Suns apģērbā. Jā vai nē?
Suns apģērbā. Jā vai nē?


Iestājoties aukstākam laikam, esam spiesti atkal no jauna pastiept roku dziļāk skapī un paņemt kādu siltāku apģērbu. Vairums suņu saimnieki, īpaši mazo suņu šķirņu turētāji, sarosās, lai gādātu par siltāku apģērbu arī savam mājas mīlulim.

Bet, vai sunim tiešām nepieciešams apģēbs?

Mēs kļūdāmies, domājot, ka suņu ģērbšana ir jauns mūsdienu trends, jo tas tiešām ir tālu no patiesības. Ieskatoties vēsturē, tā stāsta, ka suņu ģērbšana ilgst jau aptuveni pusi no laika, kopš suņi kļuvuši par mājdzīvniekiem. 

6.gadsimtā Lielbritānijā un Ziemeļeiropā suņiem, kas kalpoja militārajām vajadzībām, tika izmantots aizsargapģērbs, lai pasargātu no ievainojumiem pienākumu izpildes laikā. Savukārt kaklasiksnas suņiem tika izmantotas vēl krietni senāk, tāpēc tiek pieņemts, ka kaklasiksnas ir pirmais suņu rotājums - funkcionāls un skaists. 

Raugoties tuvāk mūsdienām, Eiropas karalistes ietērpa savus mīļākos gan medību, gan klēpju suņus ne vien apģērbā un skaistās kaklasiksnās, bet arī īpašās platmalēs un cepurēs. Luis (Louis) XI no Francijas (1423 - 1483) savam mīļajam greihaundam dāvāja brīnišķīgu samta kaklasiksnu, kurā iestrādāti 11 rubīni un 20 pērles. 19.gs. Karaliene Viktorija bija iecienījusi ietērpt savu spanielu košu krāsu jakās un biksēs. Tajā laikā par suņu modes centru kļuva Parīze, kurā tika atklāti vairāki suņu apģērbu veikali.

Mūsdienās suņu apģērbu dizaineri, kā, piemēram, Jolie Dog Londonā, vairāk koncentrējās uz komfortu un funkcionalitāti, nevis rotājumiem un dārgakmeņiem. 

Latvijā suņu ģērbšana kā modeslieta tā arī īsti nav ienākusi, bet suns apģērbā, it īpaši ziemas mēnešos, nav nekāds retums - saimnieki galvenokārt gādā par suņa labsajūtu. Jāteic, ka tērpšanās skaistās drānās sunim nerada nekādas sajūsmas.

Lielāka uzmanība tiek vērsta mazo un īsspalvaino šķirņu suņiem, jo te rodās jautājums - kur gan cilvēki izvēlas ziemas laikā staigāt basām kājām vai vienā kreklā? Ir suņi bez pavilnas, tāpēc šiem četrkājainiem draugiem ziemā tiešām ir ieteicams uzvilkt biezāku kostīmu, lai nesaltu vēders. 

Frančeska VET pārstāve un kinoloģe Elīna Repša stāsta: "Ja suns ir ar pavilnu, biezu apmatojumu, rūdīts pastaigām auksta laikā un ar stipru imūnsistēmu, tad uzskatu, ka šādu dzīvnieku nav jāģērbj drēbēs. Savukārt, ja suns ir ar plānu apmatojumu, bez pavilnas, bez apmatojuma, vai arī ar vāju imūnsistēmu un nav norūdīts aukstā laikā garām pastaigām, tad šādu dzīvnieku pie nulles un mīnus grādiem nepieciešams apģērbt vai vest īsākās pastaigās." 

Vaicājot, vai jārūpējas par suņu "pēdām" ziemas laikā, Elīna atbild: "Lielos mīnus grādos ir suņi, kuri mēdz cilāt ķepiņas vai atsakās iet, daži pat mēdz smilkstēt, tas nozīmē ka dzīvniekam salst ķepas. Ir dažādi ķepu spilventiņiem paredzēti aizsargājoši vaski un krēmi, ko pirms pastaigas uzklāt dzīvniekam uz spilventiņiem. Aizsargājošie ķepu vaski jo īpaši jālieto tiem suņiem, kuri pastaigājas pa nokaisītām ietvēm ziemas laikā, tas pasargās ķepas no sāls kairināšanas. Šādus līdzekļus var iegādāties zooveikalos un veterinārajās klīnikās. Zābaciņi ir kā alternatīva ķepu vaskam, jo tie pasargā spilventiņus no sāls un sala kairinājuma."

