Roņu mazuļi pludmalē - apbrīno, bet neaiztiec!
Roņu mazuļi pludmalē - apbrīno, bet neaiztiec!


Ziemā uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošajiem ledus laukiem dzimst pelēko roņu mazuļi. Martā un aprīlī daži no tiem nokļūst līdz Latvijas pludmalei peldus vai retos gadījumos uz dreifējošiem ledus gabaliem. Lielākoties šie mazuļi ir iznākuši liedagā sasildīties un atpūsties. Liedaga roņi nereti ir interesanti ne tikai cilvēkiem, bet arī suņiem, kas ir lielākais drauds roņu izdzīvošanai uz sauszemes. 

Lai gan pēdējo gadu statistika liecina par pozitīvu tendenci, tomēr ik gadu Dabas aizsardzības pārvalde saņem ziņojumus par sakostiem roņu mazuļiem. Piemēram, 2020. gada pavasarī Pārvaldes inspektori speciālistu aprūpei Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā (turpmāk – Zoodārzs) nogādāja 18 suņu sakostus roņu mazuļus, diemžēl nevienu izglābt neizdevās. 2021. gadā saņēmām teju 500 zvanus par liedagā konstatētajiem roņu mazuļiem, kopumā uz Zoodārzu tika nogādāti trīs savainoti roņi. Tie visi tika atveseļoti un pēcāk palaisti atpakaļ jūrā. Turklāt pievienotie raidītāji apliecināja, ka roņi ļoti ātri un labi iejutās savvaļas dzīvē. Pērn tika novērots, ka sabiedrība aktīvi sociālajos tīklos konsultēja viens otru par pareizu rīcību, rezultātā Pārvalde saņēma vien 250 zvanu un uz Zoodārzu nogādāja 4 savainotus ronēnus.  

Vēršam uzmanību, ka šāda suņu interese un tuvošanās ronēniem apdraud ne tikai roņus, bet arī pašus suņus - roņi var pārnēsāt slimības, kas ir bīstamas gan mājdzīvniekam, gan cilvēkam. Roņiem ir arī īpaši asi zobi un aizstāvoties tie var nopietni ievainot iespējamo uzbrucēju.  

Tā kā suņu atrašanos pludmalē pie pavadas nosaka arī normatīvie akti, aicinām tos ņemt vērā, lai gan šajā, gan turpmākajos gados, netiktu sakosts neviens roņu mazulis.  

Suņu atrašanos pludmalē bez pavadas ierobežo vairāki normatīvie akti, tostarp: 

  1. Ministru kabineta 04.04.2006. noteikumu Nr. 266 "Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai" 12., 13. un 14. pants.  
  2. Ministru kabineta 10.01.2012. noteikumu Nr. 38 „Peldvietas izveidošanas un uzturēšanas kārtība" 13. pants. 

    Papildus augstāk minētajam Dzīvnieku aizsardzības likuma 5. panta 2. daļa, nosaka, ka mājas dzīvnieka īpašniekam ir pienākums nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus

    Papildu informāciju par roņiem liedagā var atrast Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļvietnes www.daba.gov.lv sadaļā Roņi liedagā - https://www.daba.gov.lv/lv/roni-liedaga-ka-rikoties

Informāciju sagatavoja
Dabas aizsardzības pārvaldes
Komunikācijas un dabas izglītības nodaļa

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!