Lēta vai dārga barība mīlulim – kāda atšķirība?
Lēta vai dārga barība mīlulim – kāda atšķirība?


Gan zooveikalu, gan pārtikas veikalu mājdzīvnieku sadaļu plaukti vai plīst no suņu barības daudzuma un dažādības. Atšķirīgs barību sastāvs, zīmoli un cenas – te apjukt var ne vien jaunais suņa saimnieks, bet arī jau pieredzējušajiem var gadīties apmulst. Šajā rakstā kopā ar produktu speciālistu Jāni Gruntmani centīsimies rast atbildes uz jautājumiem – kas veido dzīvnieku barības cenu? Kā un kāpēc tās atšķiras, un kuru tad vislabāk izvēlēties savam mīlulim?

Produktu speciālists Jānis Gruntmanis norāda, ka galvenā un būtiskākā atšķirība starp dažādu cenu barībām ir tā, ka dārgā barība ir sabalansēta – tajā ir viss sunim nepieciešamais daudzums ogļhidrātu, proteīnu, vitamīnu, tauku un minerālvielu.

Attiecīgi pilnvērtīgā, sabalansētā barībā būs:

 • olbaltumvielas (proteīni) – piedalās augšanas, muskuļu attīstības un organisma atjaunošanās procesos un pilda organisma aizsargfunkcijas;
 • vitamīni – nepieciešami organisma funkcionēšanai un vielmaiņas procesiem;
 • tauki – nodrošina A, D, E un K vitamīnu uzsūkšanos, uzlabo ādas un apmatojuma veselību;
 • ogļhidrāti – galvenais organisma enerģijas avots;
 • minerālvielas – nepieciešamas kaulu un locītavu attīstībai, smadzeņu darbībai, asins ķermenīšu veidošanai.

“Suņu saimnieku vidū valda uzskats, ka dzīvnieka barībā svarīgākais ir gaļa. Protams, tā ir svarīga, bet tomēr tas nebūt nav viss, kas nepieciešams suņa veselībai. Gaļā nav ogļhidrātu un dažādu vitamīnu, piemēram, kalcijs, kas būtisks veselīga organisma normālai funkcionēšanai un attīstībai,” stāsta Jānis Gruntmanis.

Zemas kvalitātes barībās visbiežāk kādas no mīlulim nepieciešamajām vielām nav vispār, bet tās, kuras ir, var nebūt sabalansētas – tātad atbilstošas viņa vajadzībām.

Foto: Gints Bāliņš

Svarīga arī izejmateriālu kvalitāte

Diemžēl par izejmateriālu kvalitāti uz iepakojuma nebūs iespējams pārliecināties, taču jāņem vērā, ka lētākās barībās izejmateriāli var būt nekvalitatīvi, tostarp sintētiski radīti, tādējādi pagarinot barības derīguma termiņu un samazinot ražošanas izmaksas. Tāpat zemas kvalitātes barības var saturēt lielu daudzumu uzturā neizmantojamu graudaugu, kas apsmidzināti ar pesticīdiem.

Tātad zemas kvalitātes barība visbiežāk:

 • satur dzīvnieku subproduktus - ādu, nagus, skrimšļus, ragus;
 • pagatavota no nekvalitatīviem izejmateriāliem;
 • tiek ražota augstā temperatūrā, kā rezultātā iet bojā vērtīgas vielas;
 • tiek pievienoti spēcīgi garšas pastiprinātāji un krāsvielas;
 • tiek izmantots liels daudzums graudaugu.

“Jāņem vērā, ka ar dzīvnieku uzturu ir tāpat kā ar cilvēku – jo nekvalitatīvāka barība tiek uzņemta, jo vairāk veselības problēmu var rasties,” stāsta Jānis Gruntmanis. Šīs problēmas nerodas uzreiz, bet ilgstoši patērējot sliktu pārtiku, organismā sāk trūkt svarīgās uzturvielas. “Jā, dzīvnieks nepateiks, kā viņš jūtas, bet pirmās izmaiņas saimnieks varēs kontatēt apmatojuma un zobu veselībā, mīluļa svarā un izkārnījumos.”

Savukārt, ja suns tiek barots ar profesionālu, augstas klases barību, tam ir preventīvs efekts – dzīvniekam saņemot visas nepieciešamās uzturvielas atbilstošā daudzumā, ir mazāka iespēja iedzīvoties veselības problēmās. Augstvērtīga barība – tas ir ieguldījums mīluļa veselībā, dzīves ilgumā un kvalitātē!

Sabalansētas barības priekšrocības:

 • veselīgs un spīdīgs mīluļa kažoks;
 • mitrināta āda;
 • veselīga fiziskā forma;
 • organisms ir saņēmis visas nepieciešamās vielas;
 • retāk jāapmeklē veterinārārsts;
 • iespēja plānot izdevumus, jo sabalansētu uzturu var sadalīt dienas devās.

Foto: Jānis Škapars

Kvalitatīva barība – iespēja plānot izdevumus

“Maldīgs ir priekšstats, ka kvalitatīvas barības ir dārgas,” norāda produktu speciālists Jānis Gruntmanis. Tā kā visas profesionālās barības ir sabalansētas, katrai no tām ir ieteicamās dienas devas, pēc kurām vadoties, suns saņems visu diennaktī nepieciešamo. Protams, ir suņi, kas var apēst ļoti daudz un ēdīs, kamēr vien būs ko ēst, tāpēc barība var sanākt dārga, ja saimnieks dzīvnieku baro neatbilstoši norādījumiem uz tās iepakojuma. Savukārt, ievērojot noteiktās porcijas, barība pietiks ilgākam laikam, un šos izdevumus būs iespējams plānot. 

Vidēja izmēra sunim (~20kg) dienā nepieciešami 250 līdz 300 grami barības. Iespējams, ka tas izklausās maz un suns prasīs vēl, bet, ja viņam tiek dota sabalansēta barība, tad jāņem vērā – ražotājs ir noteicis, ka tieši tik viņam dienā ir nepieciešams un ne vairāk. Tātad, šajā gadījumā, ja iepakojums ir 18 kilogrami, barība pietiks vismaz diviem mēnešiem.

Rakstu sagatavoja:
Hill's Pet Nutrition

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!