Suņu sports - kursings
Suņu sports - kursings


Lai gan Latvijā kursinga sacensības notiek nedaudz vairāk kā 10 gadus, pasaulē šis ir viens no senākajiem suņu sporta veidiem.

Kas tad īsti ir kursings?

Medījuma kursings (lure coursing) ir humāns sporta veids, kurā suņi dzenas pakaļ imitētam medījumam pa iepriekš sagatavotu trasi. Sacensības notiek lielā laukā, kurā izveidots medījuma maršruts pa lauztu līniju, kas pielīdzināta zaķa skrējienam. Medījums tiek piestiprināts pie auklas un tiek vadīts ar pulti - to velk ar pietiekamu ātrumu, lai tas atrastos drošā attālumā no visātrāk skrienošā suņa. Trases garums ir no 400 līdz 1000 metriem. Suņiem trase jāveic divas reizes - katra reize pretējā virzienā.

Skrējienu vienlaicīgi veic divi suņi savas šķirnes ietvaros, kur katram dalībniekam ir uzvilkta veste atšķirīgās krāsās - sarkana un balta. Sacensību laikā suņiem obligāti jābūt uzpurņos, kas pasargās dalībniekus no neparedzētiem starpgadījumiem trasē.

Par katru skrējienu suns saņem punktus no diviem vai trīs tiesnešiem, un rezultāts tiek noteikts pēc kopējā tiesnešu punktu skaita. Interesanti, ka rezultātu nenosaka ātrums vien, bet vairāku parametru kopums - ātrums, entuziasms, enerģiskums, intelekts un izturība.

Kādi suņi ir piemēroti šādām sacensībām?

Kā nosaka sacensību nolikums, lai dalībnieks varētu piedalīties sacensībās, tam ir jābūt: FCI / LKF atzītiem ciltsrakstiem, Kursinga dalībnieka apliecībai, sasniegušam minimālo vecumu: lielajām šķirnēm - 18 mēneši, vidējām un mazajām šķirnēm - 15 mēneši un vecumam ne lielākam par 8 gadiem un suņa izskats nedrīkst būt mākslīgi mainīts (cirpta spalva).

Sacensībās gan nevar piedalīties jebkurš suns. “Kursings pamatā ir FCI X grupas jeb kurtu šķirņu suņi, bet bez kurtu šķirnēm sacensībās, atkarībā no sacensību ranga, un kursinga treniņos var ņemt dalību arī citu grupu suņi. Starptautiskās sacensības tiek rīkotas pēc Starptautiskās kinoloģiskās federācijas (FCI) nolikuma, kur starptautisko čempiona kandidāta sertifikātus ir tiesīgi saņem vienīgi X grupas suņi (ar izņēmumiem). Starptautiskās sacensībās Latvijā savu dalību var ņemt – FCI X grupas (kurtu šķirņu) suņi, FCI neatzītās kurtu šķirnes, kā arī dažas FCI V grupas šķirnes - Faraonu suņi, Sicīlijas kurti, Ivisas podengo, Kanāriju podengo, basendži, un no FCI VI grupas - Rodēzijas ridžbeki. Šīs pašas šķirnes var piedalīties nacionālās kategorijas sacensībās Latvijā. Nacionālo sacensību šķirņu sarakstu nosaka nacionālās federācijas katrā valstī. Kluba līmeņa sacensībās Latvijā var piedalīties visu šķirņu suņi. Piemēram, Krievijā nacionālā kategorijas sacensībās dalību, bez jau pieminētām šķirnēm, ņem arī – dalmācieši, Taizemes ridžbeki u.c.,“ stāsta Egijs Hofmanis, kurš ir viens no Latvijas kursinga sacensību organizatoriem.

“Mans ceļš uz kursingu sākās, kad iemīlējos vipetu šķirnē un pētot, izzinot visu par vipetiem, protams, garām nepaslīdēja arī kursings. Mans pirmais vipets un patreiz vienīgais, kas piedalās kursinga sacensībās, - Adelaida Greenfield Dogs, savu sacensību karjeru uzsāka 2018.gadā ar 3.vietu CACL sacensībās ''Kluba uzvarētājs'' un nākamā dienā CACIL sacensībās ''Latvijas uzvarētājs'' iegūstot 2.vietu, kam sekoja dalība Igaunijā, kur debijā ārpus Latvijas tika izcīnīta 1.vieta,” panākumos dalās Egijs. Egija vipetu meitene 2018.gadā izcīnīja arī TWIN cup, 2020.gadā ierindojās TOP 3 starp visām šķirnēm un 1.vieta starp vipetiem Latvijas kurtu un kursinga kluba "GADA LABĀKAIS KURSINGA SACENSĪBU DALĪBNIEKS 2020", un kopumā Ade ir trīs valstu čempione kursingā - Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Visām kursinga aktualitātēm sekojiet līdzi facebook lapā Latvijas Kurtu kluba kursinga (LKF) treniņi.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!