Līdzsvarotais Bavārijas asinspēdu dzinējsuns
Līdzsvarotais Bavārijas asinspēdu dzinējsuns


Lieliskie mednieku palīgi, kuri palīdz atrast ievainotu medījumu - Bavārijas asinspēdu dzinējsuņi

Pat precīza šāviena rezultātā, dzīvnieks reti paliek uz vietas, parasti tas pārvar vismaz pāris desmitus vai simtus metru. Savākt ievainotu medījumu, ir katra mednieka gods. Ievainoti dzīvnieki, īpaši lielie pārnadži, var būt ļoti bīstami, un cilvēkiem nepiemīt tādas maņas, lai spētu patstāvīgi medījumu sameklēt. Lai meklēšanas process kļūtu vieglāks un drošāks, radās asinspēdu dzinējsuņi.

Bavārijas asinspēdu dzinējsuņi radās pēc 1870.gada, no Hanoveras asinspēdu dzinējsuņiem, kas ir lielāki un masīvāki, un tāpēc nespēj strādāt Bavārijas kalnainajā apvidū.

No citiem asinspēdu dzinējsuņiem bavārieši atšķiras ar kalsnu, bet ļoti spēcīgu miesasbūvi. Lai veiksmīgi strādātu kalnienēs, bavāriešiem piemīt noteiktas īpašības:

  1. izcila oža;
  2. mazs izmērs, spēja veikli manevrēt;
  3. asinspēdu dzen nevis degunu iedūris zemē, izsekojot dzīvnieku pēdu pa pēdai, bet gan periodiski paceļ galvu un osta gaisu, tādā veidā izvēlas īsāko ceļu starp klints bluķiem;
  4. nesteidzas tikt pie dzīvnieka pirmais, bavārietis gaida saimnieku un dara zināmu savu atrašanās vietu.

Bavārijas asinspēdu dzinējsuņi ir nedaudz mazāki par vidēja izmēra suni, īsspalvaini un viegli kopjami. „Sausas” uzbūves suņi bez jebkādām „mitruma” pazīmēm – bez izvērstām, karājošām lūpām, ar piegulošiem plakstiņiem, bez liela daudzuma liekās ādas. Jebkāda brūna, sarkana toņa, bet ar obligātu melnu sejas masku.

Bavārijas asinspēdu dzinējsuņiem ir ļoti stabila nervu sistēma, jo pat mazākais uzbudinājums traucē strādāt pa asinspēdu. Šie suņi strādā lēni un līdzsvaroti. Bavārieši lieliski satiek ar bērniem un citiem dzīvniekiem, jo šīs šķirnes pārstāvji nekad un nekādā gadījumā nav agresīvi. Tie ir pašpārliecināti, viegli apmācāmi, nav bailīgi, bet saprātīgi. Ļoti pieķeras saimniekam.

Ģenētiskas slimības netiek novērotas. Tiek veiktas locītavu displāzijas un acu pārbaudes. Biežākās veselības problēmas ir gūtās traumas – lūzumi, brūces, sastiepumi, u.c. – iegūti lielas aktivitātes vai medību rezultātā. Ja ir labs uzturs un dzīves apstākļi, gandrīz nekad neslimo.

Foto no Ivetas un Matīsa Vaivaru privātā arhīva

Lai gan Bavārijas asinspēdu dzinējsuņi nav lieli, ir ārkārtīgi jauki, mīļi un uzticami, jāatceras, ka viņi tomēr ir un paliek medību suņi. Īsteno šo suņu vērtību un jaukumu var izbaudīt vienīgi medībās. 

Mīti un kļūdaini pieņēmumi:

  1. „Ja dzinējsuns, tātad bēg” – Nē, bavārieši ir asinspēdu dzinējsuņi, to darbība un raksturs radikāli atšķiras no dzinējsuņiem un viņiem nav ģenētiskas tieksmes aizbēgt. Suņa uzvedība ir ģenētikas, audzināšanas un uzturēšanas rezultāts.
  2. „Ja strādā gan ar apakšējo, gan ar augšējo ožu un neiet precīzi pa pēdai, tātad slikti strādā” – Bavārijas asinspēdu dzinējsuņi vēsturiski ir radīti strādāt tādos apstākļos, kur nepieciešams meklēt ar paceltu galvu un izvēlēties iet pa īsāko ceļu. Bavārietis drīkst iet pa taisnāko ceļu un strādāt ar augšējo ožu, jo šai šķirnei tas ir pareizi.
  3. „Pēc sterilizācijas medību spējas samazinās” – Sterilizācija un kastrācija nekādā veidā neietekmē darba spējas.

Iveta Vaivare ar vīru Matīsu ir Bavārijas asinspēdu dzinējsuņu audzētavas „Vaivaru Dziņas” īpašnieki. No nosaukuma izrietošie vārdi ir ar nozīmi, „Vaivaru” - ņemts no īpašnieku uzvārda, vārds „Dziņas” nozīmē milzīgu tieksmi un vēlēšanos. "Tā ir mūsu vēlēšanās un tieksme piekopt kvalitatīvus šķirnes pārstāvjus, veicināt darba, eksterjera un rakstura īpašību uzlabošanos un popularizēt šķirni," stāsta Iveta.

"Mūsu audzētavas aizsācēja ir Gaja, pilnā vārdā Gaja Iš Minijos Slenio. Viņa ir no Lietuvas un ienāca mūsu ģimenē gandrīz pirms 6 gadiem. Gaja ir izcils palīgs medībās, vairāk kā 15 titulu īpašniece un 2 metienu laimīga māmiņa," turpina Iveta.

"Līdz šim viņa bija mūsu vienīgais bavārietis, bet šogad viss mainījās. 2021.gada decembrī pie mums atbrauca brīnisķīga meitene no Krievijas - Nala, pilnā vārdā Krasivaya Schaslivaya Zhizn Dzejn. Mēs varam lepoties arī ar to, ka kucēni no mūsu audzētavas "Vaivaru Dziņas" nonākuši vislabākajās ģimenēs un mūsu sirdis var būt mierīgas, jo viņus tur mīl. Starp viņiem ir lieliski mednieki, daudzu valstu čempioni un 2021.gada jaunais pasaules uzvarētājs.

Šie brīnišķīgie suņi ir mūsu vislabākie draugi. Viņi iemācīja mums pacietību un mīlestību, par spīti visam," dalās Iveta Vaivare.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!