Iepriekš piedāvājām iepazīties ar pieredzes stāstiem ceļojot ar suni uz Zviedriju, Vāciju un Balkāniem (Bosniju un Hercegovinu un Melnkalni). Šoreiz mūsu stāsts ir par Bredlija un Nias braucienu uz Ukrainu.
Maršruts: Latvija - Lietuva - Polija - Ukraina (un atpakaļ).
Ja iepriekš ceļojumi tika rūpīgi un savlaicīgi plānoti, tad šoreiz viss notika pretēji, jo pēc ceļojuma uz Balkāniem mums bija atrisināti vairāki jautājumi par ceļošanu ar suni ārpus Eiropas Savienības.
Bet tagad visu pēc kārtas.
Kā jau iepriekšējos ceļojumu stāstos tika aprakstīts, tad zinām, ka ES noteikumi ļauj viegli ceļot uz citu ES valsti ar savu suni, ja:
Taču, lai atgrieztos Eiropas Savienībā, (šajā gadījumā no Ukrainas) sunim nepieciešams veikt testu “Antivielas pret trakumsērgas vakcīnas vīrusu” (asins analīzes, kuras testē aptuveni 10 dienas, izmaksā ap 70 EUR vienam sunim.) Rezultāts 0,5 IU/ml vai augstāka vērtība norāda, ka antivielu līmenis ir pietiekams aizsardzībai pret trakumsērgu. Šādu, Eiropas Savienībā atzītu testu, Latvijā veic BIOR laboratorija. Testa rezultātiem jābūt ierakstītiem suņa veterinārajā pasē (to veic sertificēts veterinārārsts, balstoties uz BIOR testa rezultātiem). Šādu testu var taisīt sunim vienu reizi dzīvē, taču jāievēro, lai netiktu kavēta neviena diena starp ikgadējām trakumsērgas vakcīnām.
Dažas dienas pirms izbraukšanas, jādodas pie veterinārārsta, kas veic pasē ierakstu, ka suns ir klīniski vesels.
Robežu šķērsošana (Polija - Ukraina - Polija)
Vieglajam transportam uz robežas nav garu rindu, taču ir ilga gaidīšana un vairākkārtēja dokumentu un automašīnas pārbaude (mums tas aizņēma aptuveni 2 stundas katrā virzienā, lai gan uz robežas bijām tikai 6-8 automašīnas).
Ukrainas pusē "jākrāj" zīmodziņi - iebraucot robežas zonā izsniedz lapiņu, kurā norādīts auto reģ.nr.un cilvēku skaits mašīnā. Tālāk seko automašīnas, pasu un automašīnas dokumentu pārbaude, tad jādodas uz vienu no robežsargu būdiņām, kur jāuzrāda pases, automašīnas dokumenti un Covid 19 sertifikāts. Pēc tam jādodas uz nākošo būdiņu, kur atkal pārbauda pases, automašīnas dokumentus, kā arī atkārtoti pārbauda automašīnās pārvadājamo. Iebraucot Ukrainā, jādodas uz veterināro kontroli un jāsaņem zīmogs arī tur.
Atgriežoties Polijā, suņiem pārbauda arī mikročipus un visus dokumentus (neaizmirsti paņemt līdzi BIOR izrakstu par trakumsērgas antivielām!), kā arī robežsargs jāinformē par degvielas veidu un daudzumu automašīnas bākā.
Vai Ukraina ir draudzīga suņiem?
Mēs uzturējāmies tikai pilsētā Ļvova, tāpēc vērtējums var būt atšķirīgs. Pilsētā ir ļoti daudz parku, kur drīkst pastaigāties ar suni. Tāpat arī vecpilsēta ir visai draudzīga suņiem - daudz āra kafejnīcu. Veikalos gan ar suņiem iet ir liegts.
Jāpārliecinās, ka naktsmājas suņiem patiešām ir draudzīgas, jo Booking norādītā informācija var būt maldinoša. Ļvovā ir maz viesnīcu, kur drīkst uzturēties ar suņiem, turklāt par tiem ir jāmaksā.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Foto no Bredlija un Nias privātā arhīva
Drošība pirmajā vietā!
Lai arī daudzās valstīs nav striktu noteikumu suņu pārvadāšanā, tomēr esi atbildīgs gan par savu, gan suņa veselību, tāpēc izvēlies drošu pārvadāšanas veidu. Mēs izvēlējāmies vienu no drošākajiem suņu transportēšanas būriem pasaulē Variocage, ko piedāvā Subaru oficiālais pārstāvis Latvijā AD REM Auto. Būris ir divvietīgs ar iespēju ielikt starpsienu, lai suņi viens otru netraucētu visu ceļojuma laiku.
Tā kā brauciens ir garš (~14 stundas vienā virzienā), rūpīgi izplāno arī apstāšanās biežumu, lai suns var izkustēties un nokārtoties. Lai arī Polijā ir gana daudz apstāšanās vietu, tomēr ņemot vērā mūžīgos ceļu remonta un būvniecības darbus, var gadīties garāks pārbrauciens (līdz pat 80 km), kad nebūs neviena benzīntanka un apstāšanās vietu.
Svarīgi!
Informācijai
Dodoties ar automašīnu uz Ukrainu, jārēķinās ar papildus izmaksām.
*Seko līdzi Bredlija un Nias ikdienas gaitām facebook lapā vai Instagram kontā.
**Robežu šķērsošanas ilgums un paradumi var būt atšķirīgi no dadziem faktoriem, šī ir mūsu pieredze.