Latvijā radīta inovatīva cilmes šūnu terapija dzīvniekiem
Latvijā radīta inovatīva cilmes šūnu terapija dzīvniekiem


Sadarbībā ar Latvijas vadošajiem šūnu bioloģijas ekspertiem un Jelgavas Veterinārmedicīnas klīnikas speciālistiem pavisam nesen tika radīts Ziemeļeiropā unikāls produkts – cilmes šūnu terapija suņiem.  Cilmes šūnu terapija ir revolucinonārs slimības un traumu ārstēšanas veids, kas dabiski ļauj aizvietot bojātās šūnas ar jaunām un veselām šūnām. Latvijā izstrādātais produkts ir vērsts uz visā pasaulē aktuālu problēmu – suņu artrīta ārstēšanu.

Produkta radītāji, uzņēmums Medrego, skaidro, ka tirgus izpēte un tehnoloģijas attīstīšana notiek jau vairākus gadus. Sākotnēji tirgū tika laists preperāts, kas palīdz ārstēt zirgu cīpslu, saišu un locītavu traumas. Šāda terapija jau ir palīdzējusi Bahreinas karaļa un Apvienoto Arābu Emirātu šeihu zirgiem.

Dzīvniekiem artrīts un locītavu sāpes ir tik pat polulāra problēma kā cilvēkiem. Jaunais preperāts dzīvnieku īpašniekiem sniedz nebijušu iespēju uzlabot četrkājaino mīluļu dzīves kvalitāti.

Kas ir dzīvnieku artrīts?

Artrīts ir sāpīga un progresējoša locītavu slimība, kas, gluži kā cilvēkiem, arī dzīvniekiem sagādā ne mazumu sāpju un citu problēmu. Pasaules statistikas dati liecina, ka ar artrītu sirgst teju piektā daļa suņu. Savukārt lielo suņu šķirņu (piemēram, labradori retrīveri, bernes ganu suņi, rotveileri, ņūfaundlendi, vācu aitu suņi, sanbernāri u.c.) vidū artrītam dzīves gaitā ir pakļauti līdz pat 80% suņu.

Lai arī visbiežāk artrīts piemīt vecākiem suņiem, artrīts var tāpat skart arī jaunākus dzīvniekus, jo īpaši tādus, kuriem ir ģenētiska nosliece attīstīt šo slimību.

Kā atpazīt suņu artrītu?

Līdzīgi kā cilvēkiem, arī suņiem artrīts var radīt spēcīgas sāpes, kā arī drastiski samazināt mūsu četrkājaino mīluļu spēju kustēties. Taču ņemot vērā to, ka artrīts ir progresīva slimība, sākotnējās slimības pazīmes var būt grūti pamanīt – tās parasti uzrodas pakāpeniski un ar laiku lēnām pasliktinās.

Viena no suņa artrīta pazīmēm – dzīvnieks ar laiku kļūst mazāk aktīvs. Tāpat sunim var parādīties klibošanas pazīmes. Šie simptomi pasliktinās aukstākos laikapstākļos vai arī laikā, kad dzīvnieks ir ilgstošu laika periodu ir neaktīvs. Tāpat eksistē vēl virkne citu pazīmju, kas var liecināt par suņa artrītu, tostarp:

 • klibošana;
 • ierobežota aktivitāte, piemēram, atteikšanās no aktīvām rotaļām u.c.;
 • grūtības uzkāpt pa kāpnēm, ielekt mašīnā, gultā u.c.;
 • neveiklums;
 • grūtības atrast ērtu stāvokli vai vietu, kur sēdēt, gulēt;
 • stīvums kājās (īpaši no rītiem vai pēc gulēšanas);
 • atpalikšana pastaigās;
 • sāpošo locītavu košana vai laizīšana;
 • smilkstēšana vai agresija, kas rodas, pieskaroties locītavām;
 • apetītes samazināšanās;
 • redzamas locītavu deformācijas;
 • izmaiņas gaitā – pastiprinātas rūpes par kādu no ķepām;
 • pastiprināta miegainība;
 • nomāktums, apātija, depresija.

