Nopietnais Austrumeiropas aitu suns
Nopietnais Austrumeiropas aitu suns


Latvijā aizvien ienāk retas suņu šķirnes un viena no tām, kas paliek arvien populārāka, ir Austrumeiropas aitu suns.

Viena no laimīgajām īpašniecēm ir Diāna Roberta, kas savu pirmo Austrumeiropas aitu suni Aleksu ir ievedusi no Igaunijas 2017.gadā.  Aleksas vecāki ir slavenu Krievijas audzētavu pārstavji – Lagvardia Dobrynya Nikitich un Monsher Virsal Toyota. Diānai un Aleksai kopā būšanas laiks ir devis neatveramu pieredzi un daudz jaunu iespaidu, kopā dzīvojot un mācoties. Cītīgi darbojoties kopā notikusi gatavošanās paklausības eksāmeniem – BH, visu trīs līmeņu VPK (vispārējās paklausības kurss), kā arī aizsardzības darbs – PD, kur rezultātā tika nokārtoti visi eksāmeni un saņemti sertifikāfi no Latvijas Kinoloģiskās federācijas. Protams, arī izstādes nav gājušas secen. Aleksa ir LV, EST, LT un BALT čempione. 2021. gada sākumā ģimenei pievienojās jauns šīs šķirnes pārstāvis – Rytu Magija Black Boss, kas arī jau uzsācis savus treniņus paklausībā un aizsardzībā.

Maija sākumā Diānas ģimene kļuva par 8 ģimenes locekļiem bagātāka, jo Aleksa kļuva par māmiņu 4 suņu meitiņām un 4 puisīšiem. (Aleksas ikdienai varat sekot līdzi instagram kontā @robertas_argos_veo . )

Austrumeiropas aitu suns arvien vairāk iegūst savu popularitāti Eiropas valstīs. Šī universālā suņu šķirne var tikt izmantota dažādos veidos – gan kā ģimenes draugs, kompanjons, tā arī lieliski tiek izmantoti darbam dienestā - policijā, robežsardzē, kā arī apsardzes uzņēmumos u.c. Šīs šķirnes pārstāvji ir viegli apmācāmi, lojāli, inteliģenti, to vēlme strādāt un izpatikt saimniekam ir nenogurdināma.

Austrumeiropas aitu suns ir samērā jauna šķirne, darbs pie šīs šķirnes izveidošanas sākās ap 20.gs 30.gadiem, kur pamatā tika izmantoti lieliski pārstāvji no Vācu aitu suņiem. Pirmais šķirnes standarts tika apstiprināts 1964.gadā PSRS Kinoloģiskajā padomē. Kopš tā laika šķirnes standarts ir mainīts vairākas reizes. Pēdējās izmaiņas uz doto brīdi pieņemtas Krievijas Kinoloģiskās Federācijas standartu komisijas sēdē 15.10.2014.

Foto: SV Fotografe

Austrumeiropas aitu suns ir mēreni izstiepts suns, augumā virs vidējā. Vīriešu kārtas pārstāvji ir augumā līdz 72cm, sieviešu kārtas pārstāves augumā līdz 68cm. Svars suņiem ap 50-60kg, kucēm 40-50kg. Lielākoties Austrumeiropas aitu suņi ir ar proporcionālu muskuļu reljefu, kas arī atkarīgs no katra konkrētā suņa fiziskās attīstības. Ausis stāvošas, korpusa muguras līnija samērā līdzena, taisna. Kustības brīvas un labi sabalansētas. Tipiska gaita - viegls riksis ar spēcīgiem grūdieniem. Apmatojums taisns, vidēja garuma, piegulošs, piemērots jebkuriem laikapstākļiem. Krāsojums var būt dažāds:  sedlots ar masku uz izteikti gaišāka fona, melns, melni lāsumains, kā arī zonāri-pelēks un zonāri ruds.

Iegādājoties šīs šķirnes pārstāvi, jāapzinās, ka šis ir nopietns suns un apmācība ir nepieciešama. Kā arī tā noteikti uzlabo savstarpējo mijiedarbību starp suni un saimnieku, jo apmācības rezultātā abi iemācās pareizi un saskaņoti komunicēt savā starpā.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!