Suns ģimenē ar bērniem
Suns ģimenē ar bērniem


Kurā ģimenē gan bērni nav lūguši vecākus iegādāties kucēnu? Nereti vecāki apzinās lielo atbildību, ko prasa suns, tāpēc bērnu vēlme pēc dzīvnieciņa ģimenē aprobežojas ar kāmīti, trusīti vai kādu citu mazāku mājdzīvnieku. 

Suņi var būt piemēroti bērniem: tie ne vien dalīsies beznosacījumu mīlestība, bet arī palīdzēs bērniem iemācīt atbildību un sadarbību ar apkārtējiem. Izvēloties ģimenei suni, ir kārtīgi jāapsver savs dzīvesveids, protams, arī bērnu vecums ir ļoti nozīmīgs. Dažām suņu šķirnēm ir bezgalīga pacietība, spēja ilgstoši rotaļāties un pat aizsargāt bērnus. 

Portāls iheartdogs.com apkopojis informāciju, kuras 10 suņu šķirnes ir labākās ģimenēm ar bērniem.

Kā pirmā bērniem draudzīgākā suņu šķirne tiek nosaukta Bokseris, kas apveltīts ar īpašu mīlestību pret bērniem. Bokseris ir uz cilvēkiem orientēta suņu šķirne - tie ir enerģiski un sirsnīgi, kuri labprāt iesaistās rotaļās ar bērniem.

Otro vietu šajā rangā iegūst Mastifs. Lai arī Latvijā Mastifi nav iemantojuši popularitāti, šī šķirne tiek uzskatīta par lielisku ģimenes suni, kuri ir maigi pret bērniem. Tālāk seko Bobteils, populārā suņu šķirne - Labradors, Dalmācietis, Bordo dogs, Zeltainais retrīvers, Amerikāņu Stafordšīras terjers, Ņūfaundlends, bet bērniem draudzīgāko 10 suņu šķirņu topu noslēdz bezšķirņu suņi. 

Portāls aicina ikvienu ģimeni doties uz suņu patversmi un izvēlēties sev piemērotāko jauno ģimenes locekli. Tiesa, šādi topi gatavoti arī citos portālos, kur bērniem draudzīgo suņu šķirnes mēdz atšķirties.

Neskatoties uz to, ka iepriekš minētās suņu šķirnes tiek uzskatītas par bērniem draudzīgām, jāņem vērā, ka katrs suns ir individuāls un ar tādu pašu attieksmi jāpieiet jebkuram sunim. Lai suns būtu draudzīgs un labvēlīgs pret bērniem, jāskolo ir ne vien cilvēkbērni, bet arī suņi.

Jau no mazotnes, jāmāca bērnam cienīt un pareizi apieties ar suni. Kinoloģe Linda Andronova stāsta: “Lai suns un bērns justos komfortabli augot un dzīvojot kopā, jāatceras galvenais - suns un bērns neapzinās savas rīcības sekas, un atbildību par abiem uzņemas pieaugušais. Par suņa uzvedību, kā arī komfortu un dzīvniekam pilntiesīgu dzīvi atbild tā saimnieks, un, savukārt, par bērna uzvedību vienmēr ir atbildīgi viņa vecāki."

Linda uzsver, ka saimniekam, kura ģimenē ir suns un bērns, vienmēr jāatcerās vairākas lietas:

  • Gan sunim, gan cilvēkbērnam ir tiesības uz savu atpūtas vietu, ēdienu un rotaļlietām. Respektējiet to, kā arī dodiet laiku abiem atpūsties vienam no otra. Katram no mums ir nepieciešams laiks tikai sev;
  • Kā bērnu vecāki. Iemāciet bērnam cieņpilnu attieksmi pret savu sunīti, kā arī pret citiem dzīvniekiem - netraucēt suni, kad tas guļ vai ēd, netuvoties un neaiztikt svešus suņus, iemāciet atpazīt brīdinājuma signālus, kurus suns var raidīt - rūkšana, apmatojuma sacelšana, zobu rādīšana…
  • Kā suņa saimnieks. Nekad neatstājiet bērnus kopā ar dzīvnieku bez pieaugušo klātbūtnes. Suns ir Jūsu atbildība un neapzinoties dzīvnieks var nodarīt nejaušu nodarījumu bērnam spēlējoties vai kustoties dzīves telpā. Tajā pat laikā Jums jāatceras - sunim ir savas vajadzības - vajadzība pēc fiziskām aktivitātēm, kontakta ar saimnieku, miera, rotaļām - tas Jums jānodrošina katru dienu.
  • Neiegādājieties suni bērnam! Tas nespēs pietiekami aprūpēt dzīvnieku ik dienu vidēji 10 gadu garumā. Suns ģimenē var būt lielisks papildinājums, lai iemācītu bērnam atbildību, cieņu, uzticību un draudzību, bet atcerieties, ka pat labākajam draugam ir nepieciešama aprūpe, veterinārā palīdzība un Jūsu laiks.

Sadarbībā ar Māmiņu Klubs noskaidrojām, ko saka paši suņu saimnieki, kuru ģimenē ir gan bērns, gan suns.