Climes šūnu terapija suņiem kā risinājums artrīta ārstēšanā

Kā atzīst uzņēmuma Medrego speciālisti, suņu artrīta ārstniecība ir ļoti sarežģīta. Lielā daļā gadījumu sunim tiek doti pretsāpju medikamenti. Dažos gadījumos var tikt norīkota medicīniskā uztura diēta ar mērķi izveidot no jauna trūkstošo kaulu masu. Tā var palēnināt slimības progresu, taču tas neapstādinās slimības progresu pilnībā.

Pēdējo gadu laikā par cilmes šūnām tiek dzirdēts arvien plašāk visā pasaules mērogā. Reģeneratīvā medicīna rada arvien jaunas iespējas kā cilvēku, tā arī veterinārajā medicīnā. Lai arī cilmes šūnu terapija dzīvnieku ārstēšanā tiek pielietota jau kopš 2003. gada, tieši pēdējos gados tā ir demonstrējusi īpaši veiksmīgus rezultātus suņu un zirgu locītavu slimību ārstēšanā.

Pēc pētnieku un veterinārārstu sniegtajiem datiem, cilmes šūnu terapija suņu artrīta ārstēšanā sasniedz līdz pat 90% veiksmīga iznākuma līmeni.

Kā strādā Medrego radītā suņu cilmes šūnu terapija?

Cilmes šūnu terapijas aktīvā sastāvdaļa ir mezenhimālās cilmes šūnas – tās ir pieaugušas multipotentās cilmes šūnas, kurām piemīt potenciāls reģenerēt dažādus mīkstos audus, kā arī skrimšļus un locītavas, neveidojot rētaudus. Tāpat tām piemīt arī pretiekaisuma efekts.

Medrego suņu cilmes šūnu terapijas gadījumā, šīs aktīvās cilmes šūnas tiek iegūtas no donora (allogēnās cilmes šūnas) vai no paša pacienta suņa (autologās cilmes šūnas).

Iegūtās šūnas, saskaņā ar izstrādātu protokolu, speciālistu uzraudzībā, tiek apstrādātas laboratorijā. Rezultātā tiek iegūta šūnu terapijas deva, kas satur no 3 līdz 10 miljoniem šūnu.

Šūnu terapijas deva tiek injicēta sāpes izraisošajā, problemātiskajā vietā, kur cilmes šūnas “transformējas” par organismam nepieciešamajām šūnām un palīdz bojātos audus vai kaulus.

Tehnoloģijas nākotnes potenciāls

Daudzi eksperti ir vienisprātis ka cilmes šūnu terapija ir nākotnes risinājums. Pētījumos ir pierādīta drošība un efektivitāte artrīta, skrimšļu un saišu slimību ārstēšanas procesā.

Lai arī cilmes šūnu terapija negarantē pilnīgu artrīta progresijas apturēšanu, tā ne tikai likvidē sāpes, bet potenciāli atjauno bojāto vietu līdz brīdim, kad tā vairs nesagādā problēmas. Tādējādi ievērojami tiek uzlabota jūsu četrkājainā mīluļa ikdiena un dzīves kopējā kvalitāte.

Uzņēmums Medrego ir vienīgais šāda veida biotehnoloģiju produkta ražotājs Ziemeļeiropā ar pārstāvniecībām Īrijā un Spānijā. Pašreiz suņu jomas produkts tiek piedāvāts tikai Baltijas valstu klīnikām, bet jau tuvākā laikā tiks uzsākta tā eksportēšana.

Pašreiz uzņēmums Medrego veic suņu artrīta pacientu grupas novērojumu sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes klīniku. Ja vēlaties uzzināt vairāk par tehnoloģiju vai pieteikt savu mīluli šajā pētījumā, lūdzu sazinies ar uzņēmumu Medrego.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!