Suņu šķirnes no Ķīnas
Suņu šķirnes no Ķīnas


Mēness Jaunais gads (saukts arī par ķīniešu Jauno gadu) ir svētki, kad tradicionālā ķīniešu kalendārā svin jauna gada sākumu. Ķīniešu Jaunā gada pirmā diena sākas jaunā mēness laikā, kas parādās no 21. janvāra līdz 20. februārim. 2020. gadā ķīniešu Jaunā gada pirmā diena ir 25. janvārī, aizsākot Žurku gadu.

Lai arī Ķīna pasaulē iemantojusi sliktu slavu suņu kopšanā un uzturēšanā, interesanti, ka šī lielvalsts ir daudzu suņu šķirņu izcelsmes vieta. Lūk, neliels ieskats, kuras suņu šķirnes radušās Ķīnā.

Vispopulārākā suņu šķirne Ķīnā ir pekinietis, kas jau vēsturiski saistīts ar Ķīnas imperatoru. Pekinieša nosaukums radies no Ķīnas bijušās galvaspilsētas nosaukuma Pekinas. Pēc AKC (American Kennel Club) informācijas, pekiniešu ienākšana Rietumu pasaulē sākās pēc Pekinas Imperatoru pils izlaupīšanas 1860.gadā. Pekinietim ir gara un bieza spalva, kas prasa regulāru kopšanu.

Lielu popularitāti visā pasaulē iemantojis pūkainais, vidēja izmēra suns čau čau, kurš radies pirms vairāk kā 3000 gadiem. Čau čau tiek uzskatīts par vienu no vecākajām suņu šķirnēm pasaulē.

Latvijā visai plaši pazīstams ir Ķīnas cekulainais suns, kurš ir unikāls ar to, ka uz ķermeņa nav apmatojuma, bet mati ir uz kājām, galvas un astes. Elegants, graciozs un sirsnīgs suns.

Vēl kāda interesanta suņu šķirne ir ķīniešu šarpejs, kuram ir nedaudz skumji “sejas” vaibsti. Šķirnei raksturīga krokota āda, it īpaši uz galvas un kakla, kas piešķir tiem īpatnēju izskatu.

Viena no pazīstamākajām suņu šķirnēm pasaulē ir mopsis. Mopši Ķīnā dzīvojuši imperatoru dzīves greznībā. Latvijā Mopšu klubs reģistrēts 1999.gadā.

Pēc skata līdzīgi senajiem Vācu aitu suņiem ir Kunmingu vilku suņi, kas radīti pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados. Kunmingas vilku suņi sākotnēji kalpoja militāriem nolūkiem Ķīnas Yunnan provincē (kuras galvaspilsēta ir Kunminga) - apmācīti dažādu uzdevumu veikšanai, piemēram, meklē mīnas. Dažkārt apmācīti arī kā ugunsdzēsības un glābšanas suņi.

Tibetas mūku klosteros iecienīta suņu šķirne jau pirms vairāk kā 2000 gadiem bijusi Tibetas terjers. Tibetas terjeri tika uzskatīti par veiksmes simbolu, un tika uzskatīts, ka ļauna izturēšanās pret tiem izraisīs lāstu pret pāridarītāju. Šīs šķirnes suņi ASV ieradās 1956.gadā, bet AKC atzina tos tikai 1973.gadā.

Vēl kāda Tibetas mūku iecienīta suņu šķirne bijusi Lhasa Apso, kurus izmantoja tempļu aizsargāšanai. Interesanti, ka Lhasa Apso nereti tiek jaukti ar citu ķīniešu suņu šķirni ši-tcu (Šicu). Lhasa Apso ir lielāks nekā ši-tcu. Tā ir acīmredzamākā fiziskā atšķirība starp abām šķirnēm. Lai arī Lhasa ir lielāka, tai parasti ir mazāka kaulu struktūra, tāpēc tā izskatīsies slaidāka nekā ši-tcu, kurai ir stingrāka ķermeņa uzbūve.

Japāņu hins patiesībā ir ķīnietis. Šīs suņu šķirnes vēsture ir tikpat mulsinoša kā tās nosaukums. Jau izsenis bijušas diskusijas par faktisko Japāņu hina izcelsmes vietu. Daudzi apgalvo, ka tie radīti Japānā, bet citi uzskata, ka Ķīnā, jo tie ārkārtīgi līdzinās pekiniešiem. Turklāt viena no teorijām esot, ka šos suņus senie Ķīnas imperatori dāvinājuši Japānai.

Arī Tibetas mastifs ir viena no senākajām suņu šķirnēm. Tibetas mastifa izcelsmes vēsturi apvij mīti un leģendas, un arī suņa raksturīpašības ietver sevī īpašu burvību. Lai cik pievilcīgs kādam šķistu Tibetas mastifa rakstura daudzpusīgums, nedrīkst aizmirst, ka, gadu gadiem veidojot šķirni, par pamatu ir ņemtas tieši viņa sargsuņa spējas. Tibetas mastifs ir majestātisks, spēcīgs, liela auguma suns ar apjomīgu kažoku, izteiktām krēpēm un ievērojamu, kuplu asti, kuru tas lepni tur, paceltu virs muguras.

Sena austrumu suņu šķirne, kas radusies Himalaju kalnos, ir Tibetas spaniels. Šos suņus dievinājis arī Dalailama.

Ķīnā radītas vēl virkne citu, mazāk zināmu suņu šķirņu, kā, piemēram, Tibetas Kyi Apso, Xiasi Quan, Formosan kalnu suns, Bone Mouth suns, Changqing suns u.c.

Titulfotogrāfijas autors: Rihards Baumanis

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!