 


Foto: Елена Шкепасте

 
Foto: Anna Dzērve
 
Foto: Aija Liepa
 Foto: Eva Pienene  Foto: Дмитрий Полетаев
 
Foto: Natalie Politiko
 Foto: Austra Jakusonoka Alksne  Foto: Ingrīda Zadvinska Foto: Alise Klauža   
Foto: Kristīne Ozoliņa

Foto: Dullā Paulīne

Foto: Sintija Jefimova

Foto: Gunita Klasmane
 

 Foto: Ieva Zvingule


 Foto: Ieva Kaktrina Apalupa

 

Suņu saimnieki dalās suņu ģērbšanas pieredzē:

"Salst ķepiņas ziemas pastaigu laikā," Елена Шкепасте.

"Mūsu amerikāņu buldogi ārā iet plikiņi cauru gadu. Es jau labprāt viņiem savilktu mugurā pašu vellu, bet kungs aizliedz, un taisnība vien ir, jo nevajag - spalva plāna, bet viņi, ejot ārā diendienā, ir norūdījušies," Sieviete ar Balto Suni (Facebook).  

"Velkam apģērbu, kad ārā ļoti līst un ziemā, kad ir tik auksti, ka suns pat negrib iet laukā," Anna Dzērve.

"Tā kā Džeka Rasela terjeram vēderiņš ir plikāks, tad rudens lietainās dienās un ziemā mēs uzvelkam kaut ko siltāku," Aija Liepa.

"Каждая собака индивидуальна. Кому-то одежда нужна,кому-то нет. Первых двух никогда не одевали,а нынешний без одежды не может)," Дмитрий Полетаев.

"Mūsu mīlulim vienmēr ir silti. Ejam ārā jebkādos laika apstākļos, esam norūdījušies," Anžela Mālkalne.

"Ģērbjam, jo sunim ir plāns kažociņš, un salst," Austra Jakusonoka Alksne.

"Mums patīk gan rudens krāšņums, gan ziemas sals, bet rudens dubļus brienam skaistā kombinzonā, jo pēc tam ilgi jāžūst," Ingrīda Zadvinska.

"Velkam silto vestīti mugurā, kad sasnidzis sniedziņš, lai puncis nenosalst, brienot dziļās kupenas," Alise Klauža.

"Tikai un vienīgi pie lieliem mīnusiem uzvelkam savu kažociņu," Kristīne Ozoliņa.

"Mājās stāv mētelītis, bet velkam tikai tad, ja ir ļoti lieli mīnusi un neataudzis kažoks. Ir bijis, ka -17 grādos šļūc pa sniegu, jo pa siltu mētelītī - ļoti aktīvs suns un pati sevi sasilda pat vairākas stundas esot ārā," Dullā Paulīne.

"Priekš mūsu platuma grādiem rudenī/ziemā/pavasarī mazajiem krievu toy ir par aukstu un nākas vien vilkt siltu kažoku, kas pasargā no vēsuma mazos suņus. Kažoks pašiem suņiem īsti nav, kas sildītu pietiekami kā lielajiem suņiem. Vēl vēsākā laikā velkam apavus, lai ķepas nesalst. Būtībā toy ir siltummīļi, tamdēļ jau viņi ir mazi klēpjsunīši," Sintija Jefimova.

"Rodžers ļoti mīl siltumu, bet apģērbu velkam tikai ziemā, kad auksts..." Gunita Klasmane.

"Jo mums ir īsa spalviņa, bet ļoti gribas pavadīt daudz laika ārā (un stallī pie zirgiem). Arī tad ir svarīgi saimniecei būt blakus, ja ārā ir dziļas kupenas un stiprs vējšs, tomēr nosalt negribas," Ieva Kaktrina Apalupa.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!