Suņu pārvadāšana vieglajā transportlīdzeklī
Suņu pārvadāšana vieglajā transportlīdzeklī


Jo aktīvāks suņu saimnieku dzīvesveids, jo biežāk saskarās ar dažādiem jautājumiem suņu turēšanā.

Dodoties ciemos, pastaigā uz kādu parku, suņu izstādi vai citu galamērķi, suns visbiežāk tiek pārvadāts automašīnā, un tas ir pilnīgi legāli.

Tātad, suns vieglajā transportlīdzeklī nav retums, un suņu saimnieki, galvenokārt, mājdzīvnieka pārvadāšanu uztver pavisam ikdienišķi. Sunim atvēlētā vieta automašīnā - te bagāžniekā, te uz aizmugurējā sēdekļa vai klēpī, bet viskaraliskāk - blakussēdētāja krēslā.

Suņa sēdvieta tiek izvēlēta pēc dažādiem kritērijiem - suņa rakstura, suņa un automašīnas izmēra un praktiskuma, bet retais izvēlēsies pēc drošības.

Bet kā tad ir pareizi pārvadāt suni vieglajā transportlīdzeklī?

Foto: Jelena Timofejeva
Foto: Mārīte Eglāja
Foto: Natalja Kirjakova Foto: Natalie Politiko

Latvijas likumdošanā ir vairāki likumi, kas vērsti uz lauksaimniecības dzīvnieku pārvadāšanu, bet noteikumi, kas vērsti uz suņiem, ir visai skopi.

Viens no svarīgākajiem noteikumiem ir dzīvnieka uzraudzība, lai netiktu apdraudēta dzīvnieka veselība vai dzīvība, bet šis noteikums svarīgs ir ne tikai brīdī, kad suns atrodas transporta līdzeklī. Likums nosaka arī to, ka “Pārvadājot mājas dzīvnieku Latvijas Republikas teritorijā, transportlīdzeklī ir Pārtikas un veterinārā dienesta pilnvarota praktizējoša veterinārārsta izsniegta vakcinācijas apliecība vai dzīvnieka pase.” Īsāk sakot, līdzi jāņem pošu grāmata, kas apliecina suņa veselības stāvokli.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas Kvalifikācijas daļas speciālists Lauris Kumpiņš stāsta, ka suņa pārvadāšana ir atkarīga no tā, vai suni uzskatiet par pasažieri vai kravu. "Ja suns ir liels, tad viņš jāliek unversāļa bagāžas nodalījumā ar sietu priekšā, ja maziņš - tad dzīvnieku pārvadāmajā kastītē, kura jānostiprina ar drošības jostām vai, kā savādāk, lai nevarētu izkustēties. Galvenais, lai bremzēšanas gadījumā suns nelido pa salonu," informē Lauris Kumpiņš, kurš piebilst, ka: "Tas nekur nav rakstīts, bet tā tas ir." 

Savukārt Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere skaidro, ka "Noteikumi nenosaka veidu, kādā dzīvnieks būtu pārvadājams un Pārtikas un veterinārais dienests arī šādas suņu pārvadāšanas pārbaudes neveic." 

Lai arī nav rakstītu likumu un noteikumu suņu pārvadāšanā vieglajā transportlīdzeklī, par savu un suņa drošību jārūpejas pašam saimniekam un dzīvnieka pārvadātājam, un piedāvājums, kā to ērtāk un drošāk darīt, ir ļoti plašs.

Foto: Jānis Jēkabsons Foto: Indra Dzērve Foto: Mudīte Tindenovska
Foto: Tatjana Krēziņa
Foto: Nata Kuzņecova

Jaunu automašīnu tirdzniecības vietās piedāvā dažādus suņu pārvadāšanas papildaprīkojumus un to izmaksas ir dažādas. Tiesa, katram auto ražotājam un modelim aprīkojumi un to izmaksas ir atšķirīgas.

Viens no pupolārākajiem ir režģis bagāžnieka nodalījumam starp automašīnas salonu. Tas ir viegli uzstādāms un cena vidēji 250 EUR. Izmantojot šādu režģi - starpsienu, suns jutīsies tuvu savam saimniekam salona telpā.

Daži autoražotāji piedāvā arī iebūvējamus konteinerus suņu pārvadāšanai, kurus var aprīkot ar dažādām suņiem nozīmīgām un saimniekam praktiskām ekstrām. Tā, piemēram, Subaru automašīnām konteineri var aprīkot ar speciāliem āķīšiem pavadu novietošanai un ūdenstrauks ar stingru turētāju. Šāds konteiners izmaksās 520 EUR līdz 867 EUR robežās, atkarībā no automašīnas modeļa.

Visekonomiskākais variants suņu pārvadāšanai automašīnā ir būri un boksi, kurus var iegādāties gandrīz katrā zoo veikalā, un to izmaksas svārstās no 20 EUR mazākiem sunīšiem līdz 200 EUR un vairāk, lielākiem suņiem. Šādos būros suns būs visvairāk ierobežots un nespēs pārvietoties ne salona, ne bagāžas telpā.

Ne visas automašīnas ir universāļi, tāpēc sedana tipa automašīnās par suņu pārvadāšanu  arī nav jāsatraucās. Ir vēl kāds, retāk izmantots, suņu pārvadāšanas veids - drošības jostas. Šajā gadījumā suns atrodas automašīnas salonā. Gluži kā cilvēks, arī suns tiek piestiprināts ar drošības jostu, kas, pie straujiem līkumiem vai bremzēšanas, suni notur sēdvietā un netraucē automašīnas vadītājam. Šādas siksnas izmaksā vidēji 5 EUR un papildus vēlams iegādāties siksnu, kas aptver suņa krūškurvi.

Foto: Agnese Kurčanova


Foto: Anete Stikute
Foto: Ieva Zvingule
Foto: Luīze Mantiņa

Foto: Linda Vītiņa

 

Suņu saimnieki dalās suņu pārvadāšanas pieredzē:

"Savu suni pat gribot nevaru somā ielikt. Kādreiz mašīnā liku pārvalku un piesprādzēju braucot, kad paaugās, tad sunim tas vairs nepatika un sāka gulēt uz auto grīdas, kur, acīm redzami, ir mazākas svārstības nekā guļot uz sēdekļiem. Kamēr saimnieki nav auto, suns guļ uz pedāļiem un sargā," Agnese Kurčanova. 

"Mums drošība pirmajā vietā, abi suņi tiek pārvadāti būros!" Elizabete Rubene.

"Ņemot vērā Brendona svaru, tad viņam tiek vilkta veste un ar speciālu drošības siksnu tiek piesprādzēts aizmugurējā sēdeklī," Linda Vītiņa.

"Pārsvarā iemauktos piesiets pie aizmugurējā krēsla, lai nedanco šoferim pa stūri. Ir nācies "bezfilmā" gulēt saimniecei klēpī kā bebukam. Plānojam iegādāties speciālos iemauktus vai ko tamlīdzīgu, kas ir paredzēts suņu pārvadāšanai, bet nezinam, kas tas ir un kāda ir izvēle. Jo viss ir iepakojumos un nav iespēja izmēğināt un saprast, kas būtu piemērotāks," Mārīte Eglāja.

"Vižlu meitene brauc auto bagāžniekā, tikai - tur garlaicīgi!" Indra Dzērve.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!