Ceļo ar suni uz Zviedriju
Ceļo ar suni uz Zviedriju


Aizvien populārāka kļuvusi ceļošana ne tikai pa Latviju, bet arī ārpus valsts robežām, līdzi ņemot mūsu četrkājainos ģimenes locekļus - suņus. Lai ceļojuma laikā nerastos neērtas un nepatīkamas situācijas, kas skar suņu pārvadāšanu pāri robežām, ir svarīgi zināt, kas un ko nepieciešams iepriekš sagatavot vai ņemt līdzi.

Šoreiz piedāvājam iepazīties ar Sintijas Ozoliņas un Hugo ceļojumu uz Zviedriju.

"Braucienu sākām no Saulkrastiem. Ar mašīnu braucām uz Igauniju, no kurienes vakarā ar kuģi devāmies uz Zviedriju. Latvijas - Igaunijas robežu pārbraucot, mums nepārbaudīja ne cilvēku pases, ne suņa, būtībā neviens neapturēja," stāsta Sintija.

ES noteikumi ļauj viegli ceļot uz citu ES valsti ar savu suni, ja:

  • tam ir mikroshēma (saskaņā ar tehniskajām prasībām ES regulas par lolojumdzīvnieku pārvietošanu II pielikumāvai skaidri salasāms tetovējums, ja tas veikts pirms 2011. gada 3. jūlija;
  • tas ir vakcinēts pret trakumsērgu;
  • tam ir veikta apstrāde pret lenteni Echinococcus multilocularis vajadzības gadījumā (nav vajadzības suņiem, kas ceļo tieši starp Somiju, Īriju, Maltu un Norvēģiju);
  • tam ir derīga Eiropas lolojumdzīvnieka pase, ceļojot uz citu ES valsti, vai ES veterinārais sertifikāts, ceļojot no ārpussavienības valsts.

"Igaunijas ostā gan ilgi pētīja Hugo pasi, pārbaudīja visas lapas, vakcīnas. Ar kuģi mums bija 7 stundu brauciens (braucām ar kravas kuģi). Uz kuģa mums tika ļoti plaša kajīte, ar logu un no desmit klājiem bija gandrīz pašā augšā. No kajītes izejot, mums bija turpat blakus durvis uz augšējo klāju, kur arī bija ļauts ar suni pastaigāties. Uz veikaliem un restorānu ar suni iet nedrīkst," turpina Sintija.

Kas Tev jāzina, pirms dodies ar suni uz Zviedriju?

• Jāveic attārpošana un ieraksts pasē (Apstrāde pret ehinokoku) ne ātrāk kā 24h pirms brauciena un ne vēlāk kā 120h. (Mums vetārste veica tikai ierakstu pasē, bet neattārpoja, jo pirms mēneša jau attārpoju suņus)

• Vetārstam pirms brauciena arī jāapskata suņa veselība un arī par to ir jāveic ieraksts pasē (mūsu gadījumā apskatē ietilpa tikai sirds paklausīšanās), diviem suņiem tas izmaksāja 20€

• Jābūt visām vakcīnām derīgām.

• Jābūt izsēdētai karantīnai pēc trakumsērgas potes, tas nozīmē, vismaz trīs nedēļām jābūt pagājušām pēc potes. (Ja nebūs, suni var uz robežas pārbaudīt un atņemt uz laiku līdz trīs nedēļām.)

• Zviedrijā suņus jāpārvadā auto būros.

• Uz kuģa jārezervē kajīte ar mājdzīvnieku. Vienā virzienā mājdzīvnieka biļete maksā 30€ (suns visu braucienu ir ar saimnieku kajītē, guļ kopā)

Foto no Sintijas un Hugo privātā arhīva

Sintijas ieteikumi, lai sunim brauciens būtu pēc iespējas komfortablāks

✅ Automašīnā iekārto sunim drošu un ērtu vietiņu, lai suns var gan apgulties, gan ērti apgriezties, lai saule nespīd sunim visu laiku virsū. (Vairāk par suņu pārvadāšanu Latvijā lasiet te >> )

✅Ja suns ir tramīgs, nedēļu pirms brauciena aprunājies ar vetārstu, apjautājies par kādiem viegliem nomierinošajiem līdzekļiem sunim.

✅Sagatavo somu ar svarīgākajām mantām sunim - bļodiņa, ūdens, mīļākā mantiņa, kāds našķis. Soma noderēs uz kuģa un arī auto būs ērtāk.

✅Braucot ar auto, apstājies ik pa stundai, izloci kājas pats un ļauj arī to sunim izdarīt.

✅Braucot ar auto ieteicams, ka auto ir tonēti logi, un kondiconieris.

✅Ja suns nekad nav braucis būrī, pirms brauciena jau centies, lai suns sadraudzējas ar būri.

✅Ja plāno braucienu ar suni, kajīti rezervē laicīgi, jo mājdzīvnieku kajītes nav tik daudz uz kuģa.

✅Noteikti paņem aptieciņu sunim līdzi.

Kad ieradāmies Zviedrijā, mums bija 7 stundu brauciens uz mūsu jauno mājvietu. Hugo visu ceļu jutās ļoti labi, paveicās, ka diena nebija karsta. Hugo ar kuģi brauca jau piekto reizi, tāpēc nejutās nemaz stresaini. Iepriekš gan braukājām ar Tallink kuģi, bet īsti nepatika, jo kajīte vienmēr bija zemākajos klājos, bez loga un augšējā klājā suņiem bija jānokārtojās smilšu kastē ar vāku, kas atradās kuģim pie pašas margas un maniem suņiem bija paniskas bailes iet uz to kasti.

© 2024, arSuni.lv jebkuras informācijas pārpublicēšana ir jāsaskaņo
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku www.arsuni.lv mājas lapas lietošanas pieredzi.
Vairāk par sīkdatnēm Piekrītu, ka izmantojat sīkdatnes!