai 4 komondora šķirnes suņi. Audzētavā Evaland 2021.gada 7.decembrī piedzimuši 7 pirmie komondora kucēni Baltijā un īpašniece cer, ka piesaistīs šīs apbrīnojamās šķirnes cienītāju uzmanību! Ģimene, kurā dzīvo komondori, viņiem kļūst par ganāmpulku, kuru viņi patiesi mīl un uzticīgi aizsargā.

Foto no Evaland audzētavas arhīva 

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!