Suņiem draudzīgs uzņēmums. Kas jāņem vērā?
Suņiem draudzīgs uzņēmums. Kas jāņem vērā?


Mūsdienās cilvēki ir kļuvuši par aktīva dzīvesveida piekritējiem, un liela daļa Latvijas iedzīvotāju savās ikdienas gaitās dodās kopā ar ģimenes draugiem - suņiem. Dodoties pusdienās, pastaigā pa parku vai kādu citu publisku vietu, nereti suņu saimniekiem nākas vilties, kad priekšā ierauga zīmīti “Suņiem aizliegts”.

Suņu saimnieku ērtībām, radījām šo projektu - vietni “Ar Suni”, kur apkopojam un aizvien turpināsim apkopot pēc iespējas vairāk suņiem draudzīgas vietas Latvijā, lai ceļošana, atpūta, pusdienošana un viss pārējais ar suni būtu daudz patīkamāks.

Pirmajos 5 projekta pastāvēšanas mēnešos esam apkopojuši jau vairāk kā 350 suņiem draudzīgu vietu Latvijā, taču esam pārliecināti, ka šādas vietas ir krietni vairāk. Bet kas tad īsti ir suņiem draudzīgs uzņēmums un vieta un kas jāņem vērā?

Pavisam vienkārši - suņiem draudzīgs uzņēmums un vieta ir tāda, kur drīkstat ierasties kopā ar suni. Nereti draudzību pret suņiem viesmīļi kafejnīcās un restorānos izrāda ar trauku ar ūdeni vai kādu cienastu sunim.

Apzinot suņiem draudzīgos uzņēmumus, esam noskaidrojuši, ka viens no pamatnoteikumiem, dodoties uz kādu vietu vai iestādi kopā ar suni - suns nedrīkst būt agresīvs. It kā jau pašsaprotami, tomēr lieku reizi atgādinājums nenāk par sliktu.

"Suņu saimniekiem ar saviem mīluļiem aicinam ievērot vispārpieņemtas ētikas normas, cienīt citus klientus un citiem klientiem būt saprotošiem, redzot restorānā suņus. Jāatdzīst, ka ir klienti, kuri ir patīkami pārsteigti par suņu esamību restorānā. Cienīsim viens otru un būsim saprotoši," saka Airita Mūrniece, zivju restorāna "Bermudas" pārstāve. Foto no "Bermudas" arhīva

Suņu saimniekiem jāņem vērā, ka ne visi mīl suņus, tāpēc svarīgi, lai kur jūs atrastos un lai ko darītu kopā ar suni, vienmēr jāatcerās neatstāt savu suni bez uzraudzības, lai tas netraucētu citiem apmeklētājiem - un tam nav nozīmes, vai atrodaties kafejnīcā, muzejā, parkā vai kempingā.

"Latvijas valsts mežu dabas parku Tērvetē gada griezumā apmeklē vairāk nekā 150 tūkstoši apmeklētāju, lielāko daļu parka apmeklētāju veido ģimenes ar pirmskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Dzīvnieku atrašanās dabas parkā atļauta, ievērojot Tērvetes novada saistošos noteikumu Nr.14 "Mājdzīvnieku uzturēšanas noteikumi" 9. punkta 9.4. apakšpunktu, ka ārpus norobežotas teritorijas dzīvniekam – sunim bez pavadas, aizliegts atrasties šādās novada teritorijās, izņemot gadījumus, ja šajās teritorijās notiek suņu izstāde vai suņu paraugdemonstrējumi, bērnu atpūtas un rotaļu laukumos, sporta laukumos, arī parkos un skvēros u.c. sabiedriskās vietās. Līdzšinējā pieredze liecina, ka par pārsteigumu pašiem suņu īpašniekiem, nereti suns sabiedriskās vietās, īpaši meža vidē, rīkojas citādi kā ir paredzējis tā īpašnieks. Tāpēc aicinām izvērtēt aktīvās atpūtas iespējas dabā kopā ar savu mīluli, nodrošinot suni ar pavadu un, ja nepieciešams, ar uzpurni," informē Tūrisma informācijas centrs Tērvetē.