"Astrai (sunim) nav savu bērnu. Mūsu ģimenē mazo bērnu arī nav, bet viņai ļoti patīk mazie draugu bērni, pavisam maziņi 1- 3 gadīgie. Viņa arī skrien pie svešiem bērniem arā, luncina asti. Visus bērnus grib aplaizīt, samīļot. Kad mazie bērni viņu ņem aiz ausīm, matiem, vai aiz astes - viņa nedara neko. Viņa vienkarši gaida, kad bērns palaidīs viņu. Nekož, nerej. Viņa saprot, ka bērns ir maziņš. Bildē Astra ar mūsu mazo draugu - Konstantīnu Timofejevu, viņam februārī būs 3," stāsta Natālija Politiko. Foto: Natālija Politiko
"Mums ir 6 suņi. Suns ir ideāls kompanjons un skolotājs bērnam, un ideāls palīgs mammai," stāsta Undīne Liepiņa.
 "Krīt viens otram uz nerva," Sandra Emīlija Daugule.
Foto: Sandra Emīlija Daugule
"Mes ari par stafiem varam teikt tos labākos vārdus. Un pie vecmammas ģimenē mums ir Vācu dogs, viņam ļoti patīk, ka viņu tīra un bužina," Madara Braslava.
Foto: Madara Braslava
"...jau no satikšanās pirmā brīža," Liene Akermane.
Foto: Liene Akermane 
"Mūsu mājās Zeltainā retrīvera kucīte ir tikai 2 nedēļas, par cik māja bez suņa, nav māja. Nolēmām iegādāties, lai visi mazuļi aug kopā! Mīļošanās notiek bieži, bet ne bez traumām, no lielajiem priekiem un dauzīšanās, sunīte mēdz nejauši saskrāpēt meitenēm rociņas un kājiņas! Esam ievērojuši, ka Stellai saikne starp meitenēm ir lielāka un īpašāka nekā ar pieaugušajiem, ceru, ka tā tas arī paliks," Ilze Čiekure.
Foto: Ilze Čiekure
"Mūsu mazais draugs Eko... No rīta guļ, pēcpusdienā, kad puiši ir pārnākuši màjās no skolas, ir pats dzīvākais un laimīgākais suns. Bez bērniem viņam ir skumji..." Inta Kronīte. Foto: Inta Kronīte
"Staffiņi labākie draugi - ka tik viņus pabužina. Ļauj darīt ar sevi visu. Nav ne reizi bijusi agresija. Ir jāaudzina gan suns, gan bērns un viss būs kā no rokas." Vika Stalmane.  Foto: Vika Stalmane
"Mums ir 3 mēnešu vecs sunītis, franču buldogs. Meita ir sajūsmā, spēlē ar viņu gan par frizieri, gan par ārstu." Viktorija Gorovaja.
Foto: Viktorija Gorovaja
"Dzīvnieks bērnam dod nenovērtējamu pievienoto vērtību, mīlestību, es pat teiktu, izglītību sajūtu un attieksmes ziņā, un pasaules izzināšanā." Liene Vilcāne.
Foto: Liene Vilcāne
"Mums ir četri bērni - divi divkājaini, divi četrkājaini - visi mīļi sadzīvo un ļoti mīl viens otru. Noteikumi visiem vienādi, suņi ir labi apmācīti, zina savu vietu un tiek ļoti arī mīlēti. Bērni ir apmācīti, kā sadzīvot ar sunīti." Jana Bārtula.  Foto: Jana Bārtula
"Sunim diezgan grūti iet - jāpiedalās visādās muļķībās." Signis Vāvere.  Foto: Signis Vāvere
"Mums ir paveicies ar pasaulē mīļāko suni no Ulubeles. Ideāls bērna draugs, vienīgi nedaudz neprot aprēķināt savu masu un spēku. Ļauj darīt ar sevi visu, pat atņemt kārumiņus." Ieva Karpenko
Foto: Ieva Karpenko
"Mūsu mazuļi ir viena vecuma. Labākie draugi. Un mūsu mazās mīlestībiņas." Gunta Lekņus.


Foto: Gunta Lekņus 

"Tomasa labākā draudzene Bella. Tomasam ir tikai 2 gadiņi, bet Bellai jau gandrīz 6, taču tas neliedz būt labākajiem draugiem. Draudzīgi sadala mantas un Tomasam dikti patīk barot Bellu ar kārumiem, kurus viņa nedrīkst.. un tad gan Bella ir vislabākā draudzene! Ir jau arī strīdi, bet, kā tad draudzība var būt bez strīdiem?!" Kristīne Poga.  Foto: Kristīne Poga
"Musu labradors Ovi ģimenē dzīvo 2 gadus. Ar Dominiku (1.5 gadi) dzīvo draudzīgi. Tiesa, Ovi draudzējas pilnīgi ar visiem, arī ar svešiniekiem, kas nakts vidū klauvē pie durvīm, bet ar Dominiku viņš ir ļoti uzmanīgs.. Ir gadījies, ka mazulis sunītim ieķeras lūpā un mēģināja kājās noturēties, Ovi sagaidīja, kad palaidīs vaļā un aizgāja savā vietā.. 
Es domaju, mazulis Ovi neuztver kā suni, bet gan kā ģimenes locekli, jo uz citiem suņiem viņš reaģē savādāk nekā uz savu.. Mums ir ļoti paveicies ar mūsu labradoru un es ļoti priecājos, ka Dominiks piedzima, un mājās viņu sagaidīja labākais draugs." Agija Sondore.

Foto: Agija Sondore
"Labākie draugi, kopā visinteresantākās spēles un mīļākie apskāvieni." Sindija Sokolovska.
Foto: Sindija Sokolovska 
"Mūsu mājās pirmā ienāca takšu meitene, pēc gada viens bērniņš, pēc tam otrs. Sadzīvo ļoti labi, reizēm brīnos par suņa pacietību un izturību, kad viņai rauj aiz astes, iekožas ausī, uzsēžas virsū.... Bet, vislielākais ieguvums, manuprāt, ir fakts, ka dzīvnieks iemāca bērnam atbildību. Izvest ārā, savākt to, kas jāsavāc, pabarot..." Baiba Zariņa-Zviedre.
Foto: Baiba Zariņa-Zviedre
© 2023, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!