Foto: Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetēm, Tūrisma informācijas centrs

Lai nesabojātu dienu ne sev, ne cilvēkiem, kuri uzņēmuši savā uzņēmumā, svarīgi, ka suns ir disciplinēts. Arī cilvēkam var gadīties apgāzt glāzi ar dzērienu, tomēr neļauj savam sunim rotaļāties, lekt un skriet suņiem draudzīgo uzņēmumu telpās.

Runājot par kafejnīcām un restorāniem, lai arī viesmīļi ne vienmēr aizrāda, tomēr nevajadzētu sunim ļaut sēdēt uz krēsla, bet, ja to pieļaujiet, aicinām izmantot kādu paklāju vai sedziņu, ko paklāt zem suņa - neatstāsiet netīru vai spalvainu sēdvietu.  Savukārt, ēšanas laikā, neļaujiet sunim ēst no traukiem, kas paredzēti jums. Tā jūs neradīsiet neērto situāciju  uzņēmuma apmeklējuma laikā - ne sev, ne viesmīļiem, ne arī citiem apmeklētājiem, un uzņēmums paliks draudzīgs suņiem arī turpmāk.

"Lai arī cik ļoti mēs mīlam dzīvniekus un priecājamies redzēt klientus ar dzīvniekiem, tomēr ir šādas tādas lietas, kurām mēs pievēršam uzmanību. Sunim ir jāatrodas pie saimnieka gadījumā, ja zālē ir vēl kāds suns. Protams, nav atļauts iet virtuvē. Galvenais nosacījums no mūsu darbinieku puses - lai visiem suņiem būtu blakus bļodiņa ar ūdeni, lai padzertos, bet, ar saimnieka atļauju, atnesam arī našķus," saka kafejnīcas "Annas dārzs" pārstāve. Foto no "Annas dārzs" arhīva

Nekas pārsteidzošs, arī suņiem ir jākārto savas dabiskās vajadzības. Ierodoties pasākumā, parkā, kempingā vai citā suņiem draudzīgā vietā brīvā dabā, atceries, ka pēc sava suņa vienmēr, pilnīgi vienmēr, ir jāsavāc atstāto “sveicienu”, jo ne tu, ne arī citi apmeklētāji nepriecāsies iekāpt ekskrementos.

"Noteikumi, kas jāievēro mūsu teritorijā suņiem un viņu saimniekiem, ir tādi paši, kas citās publiskās vietās - suns nedrīkst apdraudēt citus "Sauleskalna" apmeklētājus, dzīvnieka ekskrementi saimniekam ir jāsavāc un jāizmet atkritumu urnā. Dzīvnieks nedrīkst nodarīt bojājumus dabai un telpām. Nedrīkst gulēt gultās! Esam priecīgi, ja iepriekš esam informēti, ka ciemiņu vidū būs arī dzīvnieks, jo pašiem ir suņi un nevēlamies nevajadzīgus starpgadījumus," stāsta Jānis Meijers, atpūtas kompleksa "Sauleskalns" īpašnieks.  Atpūtas kompleksa viesi. Foto: Milbu Snow Bank

Mazo sunīšu saimnieki, nesot rokās, nereti dodas arī uz veikaliem, kuros suņi nav gaidīti, un jāteic, tai skaitā ietilpst arī pārtikas veikali. Aicinām izvērtēt iespēju pārtikas veikalos tomēr sunīšus nenest, bet, ja tomēr citu iespēju nav, iepirkuma ratiņi noteikti nebūs piemērotākā vieta, kur novietot līdzpaņemto sunīti. Un te vairs nav runa par to, cik mīļš, paklausīgs un vesels ir jūsu sunītis - iepirkumu ratiņi un grozi paredzēti pirkumiem, galvenokārt, pārtikai.

Apkopojot suņiem draudzīgās vietas, aicinām ikvienu suņu saimnieku neuztvert kā obligātu notikumu un pienākumu doties uz šo vietu (ja vien tas nav speciāli suņiem rīkots pasākums vai atpūtas brauciens ģimenei, kurā ietilpst suns), bet pieņemt kā iespēju un uzņēmēju labu žestu brīžiem, kad suns devies līdzi pastaigā, ceļojumā, atpūtā, neliekot tam palikt vienam ārā vai mājās.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!